logo

AKBIYIK, KKTC CUMHURBAŞKANINI ZONGULDAK’A DAVET ETTİ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temaslarına katılan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Başkanı Derya Akbıyık, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Zonguldak’a davet etti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca liderliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen yönetim kurulu toplantısının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ziyaret edildi.

Karaca liderliğinde 22 Kasım Pazartesi günü Kıbrıs’ta gerçekleştirilen toplantıda, federasyonun 16 kişiden oluşan yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan ZGC Başkanı ve TGF Genel Saymanı Akbıyık, Türkiye’deki yerel basının sorunlarıyla ilgili hazırlanan çalışma raporlarını sunarak, görüşlerini dile getirdi.

TATAR, MEMNUNİYETİNİ İFADE ETTİ

Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Gazeteciler Federasyonu yetkililerini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olan ve desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti’ni ve halkını selamladığını söyledi.
Türkiye ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi ve bağların geliştirilmesi için Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş dönemlerinden beri her zaman çalışmalar içinde olduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, ‘’İletişim kanalları ve teknolojiden faydalanarak, Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi önemlidir’’ dedi.

‘‘KIBRIS TÜRK HALKININ GÜVENLİK İÇİNDE YAŞAMASININ YEGANE TEMİNATI, TÜRK ASKERİDİR’’

Egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin varlığına dayalı bir antlaşma siyasetine de değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilmeyeceğini, Kıbrıs Türk halkının güvenlik içerisinde yaşamasının yegane teminatının Türk askeri olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin farklı illerinden gelen Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile iletişim kanallarının geliştirilmesinin genç kuşakların Kıbrıs milli davasına olan bağlılıklarını ileriye taşımak adına önem arz ettiği işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, federasyona ve değerli Kıbrıslı gazeteci Reşat Akar’a çalışmalarında başarılar diledi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Cumhurbaşkanı Tatar’a, Türkiye’deki en büyük meslek örgütlerinden biri olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, KKTC’nin kendileri için önemli olduğunu ve ilk yönetim kurulu toplantısını burada gerçekleştirmek üzere ülkeye geldiklerine dikkati çekti.
KKTC Cemiyeti Başkanı, TGF Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Uluslararası İlişkiler Başkanlığı’na seçilen Reşat Akar da Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin medya sektöründe de geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na, KKTC’ye verdikleri önemden dolayı teşekkür etti.

AKBIYIK, CUMHURBAŞKANI TATAR’I ZONGULDAK’A DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile TGF yönetim kurulu, akşam yemeğinde de bir araya geldi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Derya Akbıyık, TGF yönetim kurulunun akşam yemeğinde bir araya geldikleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, Zonguldak’a davet etti.
Başkan Akbıyık’ın, daveti üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, Zonguldak’ın kendilerinde çok ayrı ve önemli bir yeri olduğunu belirterek, rahmetli Ecevit’in memleketi olduğunu ifade etti
ZGC Başkanı Akbıyık, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kendi yazdığı kitaplarından hediye ettiğini, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a da kitap göndererek en derin selamlarını ilettiğini bildirdi.
Sıcak bir ortamda yenen akşam yemeği fotoğraf çekimiyle sona erdi.
ZGC Başkanı Akbıyık, KKTC Cumhurbaşkanlığı Arşiv, Basın, Yayın, Araştırma Danışmanı Aydın Akkurt’a da ziyaretlerindeki yakın ilgisinden dolayı teşekkür etti. (KAYNAK: ORHAN AKYÜZ)

Etiketler: »
Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ