logo

ÇAKIR; 2019’U DEĞERLENDİRDİ, 2020’DE YAPILACAKLARI ANLATTI

 AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, basın toplantısı düzenleyerek geride kalan 2019 yılını değerlendirdi, 2020 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bili verdi.

Ak Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, 14 Ocak Salı günü parti binasında düzenlediği basın toplantısında 2019 yılında yapılan kamu yatırımlarını değerlendirdi, 2020 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

YOL ÇALIŞMALARI

Çakır, 2019 yılı çalışmaları içinde Ereğli-Zonguldak yolunun bir bölgesi hariç tamamlandığını hatırlattı ve yine Ereğli Devrek yolunun Ereğli-Çaylıoğlu kısmının da hizmete açıldığını ifade etti. Ereğli-Çaylıoğlu yolunda çalışmalar devam ettiğini söyleyen Çakır, “Şu an itibarıyla orada 4 cm’lik sıcak kaplama yaptırıyoruz. İki km’lik kesim bitti, kalan kısım da hava şartları elverirse on onbeş gün içinde tamamlanacak. Ayrıca Zoroğlu geçidi dediğimiz alt kısmı da vatandaşlarımızın kullanımına açacağız.  Toplam on onbeş gün süre zarfında, iyi bir yol olarak, tamamı bitmiş olarak Çaylıoğlu’na kadar hizmete açmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

EĞİTİM YATIRIMLARI

Eğitim konusuyla ilgili 2019 yılında ikili eğitimden tekli eğitime geçildiğini dile getiren Çakır, 2019 yılında, 24 derslikli Bahçelievler ilkokulu, 24 derslikli Kavaklık ilkokulu, Cumhuriyet Ortaokuluna 24 derslikli ek bina, Ereğli Lisesi 24 derslikli, Turizm Otelcilik Piri Reis 16 derslikli,  Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz anaokulu 4 derslikli ve aynı zamanda 32 derslikli olan, güçlendirmesi yapılan Atatürk Ortaokulu öğrencilerimizin hizmetine açılmış oldu. Bir ilçe olarak baktığınız zaman yedi eğitim kurumunu açmak önemli bir başarıdır. Bu anlamda mutluyuz.”ifadelerine yer verdi.

SAĞLIK

Çakır, sağlık konusuna da değinerek, “2019 yılında Devlet Hastanemize 3 kadın doğum uzmanı, 2 radyoloji uzmanı, 2 tane fizik tedavi uzmanı, 1 tane dahiliye uzmanı, 1 tane psikiyatri uzmanı, 1 tane ortopedi uzmanı,  1 tane Çocuk hastalıkları uzmanı, 1 tane göz uzmanı, 1 tane kardiyoloji uzmanı, 1 tane göğüs hastalıkları uzmanı, 1 tane plastik cerrahi uzmanı ve 14 tane pratisyen hekim ataması yapılmıştır 2019 yılında. Aktif çalışan Radyoloji hekimi sayısı 3 olup, izindeki hekimin dönüşüyle 4 olacaktır. Bu bize çok daha hızlı şekilde vatandaşa hizmet imkanı olacaktır. Kardiyoloji uzmanının ataması yeni yıl için sisteme düşmüştür, bir ay süre içinde göreve başlayacak. Şu anda Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’nde geçici görevle kardiyoloji uzmanı Ereğli’de vatandaşların hizmetinde. Ereğli’de iki tane olan göğüs hastalıkları uzmanı, Zonguldak Göğüs Hastalıkları hastanesinde geçici olarak hizmet vermektedir. O da döndüğü zaman bizim iki göğüs hastalıkları uzmanımızla daha iyi hizmet vereceğiz. Kardiyoloji ile ilgili olarak Ereğli’nin kadrosu dört. Açıklananla beraber şu anda bir olacak. Ama ikincisini de takiben isteyeceğiz. 2020 yılı içinde en az ikinci kardiyoloji uzmanını da Ereğli’ye getirmiş olacağız. Böylece bölge anlamında en iyi hastaneye sahip, böyle bir doktor sayısıyla bölgeyehizmet ediyor. Alaplı, Kozlu’dan bile hastalar geliyor. Sağlıkta vatandaşa kaliteli hizmet sunmuş oluyoruz.” diye konuştu.

PTT İNŞAATI

PTT inşaatının da kabasının bittiğini ifade eden Çakır, “ince kısmında çalışmalar sürüyor 2020 başlarında orayı hizmete açacağız. 2019 yılında ekonomik tedbirlere rağmen, bunu da hükümetimiz ve vekillerimizin desteğiyle Ereğli’ye kazandırmış olduk.”dedi.

KÖY YATIRIMLARI

Çakır ayrıca; köylerde asfalt, altyapı, kanalizasyon, çocuk parkı, su, parke ihtiyacında vatandaşlarını sıkıntılarını giderdiklerini belirti ve “Kırsalımızda, şehrimizde ne varsa köyümüzde de o olması anlamında sıcak asfalt dahil köylerimizi tanıştırmış olacak. Bunlar devam edecek,  insanoğlu yaşamı devam ettiği sürece ihtiyaçlar da devam edecek.”diye konuştu.

2020’DE PLANLANAN PROJELERİ ANLATTI

Çakır, 2020 yılında yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında ise şöyle konuştu:

“Biraz önce ifade ettik,  Ereğli Devrek yolunun Çaylıoğlu-Devrek bölümünde de Bayburt Grup’un şantiyeyi kurmasını bekliyoruz. Şu anda ihale onda görünüyor. Eğer bu zamanda işi bırakır ya da gerekli çalışmayı yapmazsa, yeniden ihale edilmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunup,  2020 yılında da kalan Çaylıoğlu Devrek bölümü  için çalışmaların hız kazanmasını bekliyoruz.

KAMPÜS

Onun yanında, yıllardır söz verdiğimiz Eski Devlet Hastanesi alanının üniversite kampüs alanı olması için sona yaklaşmış durumdayız. Şu an yasal hiçbir engel kalmadı, Avam proje çiziliyor bitmek üzere.  Onun da akabinde yaklaşık altı ay diyoruz, Haziran ayı civarında temeli atacağız. Bu temelle birlikte hep beraber, Ereğli’deki STK’larla, siyasi partilerle, eğitim camiasıyla birlikte hangi bölümleri talep etmemiz gerektiğini BEÜ rektörlüğünden ve YÖK’ten talepte bulunacağız. Kepez’deki eğitim fakültesinin yerinde kalmasını, bize ilave öğrenciler getirecek bir hukuk, mimarlık, güzel sanatlar gibi, siyasi partiler, stk’larla, eğitim camiasıyla Ereğli’yi geleceğe taşıyacak bir projeyi ortaya koymalıyız. Hayırseverlerimiz var. Önümüzdeki günlerde hayırseverimiz bağışını yapacak. OYAK’ın bir fakülte sözü var. Ticaret odasının var. O araziyi genişletmeye çalışıyoruz. SİT Alanı ile olan kısmı da birleştirebilirsek, kampus alanımızı çok daha büyük hale getirmek istiyoruz.

BİLİM SANAT MERKEZİ

Onun dışında, 2020 yılında Eğitim Vadisi dediğimiz bölgede, bir bilim sanat merkezi inşaatı devam ediyor. Hayırseverimiz Hayrettin Yavuz’un katkısıyla yapılıyor. Ereğli’ye de bölge insanına da çok büyük katkılar getirecek. Çünkü yüzde bir buçuğa giren öğrencilerin gittiği  bilim sanat merkezinde Ereğli Alaplı olarak 300 öğrenci vardı, Zonguldak’a gidince sayı yüz elliye düştü. Ereğli’de olunca sayı yeniden yükseldi. Bu sayıyı 300’lere, 500’lere taşımak istiyoruz. Ereğli ve Alaplı bölgesinin zeki çocuklarına, milletimize memleketimize gelecekte hizmet edecek  gençlerini hazırlama noktasında böyle bir katkı sunmak istiyoruz.

EĞİTİM PROJELERİ

Gülüç beldemiz ile ilgili Milletvekillerimize, İl Genel Meclisimize ve İl Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. 24 derslikli ortaokulu yatırım programına aldırdık. Önümüzdeki günlerde ihalesine çıkılacak ve 6 derslikli olan ortaokulu 24 derslikli yapıyoruz. 2020 yılında Gülüç’e bir ilkokul ve anaokulunu programa aldırmak istiyoruz. Bunu takip edeceğiz. E-Sınav merkezi Daha önce üniversite sınavları Zonguldak’ta yapılıyordu. Bunu aldık. Şimdi de ehliyet için Ereğli ve Alaplı’dan başvuran 2 bin civarında kardeşlerimizin, dağ evleri mevkisinde bulunan, hazırlıkları yapılan mesleki eğitim merkezinde e-sınavlarını yapacağız. 2019 yılı içinde Sayın Kaymakamımızla birlikte Açıköğretim Sınavlarımızın Ereğli’de yapılması ile ilgili Anadolu Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Bu ziyaret çerçevesinde Açıköğretim Sınavlarının Ereğli’mizde yapılması kararı verilmiştir. Bu kararın tarih planlaması şu anda yapılmaktadır. Açık öğretim sınavları üç yıl önce planlanıyor yer ile ilgili, bunu öne çekmeye çalışıyoruz.  Önümüzdeki günlerde sayın kaymakamımızla birlikte Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bu amaçla bir daha ziyarette bulunacağız.  Bu tarihin en öne alınmasını, hava şartlarında, yoğunluktan dolayı Zonguldak’ta değil Ereğli’de öğrencilerimizin bu hizmeti almasından yanayız.

KAMU YATIRIMLARI

2020’de Ereğli’nin kamu yatırımı anlamında en önemli eksiklerinden olan Kaymakamlık binası ve Emniyet Müdürlüğü binasının ihalesini yapmak istiyoruz. Şu andaki Emniyet Müdürlüğünün bir iki ay içinde taşınarak, askeri lojmanlara kadar olan bölgede yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alan, 10 bininin hükümet konağı, 5 bin metrekaresi emniyet müdürlüğü olmak üzere 30 milyonun üstünde bir maliyetle, bunun ihalesini yapmak istiyoruz. En kısa zamanda tamamlanıp, Ereğli’ye yakışan bir hükümet konağı ve emniyet müdürlüğü olmasını istiyoruz.”

“BELEDİYE İLE İLGİLİ EREĞLİ’DE BİR HİZMET GÖREMİYORUZ”

Çakır, konuşmasında 2019 Mart ayında göreve gelen belediye yönetimine de eleştirilerde bulunarak, “2019 Mart’ta belediye seçimleri tamamlandı. O günden bu güne Ereğli’de bir hizmet göremiyoruz. Trafikle ilgili çözüm için İş Bankası önünde bir ışıklandırma çalışması yapıldı. Bu ışıklandırma, arkasındaki kavşağı, pazaryeri ve Hatip’e çıkacak yolcu ve sürücüleri engellemiş oldu. O bölgeye bir alt geçit yapılmasından yanayız. Oraya, bir de iskele camisinin bulunduğu bölgeye bir alt geçit yapılarak, gündüz nüfus yoğunluğunu çok daha rahat sağlayabiliriz. Işık çözüm olarak durmuyor. Büyük projeler anlamında yerel yönetimlerin dokuz aydır ortaya koyduğu somut bir proje yok. Zaman su gibi akıyor. Dokuz ay bitti, Elli bir ay kaldı, bu sürenin sonunda yeni yerel yönetimler seçimi yapılacak. Bu anlamda Ereğli’nin menfaatine her türlü projede her türlü desteği veriyoruz. Ereğli’nin menfaatine olmayanlarda da ret cevabımızı veriyoruz.  Buradan özellikle ifade etmek istiyorum. Revizyon ile alakalı grubumuzun evet demesinin sebebi, hem TSO, hem iş dünyasından gelen talepleri değerlendirdik. Geçmişte sac tüccarlarımız vardı, bunlara bakış şuydu, kolay kazanan, rahat yaşayan, şehirden kopuk diye eleştirilen grubunun, sac tüccarlarının aramızdan ayrılmasından sonra değerleri anlaşıldı. Ekonomiye katkıları, şehrimize katkıları daha iyi anlaşıldı. Bugün müteahhitlerle ilgili, inşaat işleriyle uğraşanlara kamuoyunda farklı bir anlam yüklenmeye çalışılıyor. İmarda yapılan bir yolsuzluk usulsüzlük varsa ret cevabımızı veririz. Revizyon içindeki olumsuzlukları yargıya taşıyabiliriz ama bu imar revizyonu yapılmayacak demek değildir.  Bugün Kıyıcak mahallesi doğalgaz bekliyorsa, imar revizyonu gerekiyorsa, biz buna vatandaşlarımızın lehine evet demek zorundayız. Diğer bölgelerde de hakeza… Ören’de, Yenimahalle’de ciddi bir inşaat karmaşası var. Bu bölgelerin değerlendirilmesi lazım bunun için de imar revizyonu lazım. Biz tamamı ile alakalı evet dedik. İçinde usulsüzlük yapılacaksa biz buna tabii ki grup olarak ret vereceğiz. Bir de inşaat sektörü Ereğli’de 3-4 bin istihdam sağlıyor. Bölgesine ekonomik katkı sağlayan bir sektör. Her müteahhidi haksız kazanç sağlayacak veya toplumun gözüne bunları böyle sunarak hata yapıyoruz. Aralarında çürük elma varsa, hem belediye, hem bizler, hem de yargı gereğini yapacaktır.  Ama bu kadar inşaat sektöründeki insanları zan altında bırakmamak lazım.”diye konuştu.

“KEPEZ-GÜLÜÇ KÖPRÜSÜ ARASI EREĞLİ BELEDİYESİ’NE DEVİRLİ”

Dün Elmatepe’de yaşanan trafik kazasına da değinen Çakır, “Yaralılarımıza şifa, kaza yapan sürücümüze geçmiş olsun diyorum. Burası Kepez- Gülüç köprüsü arası Ereğli Belediyesine devirli. Belediye istediği düzenlemeyi yapabilir, üst geçit, alt geçit, ışıklı sinyalizasyon yapmak isterse karayolları ile istişare ederek, bu kararı alabilir. Ama bizler yerel seçimlerden hemen sonra Karayolları Bölge müdürümüzle birlikte, bölgede incelemelerde bulunduk ve o bölgeye yapılacak üst geçidi 2020 yatırım programına aldırdık. Orada yapılması gereken, bize göre, şu anki Elmatepe durağının yüz metre kışla tarafına çekilmesidir. Bu da belediyenin yapabileceği bir uygulamadır. Çünkü Devrek yol ayrımından Kışla bölgesine gelen sürücülerin görüş mesafesini arttırmamız lazım. Üst geçit tabii ki bugüne kadar yapılmalıydı, bu anlamda bizde bir eksiklik varsa halkımızdan özür dilemesini biliriz. Ama devir yetkisi belediyededir. Karayolları ile bunu çözebilecekleri kanaatindeyiz. Daha önce Ereğli belediyesi burada bir üst geçit çalışması yapmıştı. Bugünkü yönetimde çok rahatlıkla bunu yapabilir. On danışmanın maliyetiyle burada bir üst geçit yapılabilirdi. Tabii bu karayolları ile yapılacaksa biz bunu programa aldırdık, en kısa zamanda yapılması için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

“GÜZEL BİR BİRLİKTELİK YAKALANDI”

Çakır, Ereğli’de güzel bir hava yakalandığını belirterek, “Güzel bir birliktelik yakalandı, Kaymakamımız, Ticaret Odası, Yerel Yönetim, Bizler, hep birlikte şehre nasıl daha fazla katkı sunabiliriz diye çalışıyoruz.  Yaptıklarımızı ifade ettik, yapacaklarımızı ifade ediyoruz. Vatandaşımızın menfaatine her şeyde destek vereceğiz, vatandaşın menfaatine olmayan konularda ise ret cevabımızı vereceğiz.”şeklinde konuştu.

“OYAK, 2006’DAN BU YANA EREĞLİ’DE BİR ÇOCUK PARKI DAHİ YAPMADI”

Sözlerinin sonunda Sanayi Bakanı Mustafa Varank, 3 milletvekili ve il başkanı ile birlikte istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini kaydeden Çakır, “Endüstri bölgesi eğer istihdam artıracaksa Ereğli halkına fayda sağlayacaksa devletimizin alacağı karardır saygı duyarız. 2006’dan bugüne kadar Ereğli’ye bir çocuk parkı dahi yapmayan OYAK ile ilgili düşüncelerimizi anlattık. Eğer Ereğli’de bu fabrikada kurulduysa bu fabrikanın faydalarından Ereğli halkının faydalanması gerekir. Biz diyoruz ki sadece kazancının bir kısmını sosyal sorumluluk gereği Ereğli’de paylaşın. Biz milletin temsilcisi isek milletin bize söylediklerini yukarılara iletiyoruz, iletmeye de devam edeceğiz. Ereğli’ye ödenmesi gereken paranın ödenmesi gerekir. Bugün Halil Bey olur yarın başkası olur. Ereğli’nin önemli bir kazancı bu.”ifadelerine yer verdi.

Share
518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ