logo

BEÜ GRİZU-263 UZAY TAKIMI 4. KEZ ÜST ÜSTE FİNALLERDE

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bünyesinde kurulan, uzay ve uydu alanında projeler yürüten Grizu-263 Uzay Takımı American Astronautical Society tarafından, NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc, Siemens, U. S. Naval Research Laboratory tarafından desteklenen “CanSat Competition 2020” misyonu için tasarladıkları model uydu ile 4. kez üst üste finallere kalarak Türkiye’yi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil etmeye hak kazandı.

BEÜ Uzay Takımı, dünyanın dört bir yanından birçok üniversitenin katıldığı yarışmada ön eleme aşaması olan Preliminary Design Review (PDR) raporunda 100 üzerinden 99’un üzerinde puan alarak ilk 5 takım içerisine girerek ABD’ye davet edildi. Bu sonuçla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımımız bu yıl 11-14 Haziran 2020 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Virginia Tech üniversitesinde gerçekleşecek olan finallerde Türkiye’yi ve BEÜ’yü temsil edecek.

DURSUN, “YARIŞMAYI ZİRVEDE BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Grizu-263 Uzay Takımı kaptanı Çağla Aytaç Dursun yaptıkları çalışma ile ilgili olarak; “4 yıldır ülkemizi ve üniversitemizi Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen yarışmada başarı ile temsil ederek üst üste iki kez Dünya 2.si olduk. Bu yıl takımımızı genişleterek geçen sene elde ettiğimiz tecrübe ile birlikte yarışmayı zirvede bitirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 6 aydır bu başarının gerçekleşmesi için çalışıyoruz ve bu çalışmanın sonucunda da 100 üzerinden 99 puanın üzerinde bir sonuç alarak tekrar zirveyi hedeflediğimizi göstermiş olduk. Her yıl yeni takım arkadaşlarımızı dahil ederek elde ettiğimiz başarılar takım sistematiğinin çalıştığını gösteren çok önemli bir sonuç oluyor. Bu sayede en başından beri hedeflediğimiz sürdürülebilir başarıyı sağladığımızı gösteriyoruz. Uluslararası arenada Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girerek ülkemizi ve üniversitemizi temsil edeceğimiz için gururlu ve mutluyuz. Başta üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya, Dekanımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’na, danışman hocalarımıza ve üniversitemiz mensuplarına, Zonguldak şehrine, Ana Destekçimiz Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası (ERDEMİR)’e çok teşekkür ediyoruz. Tüm bu çalışmaları beraber yürüttüğümüz takım danışmanlarımıza ve takım arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Başta 4 yıl önce beraber yola çıktığımız takım kaptanlarından olan ve şu an Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde çalışan Muzaffer Duysal olmak üzere, danışmanlarımız Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Karakış, Dr. Öğr. Üyesi Şenol Alan, Dr. Öğr. Üyesi Funda Şehirli, Arş. Gör. Dr. Ferdi Kara, Arş. Gör. Engin Kocaman’a ve takım arkadaşlarım Kerim Uslu, Muhammed Emin Kurt, Cem Zorlu, Durdali Atılgan, Hüseyin Sertkaya, Uğurcan Soruç, Feyzullah Hasar, Çağrı Karaduman, Mahmut Eğriöz, Sedef Özel, Gizem Kübra Yaman, Hafize Akgül, Nevin Maside Tüt, Berşan Zeynep Söder, Osman Turgut, İpek Güzel, Süleyman Ariş, Osman Kemal Serinkan, Halime Pehlivan, Alpay Ergül, Hatice Gülcan Şahin, Adnan Kahveci, Sedef Nur Altay, Nazım Yılmaz, Ömer Öz, Semiha Karamahmutoğlu, Turab Tepebaşı, Umut Can Darıcı, Metehan Okur, Kardelen Şahin, İrem Nur Güler’e çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Üniversite yönetimi ise 4 yıldır yaptığı çalışmalarla Türkiye ve dünyada büyük ses getiren Grizu-263 Uzay Takımı’nın bu sene de başarılı bir sonuçla döneceğine inandıklarını kaydetti.

Etiketler: »
Share
447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ