logo

ÇAĞININ ÇOK İLERİSİNDE BİR AYDIN: TUNALI HİLMİ…

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Tunalı Hilmi’yi anma mesajında, O’nun Kdz. Ereğli’nin ekonomik gelişim ve kalkınmasında da önemli bir yeri olduğunu söyledi ve “Tunalı Hilmi yaşadığı dönem içinde attığı cesur adımlarla herkesin örnek alması gereken bir siyasetçidir.” ifadelerini kullandı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’ın ilk milletvekili Abdullah Tunalı Hilmi’nin ölümünün 92’inci yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.

Mesajında Abdullah Tunalı Hilmi’nin, Zonguldak ve Kdz. Ereğli için anlam ve öneminin çok büyük olduğunu belirten CHP’li Demirtaş; “Tunalı Hilmi, o dönemde Bolu’ya bağlı olan Kdz. Ereğli’deki başarılı çalışmaları sonucunda Bolu milletvekili olarak seçilmiştir.1924’te Zonguldak’ın il olmasının ardından, Zonguldak’ın ilk milletvekili de yine Tunalı Hilmi olmuştur” dedi. 1920 yılında, Kdz. Ereğli’yi işgale gelen Fransız birliklerine karşı Büyük Önder Mustafa Kemal’in talimatı ile Kdz. Ereğli’de direnişi örgütleyen kişi olan Tunalı Hilmi’nin bir milli mücadele kahramanı olduğunu belirten Ünal Demirtaş,  Tunalı Hilmi’nin Kdz. Ereğli’nin ekonomik gelişim ve kalkınmasında da önemli bir yeri olduğunu söyledi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti:

TUNALI HİLMİ: “KDZ. EREĞLİ MARSİLYA OLACAK”

Tunalı Hilmi, görev yaptığı yerlerde sadece toplumsal değişikliklerin değil ekonomik kalkınma ve modernleşmenin de önünü açacak girişimlerde bulunmuştur. Kdz. Ereğli’yi Marsilya yapma hayalini hayata geçirebilmek için Kdz. Ereğli – Ankara arasında bir şimendifer hattı kurulmasını, Kdz. Ereğli’ye liman yapılmasını önermiştir. Bu sayede Zonguldak – Ankara arasında kurulacak bağlantı ile Zonguldak ve Kdz. Ereğli’nin yanında aynı zamanda İç Anadolu Bölgesi’nin de gelişip kalkınmasının sağlanacağını öngörmüştür. Nitekim Cumhuriyet’in ilk yıllarında tren hattı kurulmuş, Kdz. Ereğli’ye liman yapılmış yani Tunalı Hilmi’nin Kdz. Ereğli’yi Marsilya yapma hayali bu yönde atılan adımlar ve çalışmalarla yaşama geçirilmiştir.

İŞÇİ, KÖYLÜ VE KADIN HAKLARININ YÜREKLİ SAVUNUCUSUYDU!

Tunalı Hilmi, kadın hakları konusunda da Osmanlı Dönemi’nde dahi cesur adımlar atmıştır. Kadın, işçi ve köylü haklarının yürekli savunucularından biri olan Abdullah Tunalı Hilmi, Zonguldak ve Kdz. Ereğli tarihi açısından önemli değerlerimizden biridir. Kdz. Ereğli’de kaymakamlık ile başladığı memuriyet görevinde, yenilikçi, halkla doğrudan iletişim kuran bir anlayışın temsilcisi olmuştur. Dilekçe ile başvuruyu kaldırıp, halkın sorunlarını doğrudan dinlemiş, kadın hakları konusunda cesur adımlar atmıştır. Kadın haklarını TBMM’de ilk kez dile getirenler arasındadır”

CHP’Lİ DEMİRTAŞ: “KENTİMİZDE HERKES TUNALI HİLMİ’Yİ TANIMALIDIR!”

Ünal Demirtaş, bu önemli kişiliği tüm Zonguldaklıların tanıması gerektiğini vurguladı ve “Tunalı Hilmi yaşadığı dönem içinde attığı cesur adımlarla herkesin örnek alması gereken bir siyasetçidir. Son Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda yer almış, o dönemde kadınlara seçme hakkının verilmesini ilk dile getirenlerden, kadın erkek eşitliğini savunan çağının çok ötesinde düşünceleri ile bir Osmanlı ve Cumhuriyet aydınıdır. Tunalı Hilmi sahip olduğu öngörü ile modern çağın gereklerinin hem hukuksal dayanakları için çalışmalar yapmış hem de bu anlayışı toplumsal hayatta oturtmak için mücadele vermiştir” dedi.

CHP’li Demirtaş, Tunalı Hilmi’nin askeri başarılarına da dikkati çekerek, “21 Nisan 1924 tarihinde 1731 sıra nolu İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır. Tunalı Hilmi aynı zamanda TBMM’de yaptığı çalışmaların, Mustafa Kemal’in yapacağı devrimlere kaynaklık etmesi ile tanınmaktadır. Bunun yanında 1921 Anayasası’nın hazırlık çalışmaları içinde bulunmuştur. Milli Eğitim, iktisat, sağlık sosyal yardımlar konusunda çalışmalarda bulunan Tunalı Hilmi Bey, her anlamda örnek alınacak bir kişiliktir. Zonguldak’ın ilk milletvekili olan Tunalı Hilmi Bey, Zonguldak’ın değerlerinin farkına, bundan yıllar önce varmış ve bu yönde de çalışmalara imza atmıştır. Zonguldak kömür havzası içinde işçilere yönelik yaptığı çalışmaların yanında, 1923 yılında 25 yataklı Amale Hastanesinin kurulmasına ve Havza-i Fehmiye (Taşkömürü Havzası)Kanunun çıkmasına öncülük etmiş ayrıca Amele Birliği’ni kurarak Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu ile sendikalaşmanın temelini atmıştır” ifadelerini kullandı.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM…

Ünal Demirtaş, Tunalı Hilmi heykelinin yapılması kararı için de Belediyeye teşekkür etti. “Geçtiğimiz günlerde Kdz. Ereğli Belediye Başkanımız Halil Posbıyık ve Ereğli Belediyesi Meclisi üyelerimiz, hem Kdz. Ereğli hem Zonguldak hem de ülkemiz açısından son derece önemli bir tarihi şahsiyet olan Abdullah Tunalı Hilmi’nin heykelinin Kdz. Ereğli’ye de yapılması çağrılarımızı karşılıksız bırakmamıştır. Kdz. Ereğli Belediye Meclisimizde, Tunalı Hilmi’nin heykelinin Kdz. Ereğlimize de yapılması yönünde  karar alınmıştır. Bu nedenle, başta Kdz Ereğli Belediye Başkanımız olmak üzere kararı oyları ile kabul eden tüm Belediye Meclis üyelerimize ve Kdz Ereğli Belediyesi kadrolarına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUM!

CHP’li Demirtaş; “Bundan yıllar önce öngörülü ve mücadeleci kişiliği ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nin örnek bir aydını olan, milli mücadele kahramanımız, ilk milletvekilimiz Tunalı Hilmi Beyi, ölümünün 92’inci yılında saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Etiketler: »
Share
421 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ