logo

BEÜ, SALGINLA ‘BİLİMSEL’ MÜCADELE EDİYOR

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)’nde Koronavirüsle Mücadelede kapsamında yürütülen bilimsel çalışmaların hız kesmeden devam ettiği bildirildi.

BEÜ Basın Ofisi’nden verilen bilgiye göre; tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadeleye, BEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Neta Aerospace Takımı da, araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını sürdüğü solunum cihazı ve dezenfektan üretimiyle destek vermeyi planlıyor.

Neta Aerospace Takımı, solunum desteği sağlayan mekanik ventilasyon cihazı üretimi ile solunum yetmezliği problemine çözüm sunmayı amaçlıyor. Henüz Ar-Ge aşamasında olan cihazın, virüs ile enfekte olan hastalarda karşılaşılan ve giderek ağır bir seyir izleyen, zatürre ve solunum yetmezliği tedavisine destek sağlayacağı öngörülüyor. Mekanik ventilasyon, hiç solumayan veya solunum güçlüğü çeken hastaların oksijen almasını sağlayarak, tedavilerine destek olacak. Mekanik Ventilasyon cihazı ile, enfekte olan hastalara hiç temas edilmeden, sağlık çalışanlarının riskinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Düşük maliyetiyle de ekonomik açıdan dönüşüm sağlaması düşünülüyor.

Neta Aerospace Takımının, salgınla mücadelede hayati önem taşıyan izolasyon kapsamında önemli bir çalışması da dezenfektan makinesi üretimi. Ultraviyole (UV) ışınları ile dezenfeksiyon işlemini yapacak olan bu makine virüs, bakteri gibi mikroorganizmaları UV ışınlarına maruz bırakarak etkisiz hale getiriyor. Saatte 250 metreküp havayı içinden geçirerek, havayı mikrobiyal olarak steril hale getiriyor. Giriş bölümünde bulunan fan cihazın içine havayı çekmekte, çıkış bölümünde bulunan fan ise içeride steril hale gelen havayı dışarı veriyor. Bu sayede hastane ortamları virüsten arındırılıp, hastalar ve sağlık çalışanları için güvenli bir ortam sağlanıyor.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEK

Dünyada ve ülkemizde olağanüstü şartların yaşandığı bu dönemlerde, Bölgenin sağlık üssü konumunda olan BEÜ’nün, ‘Önce sağlık’ misyonuyla vatandaşlara en iyi şekilde sağlık hizmeti sunmayı hedeflediği ifade edildi ve üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sayesinde, Koronavirüsle en etkin şekilde mücadeleye kararlılıkla devam edileceği belirtildi.

Share
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ