logo

“BEKLENTİLERİMİZİ KAMUOYUNA SUNMAYI GÖREV SAYARIZ”

  • Kdz. Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP) ‘Kdz. Ereğli Basınına ve Kamuoyuna’ başlıklı açıklamada çevre kirliliği yaratan unsurlara dikkat çekilerek “130 bin nüfuslu ilçemizin halk sağlığından, hava, deniz ve kara temizliğinden sorumlu mülki amirlerinden, kamu ve yerel yöneticilerinden, yaşanan çevre zararları hakkında beklentilerimizi, kamuoyuna sunmayı görev sayarız.” denildi.

Açıklama şöyle :

Kdz.Ereğli Limanı içinde 21 Şubat 2024 Çarşamba günü büyük bir bölge kalın bir yağ tabakası ile kaplanmış ve bu yağ tabakasının ilk belirlemelere göre; “Gemi Yakıt Deposunun Delinmesi Sonucu” oluştuğu açıklanmıştı.  Yaşanan vahim duruma Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılmış, yaklaşık bir hafta süren bir çaba sonunda yağ tabakası güçlükle temizlenebilmiştir.

03 Mart 2024 Pazar sabahı bir başka deniz kirliliği haberi alan Karadeniz Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP) gönüllüleri, liman bölgesini gözlem altına almış, Liman Başkanlığına çağrıda bulunmuş ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı haberdar edip kirli bölgeden örnekler alınmasını sağlamıştır.

KERÇEP olarak, Kdz.Ereğli limanında karşılaşılan kirlilik vakaları hakkında Liman Başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonunda aşağıdaki sonuçlara varılmıştır;

  • Yaklaşık 2 hafta önce yaşanan limanın büyük bölümünün yağ ile kaplanmasının ardından ilgili kamu görevlileri bir araya gelmiş olsa da yayılan maddenin içeriği ve kaynağı belirlenememiştir.
  • Yayılmanın denizden mi karadan mı, karadan ise nereden, denizden ise hangi deniz aracından olduğu bilgisine henüz ulaşılamamıştır.
  • Bundan sonra böyle bir şey olmaması için yeni önlemler geliştirilip geliştirilmediği, yeni kararlar alınıp alınmadığı bilinmemektedir.

130 bin nüfuslu ilçemizin halk sağlığından, hava, deniz ve kara temizliğinden sorumlu mülki amirlerinden, kamu ve yerel yöneticilerinden, yaşanan çevre zararları hakkında beklentilerimizi, kamuoyuna sunmayı görev sayarız.

  1. İlçe halkının sağlığı için,  bu tür durumlarda denize dökülen atıkların içeriğinin, nasıl ve nereden döküldüğünün, atıkların deniz canlılarına ve diğer canlılara etkisinin ne olduğunun belirlenmesini,
  2. Bir daha benzer bir olay olmaması için günümüzün teknolojik imkanlarından yararlanarak tüm önleyici tedbirlerin alınmasını,
  3. Bu ve benzeri olayların gerçekleşmesi halinde, dikkat edilmesi gereken konuların açıklanmasını ve yapılan çalışmalarla ilgili halkın bilgilendirilmesini,
  4. Bu vesile ile Belen Mahallesi’nden Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne giden yol üzerine bırakılan çöpler/atıklar için yapılan görüşmelerde tarafımıza bildirilen, “bariyer konulması, çöp/atık dökmenin yasak olduğuna dair büyük bir tabela asılmasına” dair vaatlerin henüz yapılmadığını, bölgedeki çöpler/atıklar toplanmış olsa da yine-yeniden birikmeye başladığını, Kdz. Ereğli Belediyesi’nin bölgede, çevreye ve halk sağlığına zarar veren çöp/atık oluşumuna acilen önlem alınmasını talep ediyoruz.

Anayasada halk için teminat altına alınmış olan temiz bir çevrede yaşama hakkının sağlanması için görevli olan kurum yöneticilerine önemle bildiririz.

Paylaşın:
267 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ