logo

“BİSİKLET HAYATIN BİR PARÇASIDIR” DEDİLER…

Kdz.Ereğli Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Bilge Özdemir, ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Kdz. Ereğli turuna katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Kdz. Ereğli etkinliği 19 Eylül Pazar günü Atatürk Anıtı önünden başlayan tur ile gerçekleştirildi. Her yaştan yaklaşık 50 bisikletlinin katıldığı tur Atatürk Anıtı önünden başlayıp Çavdarlı kavşağından ofis yoluna dönülerek devam etti ve tekrar Anıtı Önünde sona erdi.

Tur öncesi katılımcılara hitaben konuşma yapan Kdz.Ereğli Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Bilge Özdemir, turun güvenli bir şekilde sürdürülmesini sağlayan kaymakamlık, belediye ve emniyet yetkilileri ile destek veren tüm kurum, kişilere ve katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmasında günün anlam ve önemine dikkat çeken Özdemir,  “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 9 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 150 şehirde, yaklaşık 30 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.” Dedi.

Turun güvenli bir şekilde sürmesi için yoğun çaba sarf eden Özdemir, taleplerini sıraladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var bizim:

1- Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz… Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz.

2- Geçmişte “İklim değişikliği” diyorduk, şimdi artık “İklim Krizi” diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. “Bir kişinin ulaşımda sebep olduğu karbondioksit salınımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor.” Biz “İklim Krizi” ne karşı yönetimlerin de derhal harekete geçmelerini istiyoruz.

3- Pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarıya çıktığımızda nefes alacak yeşil bir alan aradık. Motorlu taşıtlar yollarda olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın nasıl temiz olduğunu gördük. Bunların insanın temel ihtiyaçları olduğunu anladık. Toplu taşıma araçlarına binmek istemedik. Hem spor yapabileceğimiz hem de açık havada olabileceğimiz bir ulaşım aracımız vardı…BİSİKLET… *Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. *Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz. *Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz.

4- Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Bakın 1 yıl içerisinde Türkiye’de trafik kazalarında kaybettiğimiz 45 can var. Ailelerine sevenlerine sabır diliyoruz… Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.

5- Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.

GALERİ FOTOĞRAFLARI :

Paylaşın:
794 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ