logo

BEÜ’DEN FİLYOS PROJESİ’NE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK DESTEK

Filyos Vadisi Projesi’ne bilimsel katkı sunmak amacıyla Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörlüğünün “Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulması yönündeki teklifi Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nca uygun görüldü.

Filyos Vadisi Projesi’ne bilimsel katkı sunmak amacıyla Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörlüğünün “Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulması yönündeki teklifi Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nca uygun görüldü.

BEÜ’nün tüm akademik birimleriyle disiplinlerarası işbirliği içinde olması planlanan merkez; Filyos ve çevresiyle ilgili bilgi, bulgu ve analizleri kamuoyu ile paylaşarak bölgesel sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor. Merkez ayrıca araştırmacılara, akademisyenlere çok yönlü araştırma ve geliştirme imkanı sunacak, yapılacak araştırmalar bilimsel birikime katkı sağlayacak.

Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin en önemli misyonlarından biri de, enerji, endüstriyel üretim, çelik, çevre, lojistik, turizm, göç ve istihdam gibi alanlarda ihtisaslaşmış uzmanlarca Filyos ve çevresi ile ilgili olarak yerel, bölgesel ve küresel çapta disiplinlerarası eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi ve bu faaliyetler sonunda ortaya çıkan bilgilerin paylaşılması olacak. 

MERKEZ, BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK DESTEK VERECEK

Konuya ilişkin açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, rektörlük bünyesinde ‘Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasına yönelik teklife YÖK tarafından verilen onayın memnuniyet verici olduğunu ifade etti ve desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a, YÖK önceki dönem Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve Yükseköğretim Kurulu Üyelerine teşekkür etti. 

Filyos Vadisi Projesi’ni en başından beri çok önemsediklerini, bu çerçevede düzenlenen Filyos Çalıştayı’nın verimli geçtiğini ve 15-16 Ekim tarihlerinde BEÜ organizatörlüğünde gerçekleşmesi planlanan Filyos Kongresi hazırlıklarının yapıldığını ifade eden Çufalı, “Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz, hem ticari hem endüstriyel hem de lojistik üs haline gelmesi öngörülen Filyos Bölgesi ve çevresiyle ilgili bilimsel ve teknolojik desteğin sürdürülebilir kılınması açısından önemli rol oynayacaktır. Merkezin kurulması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eder, Merkezimizin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

Share
238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ