logo

6 ŞUBAT DEPREMİNİN ACISI MESAJLARLA ANILIYOR!

  • 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen şiddetli depremde hayatını kaybedenler mesajlarla anılıyor. Acı olayın ardından bir yıl geride kalırken, hayatını kaybedeblerin yakınlarının ve evlerini, işlerini kaybedenlerin can yakan acısı hala taze!. Yapılan yardımlar, alınan tedbirler, verilen sözler ne yazık ki yetersiz kalırken ateş düştüğü yeri yakmaya devam ediyor.

Yayın kurulumuza ulaşan 6 Şubat Depremi anma mesajları şöyle :


Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt:

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli, 11 ilimizi etkileyen asrın felaketi olarak adlandırılan 7.7 ve 7.6’lık iki büyük depremde 50 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 100 bini aşkın vatandaşımız yaralanmış, evsiz ve yuvasız kalmıştır.

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren, depremden etkilenen kardeşlerimizin yaralarını sarmak, maddi ve manevi destek vermek için devletimizin tüm birimleriyle, sivil toplum kuruluşlarımızla, aziz milletimizin her bir ferdiyle birlikte var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını diliyor, depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına ve aziz milletimize bir kez daha sabr-ı cemil niyaz ediyorum.


CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul :

6 Şubat 2023 04:17 / Üzerinden tam 365 gün geçti. Yaşamayana “ne çabuk geçti.”
Acısını olana “geçmek bilmedi…”
6 Şubat 2023 04:17 / Hevesle kurulan hayallerin yarım, özenle kurulan yuvaların eksik kaldığı andır.
6 Şubat 2023 04:17 / Doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalan insanlardır.
6 Şubat… / Enkazdan bir can daha çıkarılmasını beklerken geçmeyen zamandır..
Tüm bunlara rağmen, ilk aylarda hayata tutunma telaşından ve “mutlaka döneceğiz” umudundan gelinen nokta; toz içinde bir şehir, su kuyrukları, çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veren insanlardır.
Unutmadık, affetmedik,
Çadır satanları, günlerce yardım göndermeyenleri..
“Oy vermediniz biz de gelmedik” diyenleri..
-Unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Depremin izleri hala toprakta.. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi’nin yıldönümünde, depremin yarattığı acıyı yürekten hissediyor, yaşadığınız acıları paylaşıyor, sevdiklerini kaybedenlere baş sağlığı, hala tedavi altında olan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. 


ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İ. Hakkı Özölçer :

“6 Şubat 2023 tarihinin gecesi ve öğle vakti meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş depremleri literatüre asrın felaketi tabiriyle girerek aziz yurdumuzun on bir ilini derinden yaralamıştır. Nice zorluklara göğüs germiş Ülkemiz, dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinde yer alması hasebiyle çeşitli zamanlarda hatırası hafızalara kazınan doğal felaketlerle karşı karşıya kalmıştır. Bu felaketlerin en sarsıcılarından biri olan Pazarcık ile Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin birinci seneidevriyesinde acımızı hâlâ yaşamaktayız. Tüm dünyayı yasa boğan yakın tarihimizin en büyük yıkımlarından biri “2023 Kahramanmaraş Depremleri”, uluslararası çağrı ile insanlığın vicdani duygularını din, dil, ırk gözetmeksizin mesafe ve zorluk tanımaksızın yaralarımızı bir arada sarmaya hepimizi harekete geçirmiştir. Kadim Devletimizin ve Necip Milletimizin yekvücut olarak depremin ilk anından itibaren mahsur kalan vatandaşlarımızın yardımına koşması, akabinde her daim canla başla mücadele etmesi şanlı tarihimizin ruhunda yer alan bir olma düşüncesinin tezahürüdür.

Geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması pek muhtemeldir. Burada en önemli husus modern dünyanın ve “Güçlü Türkiye Yüzyılı” hedefinin bilimsel verileri ışığında sahip olduğu engin bilgi, birikim ve son teknoloji imkanlarını kullanarak tedbirlerimizi almamız; akademik-idari kurumlarımız ve yurttaşlarımızla depremlere her daim hazırlıklı olmamızdır. Ülkemizin hemen her bölgesini saran fay hatlarıyla yaşamayı öğrenmek; yapılarımızı,  evlerimizi ve işyerlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek öncelikli vazifemizdir.

Deprem süreci boyunca Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ailesi, Şehrimiz ve Kahraman Madencilerimizle kenetlenerek, ihtiyaç duyulan her alanda gece gündüz demeden vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret gösterip öğrencilerimiz, akademik ve idari personellerimizle de sahanın içinde ve dışında elinden gelen desteği depremzedelere sunmaya çalışmıştır.

Depremin meydana geldiği günün sabahından itibaren Deprem Koordinasyon Birimi oluşturan Üniversitemiz bünyesindeki tüm birim ve personel ile afetzede ihtiyaçlarını belirleyerek en kısa sürede üç tır yardımı afet bölgesine sevk etti. Zonguldak Bülent Ecevit ailesi olarak vatandaşlarımızın yaralarını bir nebze olsun sarabilmek için sürecin devam ettiği son ana kadar nakdi ve ayni yardımların desteğini ivedilikle sürdürmeye özen gösterirken aynı zamanda akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz afet bölgelerinde gönüllü olarak bilimsel, sosyal faaliyette ve psikolojik destekte bulundu. Depremin ilk gününden itibaren öğrencilerimiz ve aileleriyle iletişim halinde kalma mücadelemiz aralıksız devam halindeyken afet sonrasında da depremzede öğrencilerimizin yanında olarak burs ve öğrenci çalıştırma programlarından yararlandırılmıştır. Buna ilaveten afette hayatını kaybeden öğrencilerimizin aziz hatıralarını yaşatmak için kampüslerimizde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Bu vesileyle asrın felaketi “2023 Kahramanmaraş Depremleri”nde Üniversitemizin çok değerli on bir öğrencisi ile hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına başsağlığı ve sabrıcemil diliyor, böyle felaketin bir daha yaşanmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

“Rabbim Cennet Vatanımızı ve Necip Milletimizi her türlü felaketten korusun.”


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras:

“6 Şubat 2023’te bundan tam bir yıl önce yaşanılan büyük acının yıl dönümü bugün…

11 ilimizi etkileyen ve acısını derinden hissettiğimiz, ardında büyük yıkımlar bırakan Kahramanmaraş merkezli depremlerde genç, yaşlı, çocuk binlerce kaybımız var.  Yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acısı hâlâ taze… 

Biz yerel yönetimler olarak depremin hemen ardından bölgeye giderek desteklerimize başladık. Çalışmalarımızda değerli Bodrum halkının vicdanını temsil ettik. Onların bizlere yüklemiş olduğu sorumluluğu yerine getirmek için büyük bir ekiple gece gündüz demeden bölge halkının yanında olmaya çalıştık. Birçok acı tecrübeyi ise cebimize koyup memleketlerimize döndük. 

Yaşadığımız tek bir günü unutmadık, unutmayacağız. 

Şimdi ise benzer acıları yaşamamak için deprem bilincinin bir önce oluşturulmasının gerekliliğini her fırsatta vurguluyoruz. 

Uygun inşa edilmeyen, gerektiği gibi denetlenmeyen, çürük ve dayanıksız binalarla birlikte ortaya çıkan ihmal, büyük bedeller ödememize sebep olmadan adımlarımızı bir an önce atmalıyız. Deprem coğrafyasında yaşadığımız gerçeğini unutmamalıyız.  

Büyük bir hüzün ve acının yıl dönümü olan bugünde; deprem bilincinin bir an önce oluşmasını ve herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini temenni ediyorum. Geleceğimizi sağlam zeminlere oturtmak için elimizden geleni yapmanın zorunlu olduğunu belirtirken ‘Deprem öldürmez, ihmal öldürür!’ diyorum.

Yaşadığımız felaketlerde desteklerini esirgemeyen tüm Bodrum halkına, adeta yardım yarışına girdikleri için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, güzel memleketimin güzel yürekli insanları…

6 Şubat depreminin birinci yılında, kaybettiklerimize rahmet, ülkemize bir kez daha başsağlığı diliyorum. “


SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu :

“SANKO Holding olarak, depremin ilk anından itibaren insanların canının derdine düştüğü ortamda bize düşen çare üretmekti.

Bu anlayışla depremin olduğu ilk saatlerden itibaren kardeşim, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, AFAD’ta adeta bir görevli gibi günlerce kaldı. Vali Bey’in, AFAD yönetiminin bildirdiği ihtiyaçların giderilmesini anında sağladı.

Bugüne kadar yaptığımız katkıyı hiç söyleme gereği duymadık. Gün, ne yaptığımızı anlatma günü değil, canının derdine düşen bölge insanının yanında olmak ve acil ihtiyaçlarını karşılamalarına katkı sunmaktı. Biz de öyle yaptık.

Bu dönemde şunu bir kere daha gördük. Milletimiz zor günlerde dayanışmanın, yardımlaşmanın güzelliğini yaşatıyor. Biz de paylaşmak mutluluktur ilkesiyle hareket ettik ve bu süreçte depremzedelere 825 milyon TL tutarında katkı gerçekleştirdik.”

Depremzedelere bin 500 dolayında mefruşatı dahil hazırlanan konteyner, gıda, kıyafet ve değişik yardım sağladıklarına vurgu yapan Konukoğlu, yaraları sarmak için maddi manevi anlamda bütün imkanları ortaya koyduklarına dikkat çekti.

Konukoğlu, “Milletimize, tüm Türkiye’ye depremin ilk anından itibaren bölgeye el birliğiyle destek oldukları için teşekkür ediyorum. Yüreğimizde derin yaralar açan asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Allah ailelerine sabır versin; ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa bir daha böyle acılar yaşatmasın” 


Paylaşın:
209 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ