logo

BARTIN’DA BATAN GEMİDE 6 MÜRETTEBAT KURTARILDI

Bartın’ın İnkumu açıklarında batan kuru yük gemisinde 6 mürettebat kurtarıldı. 2 mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı. Diğer mürettebatı kurtarma çalışmaları sürüyor.

Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada, Palau bandıralı Arvin isimli kuru yük gemisinin 10’u Ukrayna 2’si Rus uyruklu olduğu öğrenilen 12 gemi personelinin 6’sının kurtarıldığını açıkladı. 2 mürettebatın cansız bedenine ulaşıldığı, 4 diğer mürettebatı arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Açıklamada şöyle denildi:
“17 Ocak 2021 tarihinde saat 12.20 sıralarında Arvin isimli Palau bandıralı kuru yük gemisi kötü hava şartları nedeniyle ilimiz sınırlarında İnkumu açıklarında kötü hava şartları nedeniyle batmıştır. Gemide bulunan 10 Ukrayna, 2 Rus uyruklu olduğu öğrenilen 12 gemi personelini kurtarma çalışmaları, karadan ve denizden çok kötü hava şartlarına rağmen devam etmektedir. Şu ana kadar Sahil Güvenlik Grup Komutanlığına ait bot tarafından 6 kişi sağ olarak denizden çıkarılmıştır. Diğerlerinin aranmasına devam edilmektedir.”

Kurtarılan mürettebatlar ilk müdahalelerinin ardından Bartın Devlet Hastanesi’ne sevk edilecek.

“Arvin” isimli kargo gemisinin Gürcistan’ın Poti Limanı’ndan Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’na yola çıktığı, olumsuz hava koşulları sebebiyle Bartın açıklarında sığınarak demirlediği öğrenildi. Geminin 1975 yılında inşa edildiği öğrenildi. (iha)

Vali Sinan Güner’in akşam saatlerinde yaptığı son açıklaması ise aynen şöyle :

“Grup komutanlığımıza bağlı bot bu hava şartlarında gerçekten büyük bir cesaret örneği göstererek görevini tam anlamıyla yerine getirmiş. Bu zor şartlarda kimsenin denize açılamadığı bu şartlarda denize açılarak arama kurtarma faaliyetlerini icra etmiştir. Gemi yük gemisi Palau bandıralı. 12 mürettebatı var. Zor hava şartları, kötü hava şartları nedeniyle Bartın limanına sığınmış. 46 yaşında 114 metre uzunluğunda 14 metre eninde. Maalesef gemi 12.20 sıralarında ikiye bölünmek suretiyle kötü hava şartları nedeniyle batmış. Biz bunu haber alır almaz karadan ve denizden tüm imkanları seferber ettik. Bizim için en büyük engel bir kar fırtınası ve denizde de mendireğin boyunu aşan bir dalga var. Bu dalga ve kötü hava şartlarına rağmen Sahil Güvenlik Komutanlığı büyük özveri gösterdi. 6 mürettebatı sağ olarak bu bota aldık. Diğer 6 mürettebattan ikisini maalesef cesedi denizde görülmekle birlikte bot yanaşamadı. Diğer dört mürettebatın da görgü tanıklarına göre kayalıkların olduğu bölgede hareketsiz şekilde ihbarı var. Bunlara da ulaşmaya çalışıyoruz. Karayolu ile ulaşmak imkansız. Dalgıç ekibimiz özel bir deniz altı kurtarma ekibimiz var. Buraya dalmak suretiyle ulaşmaya çalışıyor. Değerlendirmemiz 6 sağ, 6 vefat şeklinde. Ama henüz çalışmalar sonlanmadı. Sonuçlanmadığı için de bu konuda kesin bir yargıya varamayacağız. 6’sı kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri Samsun’dan hareket etti. Sinop’tan aktarmayla devam edecek. Deniz üzerinde uçuş yapabilirse onun çeşitli kurtarma yöntemleri var. Onlar denenecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Fatih Gemisi yolda. Onun bir katkısı olabilirse devam edecek. Son durumumuz böyle. Deniz şartları çok zor. Dalganın boyu, şu botun boyundan yüksekti. Gerçekten sahil güvenlik komutanlığı ve İçişleri Bakanımızla irtibattaydık. Gemi hareket halinde değil. Sığınmış. Denizcilik terimleri, kavramları bu gemiyle alakalı çok teknik bir bilgi veremem ama kötü hava şartlarından dolayı olduğu yerde batıyor. İnkum açıklarında. Denizdeki arama kurtarma çalışmalarına son verdik. Herhangi bir deniz aracının çalışma ihtimali kalmadı. Biraz önce bottaki personeli ziyaret ettim. Hipotermi nedeniyle parmağında bir yaralanma, incinme olan personelimiz var.”

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ