logo

74 GÜN SONRA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Zonguldak’ta vatandaşlar şiddetli yağmura rağmen limanda Cuma namazı kıldı. Kdz. Ereğli ilçesinde de önceden belirlenen açık alanlar, alınan tedbirler eşliğinde Cuma namazı ibadetine açıldı.

Yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında İl Hıfzıssıhha Meclisince alınan karar doğrultusunda liman alanı başta olmak üzere belirlenen bölgelerde Cuma namazı kılındı.

Tırların park edildiği liman alanında kılınan Cuma namazına Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü, Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın yanı sıra idari amirler ve vatandaşlar katıldı.

Liman girişinde vatandaşların ateşi ölçüldü. Polis ve zabıtalar tarafından yağmurluk verildi. Kılınan namazın ardından alan boşaltıldı. Vali Erdoğan Bektaş, “Şükür Cuma’ya kavuştuk. Özlemiştik. Biraz şartlarımız iyi değildi ama güzel oldu. Allah herkesin namazını kabul etsin. İnşallah süreci de böyle daha iyiye doğru getireceğiz” dedi.

Kdz. Ereğli’de de önceden belirlenen açık alanlar, alınan tedbirler eşliğinde Cuma namazı ibadetine açıldı.

Cuma namazı kılınan yerlerden biri de Şehit Vefa Karakurdu Stadı oldu. Alınan güvenlik önlemleri doğrultusunda cemaati oluşturacak kişiler stada tek sıra halinde alındı. Ateş ölçümleri yapılan her bir kişiye dezenfektan döküldü. Maskesi olmayan az sayıda kişi uyarılarak maske takması sağlandı. Yanlarında getirilen karton kağıtlar giriş kısmında bıraktırıldı, isteyene Kaymakamlık tarafından temin edilen beyaz renkte strafor verildi. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır da namazını Şehit Vefa Karakurdu stadında kıldı. İlçe Müftüsü Recai Albayrak’ın imamlık ettiği Cuma Namazı’nda, sosyal mesafe kuralına göre saf tutuldu. Bunun için görevlendirilen kişiler cemaatin nerede, nasıl durması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuldu. Müftü Recai Albayrak, Cuma Hutbesinde yaptığı konuşmada, hislerini anlatmaya kelimelerin yetmediği bir zamanda olduğunu söyledi. Özlem ve hasretle bugünü beklediklerini belirten Albayrak, şöyle dedi:

MÜFTÜ ALBAYRAK: “BEKLEDİĞİMİZE KARŞILIK BULDUK

“Ümmetine temizliği, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirlilikten uzak durmayı öğreten Habibi Kibriya Muhammet Mustafa Efendimize bu vesile ile salatu selam olsun. Hepiniz bildiği gibi Cuma günleri mübarek bayramdır. Ve bu bayram asrı saadetten bugüne en güzel hali ile camilerde cemaatle kutlanır. Tevhit ile çarpın yürekler vahdet ile secdeye varırken bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir. Teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamlarda böylesine güçlenebilir. Camiden ilim ve hikmet alınır, edep ve ihsan yayılır. Ezanı Şerifler, 7’den 77’ye müminlerin birlik ve beraberliğini çağırır. Şükürler olsun ki bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünleri bekliyorduk. Beklediğimize karşılık bulduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kafi değil. Vakit, buluştuğumuz bu ortamda camilerin dışında da olsa Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü ve duamızı hep beraber haczetme vaktidir.” 

Alaplı’da ise ilk Cuma namazı Alaplı Çağlayan Cami önündeki Otopark alanında kılındı.

Günler öncesinde Cuma namazını kılınacağı otopark alanında hazırlıklara başlayan Alaplı Belediyesi, cuma namazının hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun kılınabilmesi için 1,5 metrelik mesafenin ayarlanması amacıyla işaretleme çalışması yaptı. Alanın temizliğini namazın kılınacağı son saatlere kadar sürdüren ekipler, namaza gelen vatandaşlara maske dağıtarak ateşlerini ölçtü.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’de Cuma namazını otopark alanında cemaatle birlikte kıldı.

Share
342 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ