logo

ÇAKIR, KAMPÜS KARARI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ VE TARİH VERDİ

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı M. Fatih Çakır, dün gerçekleştirilen belediye meclisinde oy birliği ile onaylanan Eski Devlet Hastanesi alanında kurulacak olan üniversite kampüsünün imar düzenlemesinin Ereğli için önemli bir gelişme olduğunu belirtti ve  süreçte emeği geçenlere teşekkür ederek “2020 yılının ortalarına doğru temel atma işleminin gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.” dedi.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı M. Fatih Çakır, dün gerçekleştirilen belediye meclisinde oy birliği ile onaylanan Eski Devlet Hastanesi alanında kurulacak olan üniversite kampüsünün imar düzenlemesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

  • Mecliste alınan kararın Ereğli adına çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Çakır, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu gelişme, 2018 yılında söz konusu alanın askeriyeye devredildiği iddialarının ardından, Ereğli’nin hakkı olan üniversite kampüsünün inşa sürecine girilmesi için birlik ve beraberlik içinde gösterdiğimiz ısrarlı çabaların doğrudan sonucudur. Bilindiği üzere, dönemin AK Parti Milletvekilleri ve teşkilatımızla birlikte, 2014 yılının sonunda, bu alanın Bülent Ecevit Üniversitesi’ne devri konusunda girişimlere başlamıştık. 2015 yılında bu alanın Milli Emlak’tan Üniversiteye tahsisi işlemi tamamlanmış,2016 yılının son günlerinde de alanda bulunan hastane binalarının yıkımı gerçekleştirilmişti. Bu sürecin ardından Ereğli’de 3 bin 500 civarında olan üniversite öğrencisi sayısının 10 binlere çıkmasını sağlayacak olan kampüs alanının inşası için çalışmalara başlamış, ancak 2018 yılında Karadeniz Bölge Komutanlığı’nın bu alanı güvenlik alanı ilan etmesiyle bazı kesimler tarafından kampüs alanının üniversite tarafından kullanılamayacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

“2020 YILININ ORTALARINDA TEMEL ATMAYI HEDEFLİYORUZ”

Dönemin AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu başta olmak üzere önceki dönem milletvekillerimiz ve AK Parti İl ve İlçe teşkilatları olarak, alana üniversite kampüsü yapılmasından asla vaz geçmeyeceğimizi kamuoyuna açıklamış, talebimizden asla vaz geçmeyeceğimizi beyan etmiştik. Bu tartışmaların devam ettiği, kampüs projesinin gerçekleştirilme ihtimalinin kalmadığına yönelik iddiaların bulunduğu bir ortamda, 23 Mart 2018 tarihli bir açıklamamızda “O yer Ereğli halkınındır, Ereğli için önemlidir,” diyerek kararlılığımızı belirtmiş, aynı ruh ile engelleri aşmak üzere, bu işe gönül veren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlik ve beraberlik içinde girişimlerimizi sürdürmüştük. Tüm açıklamalarımız ve girişimlerimiz arşivlerde mevcuttur. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç Hanımefendinin destekleriyle konuyu götürdüğümüz Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın,  19 Mart 2019 Salı Günü ilçemizde gerçekleştirdiği mitingde, askeriyenin koyduğu sınırlamaların aşıldığına ilişkin açıklamaları kamuoyunun hafızasından silinemeyecek bir hakikat olarak durmaktadır.
Gelinen noktada, Üniversite Kampüsü için engel olarak gösterilen hususlar ortadan kaldırılmış, inşaata başlamak için hazırlıklar başlatılmış, daha önceden alanın kampüs yapılmasından umudu kesen ve bizleri eleştiren kesimler bile neticeye ulaşmanın mümkün olduğunu kabul etmek durumunda kalmıştır. Bu noktaya çok uzun bir süreci aşarak geldik. Belediye Meclisi’nin kararı da bu çerçevede atılan önemli adımlardan sadece bir tanesidir. Alanda yapılması gereken tevhid işlerinin bir an önce tamamlanmasının ardından, 2020 yılının ortalarına doğru temel atma işleminin gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.

“TEŞEKKÜRÜ GÖREV KABUL EDİYORUZ”

Kampüs alanının üniversiteye tahsisi ve engellerin aşılmasında bize destek olan ve himaye eden başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuyu yakından takip ederek teşkilatımızın görüşlerinin hayata geçmesi için önemli katkıları bulunan, Ereğli’nin değeri,  Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Saadet Oruç Hanımefendiye,  alanın tahsisi ve bugüne gelinmesi aşamalarında sürekli mücadele eden görevdeki milletvekillerimiz Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu ile önceki dönem milletvekillerimize, Zonguldak İl başkanımız Zeki Tosun ve daha önce bu konuda emek sarf eden önceki dönem İl Başkanlarımıza, teşkilat mensuplarımıza; başta görevdeki Valimiz Erdoğan Bektaş ve Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu olmak üzere, eski ve yeni kamu idarecilerimizin hepsine, bu amaçla gerekli çalışmaları yürüten belediye başkanlarımız ve meclis üyelerine, Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Arslan Keleş, önceki dönem  TSO Başkanımız merhum Yaşar Tetiker  ile görevdeki ve önceki dönem TSO yöneticilerine, Karadeniz Ereğli  Esnaf ve Kefalet Kooperatifi yönetimlerine ve bize güvenip destekleyen tüm Ereğli halkına teşekkürlerimizi sunmayı görev kabul ediyoruz.

“YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

AK Parti Teşkilatı olarak, Ereğli’nin geleceği için, tüm diğer alanlarda olduğu gibi Üniversite Kampüsü çalışmalarını da yakından takip ettiğimizi, dün olduğu gibi bugün de bir an önce neticeye ulaşılması için büyük bir gayret içinde olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz.  Bundan sonra da hükumetimiz nezdinde, milletvekillerimiz, teşkilatlarımız, kamu idarecilerimiz ve tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle, birlik ve beraberlik içinde bu alana en iyi fakültelerin kazandırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Etiketler: »
Share
586 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ