logo

11 Kasım 2021

BİR İTİRAZ DA ÇİMEN’DEN: “ADALETSİZLİK VAR!”

Kdz.Ereğli S.S 92 nolu Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkanı Çetin Çimen, kendilerine verilen destek ödemelerinde adaletsizlik olduğunu savunarak ” Bu sistem kabul edilebilir değildir. Bunun bir adaletsizlik olduğu aşikardır…. Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderileceğine inancımız tamdır.” dedi. Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek de sabah saatlerinde durağa gelerek benzer açıklamada bulunmuştu.

Kdz.Ereğli S.S 92 nolu Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkanı Çetin Çimen, İlçe Trafik Komisyonu tarafından alınan 65 yaş üstü ücretsiz taşıma kararının uygulamaya geçirilmesinin ardından, yazılı açıklama ile 65 yaş üstü ücretsiz taşıma sisteminin gözden geçirilmesini istedi.

Çilek Halk Otobüsleri esnafı olarak zor bir dönemden geçtiklerini ve mağdur olduklarını savunan Çimen’in açıklaması şöyle :

2007 yılında bu yana yani yaklaşık 14 senedir Kdz.Ereğli’de vatandaşımıza hizmet vermek için canla-başla mücadele eden 115 üyesi bulunan Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri olarak; zor bir dönemden geçiyoruz.

Pandemi döneminde devletimizin  bizlere tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı olarak hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz. Fakat maalesef artık şoför esnafımız gelen zamlardan sonra geçim derdine düşmüştür.

“BU SİSTEM KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR”

Merkez nüfusu 125 bin olan Kdz.Ereğli’de Halk Otobüslerimiz ayda 29 bin 710  engelli, 116 bin 779, 65 yaşüstü vatandaşımız yani toplamda yaklaşık 150 bin vatandaşımızı ücretsiz taşımaktayız. Devletimizin bunun karşılığında şoför arkadaşlarımıza belediyeler aracılıyla yalnızca 800 TL vermektedir.  Pandemi döneminde bu ücretten üyelerimizin muaf tutulmuş , 65 yaşüstü desteği alınmamıştır.

Ayrıca, 65 yaş üstü için ödenen bedel normal kazancımızın 6’de 1’i ne ancak tekabül etmektedir.  65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve devletimize saygımız sonsuzdur. Yalnız geçim derdine düştüğümüz gerçeği bizleri zorunlu olarak ücretsiz taşıma konusunda hassas davranmaya sevk etmektedir.

Çıkarılan bu yasa, 20 bin nüfuslu Alaplı ve 10 bin nüfuslu Kandilli beldesinde yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin de günlük 36 bin yolcu taşıyan bizlere de aynı desteği öngörmektedir. Bu sistem kabul edilebilir değildir. Bunun bir adaletsizlik olduğu aşikardır.

Soför esnafımız borç batağındadır. Banka kredilerinin 180 günden 90 güne indirilmesi, sgk ve vergi borçları, sanayi esnafına ve belediyelere olan borçları belini bükmektedir. Borçlara gelen faizlerde cabasıdır.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Zonguldak Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve devletimizden yardım bekliyoruz. Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderileceğine inancımız tamdır. Kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.”

Öte yandan ; Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek de sabah saatlerinde durağa gelerek benzer açıklamada bulunmuştu.

Share
242 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ