logo

BALBALOĞLU, KADINLARDA MEME KANSERİ RİSKİNE DİKKAT ÇEKTİ

    İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op.Dr.Evrim Balbaloğlu, Ekim ayının meme kanserine dikkat çekmek için farkındalık ayı olduğunu hatırlatarak; teşhis ve korunma yöntemleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Daha sıklıkla kadınlarda görülen meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Balbaloğlu, Her 8 kadından birinin yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski taşıdığını belirtti ve “Kadınlarda kanser nedenli ölümlerde meme kanseri ilk sıradadır. Her 5 meme kanseri  tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Erken tanıda hastaların %90 iyileşmektedir. ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMLİ OLDUĞU 20-40 yaş arası kadınların 2 yılda bir kontrollerini yaptırmaları 40 yaş üstü kadınların her yıl kontrollerini yaptırmaları gerekir .Her kadının kendi muayenesini yapmasıda önem taşımaktadır .” dedi.

      Riskli hasta gruplarında olan kadınların bu hassasiyeti daha fazla  göstermesi gerektiğini ifade eden Balbaloğlu, yazılı açıklamasında şu uyarılarda bulundu :

Aile geçmişinde kanser öyküsünün olması, daha önce meme kanseri geçirmiş olmak, göğüs bölgesine ışın tedavisi görmüş olmak, 12 yaşından önce adet görmüş olmak, 55 yaş üstünde menopoza girmiş olmak, hiç doğum yapmamış olmak, alkol ve sigara kullanmak, obezite hastalığı olmak , bu kişilerde daha fazla kanser görülme riski mevcuttur.

Meme kanseri  teşhis aşamasında bulguların önemi büyük  olup bu bulgular tespitinde hemen doktora başvurulması gereklidir. Meme ve koltuk altında iki haftadan uzun süren şişlik, meme boyutlarında ortaya çıkan asimetri, meme başında akıntı, meme derisinde portakal görünüm, meme başında geri çekilme, memede ele gelen şişlik .

Meme kanserinde erken teşhisinde muayene yöntemleri önemli olup en önemli muayene yöntemi kişinin kendi muayenesini yapmak, doktor muayenesi, görüntü yöntemleri,mamografi, ultrasonografi, meme  manyetik rezonans görüntüleme, biyopsidir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, alkol ve sigara tüketiminden uzak durma meme kanserine yakalanmamakta önem kazanmaktadır. ERKEN TEŞHİSİN HAYAT KURTARDIĞINI UNUTMAYARAK hepinize sağlıklı bir hayat dilerim.

Etiketler: »
Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ