logo

BOZKURT, ALAPLI DERESİNDE YAŞANAN SORUNA EL ATTI

  • AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, “Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık maliyeti 450 Milyon TL olan projenin çalışmaları tamamlanmış olup, yapım ihale sürecine yönelik çalışmalar devam etmektedir.” açıklaması yaptı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Alaplı İlçesinde dere çıkışında birikinti yığılması nedeni ile tıkanması sonucu yaşanan taşkın sonunun çözümü için yapılan çalışmaları özetledi.

Sorunu ortadan kaldırmak için proje çalışmalarının tamamlandığını, ihale aşamasına gelindiğini kaydeden Bozkurt, detaylı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşulları da göz önünde bulundurularak, deniz ile birleştiği kısmın en ideal bir şekilde çözümlenmesi için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca derenin geri sahasındaki sedimantasyon birikimi için de DSİ ile koordineli olarak çalışmalar yapılacaktır.

Bu bağlamda mahmuzlar tasarlanarak derenin içerisinde sedimantasyon ya da kumlama olayının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Alaplı deresi çıkış ağzının kuzey ve güney sahillerine (Dere çıkış ağzında genişletme yapmadan) 130 m mahmuzların yapılması durumunda, 10 yıl sonrasında ortalama 0.40 m sığlaşma meydana gelebileceği belirlenmiştir. Sığlaşma dere içinde 80 m’lik bir alanda yarımada biçiminde belirginleşmektedir.

450 MİLYON LİRA MALİYET VAR

Yapılan bu değerlendirme ve çalışmalar göz önüne alındığında Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık maliyeti 450 Milyon TL olan projenin çalışmaları tamamlanmış olup, yapım ihale sürecine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Destek ve özverili çalışmalarından dolayı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ve Daire Başkanı Çağlar Tabak’a teşekkür ederim.

Paylaşın:
164 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ