logo

ABD’Lİ PROF. WORK, “KIYI KORUMA SORUNUNA” DİKKAT ÇEKTİ!

  • Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan (USGS) emekli olan Prof. Dr. Paul Work, ZBEÜ’de verdiği derste yürüttüğü sahil koruma çalışmalarını ve elde edilen sonuçlar ile bundan sonra alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgiler de verdi. Karadeniz sahillerinin de benzer problemler ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde uzun yıllar çalışmış ve Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nda da (U. S. Geological Survey) görev almış olan Prof. Dr. Paul A. Work, ZBEÜ Mühendislik Fakültesinde “Kıyı ve Liman Yapıları, Kıyı Beslemesi Yoluyla Sahillerin Korunması” başlıklı bir ders verdi. Prof. Dr. Paul A. Work’ün uzun yıllar boyu gerçekleştirdiği araştırmaları, çalışmaları ve sonuçlarını içeren dersine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ve Prof. Dr. Servet Karasu, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Ulubeyli ve İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenleri ile öğrenciler katıldı.

SAHİL KORUMA ÇALIŞMALARINI VE ÖNLEMLERİ ANLATTI

Prof. Paul A. Work ABD’nin doğu kıyılarının Atlas Okyanusu, batı kıyılarının ise Büyük Okyanus ile çevrili olduğunu, dolayısıyla okyanus etkisi ile sahil şeridinde oluşan erozyonun kıyıları ve yerleşim bölgelerini tehdit ettiğini belirtti. Kıyı şehirlerinin sahil kesimlerinde oluşan erozyonun önlenmesi ve kıyı beslemesi yöntemiyle sahil şeridinin korunması için yapılan çalışmaları da aktaran Work, yürüttüğü sahil koruma çalışmalarını ve elde edilen sonuçlar ile bundan sonra alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgiler de verdi. Karadeniz sahillerinin de benzer problemler ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Work, Türkiye’de bu konuda ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Servet Karasu ile de ortak çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Prof. Work ayrıca sonraki süreçte de ortak olarak geliştirilebilecek yeni çalışmalardan büyük mutluluk duyacağını ifade ederek tüm dinleyicilere katılımlarından ötürü teşekkürlerini sundu.

Yoğun katılımın gözlendiği ders, ZBEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun, Prof. Dr. Paul A. Work’e teşekkür takdimiyle son buldu.   

Paylaşın:
243 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ