logo

‘ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ’ YARIN EREĞLİ’DE

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi 18 Ağustos 2020 Salı Günü Kdz. Ereğli’de, 19 Ağustos Çarşamba günü ise Zonguldak’ta halkın ziyaretine açık olacak. Ereğli’deki Mobil Müze, 12.00-21.00 saatleri arasından Ay City AVM karşısında ziyaretçileri kabul edecek.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, 81 ilde 7’den 77’ye herkese kapılarını açıyor.

İçerisinde Çanakkale Savaşı ile ilgili resimlerin, fotoğrafların, çeşitli görsel materyallerin ve videoların izletileceği ekranların, Çanakkale Cephesinden günümüze kalan çeşitli savaş objelerinin sergileneceği bir bölümün ve Çanakkale askerinin heykelinin de bulunduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Çanakkale ruhunu, tıpkı o gündeymiş gibi yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla projelendirildi.

Dış ses, ambiyans ve tasarımlar ile “Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale” ülküsüyle Çanakkale ruhu, Türkiye’nin dört bir yanına taşınacak. Bu kapsamda Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi 18 18 Ağustos 2020 Salı Günü Kdz. Ereğli’de , 19 Ağustos Çarşamba günü ise Zonguldak’ta halkın ziyaretine açık olacak. Ereğli’deki Mobil Müze, 12.00-21.00 saatleri arasından Ay City AVM karşısında ziyaretçileri kabul edecek.

Projenin amacının öncelikle gençler olmak üzere Çanakkale’ye henüz gitmemiş olanların mobil tır aracığı ile ulaşmak olduğu kaydedilerek şu açıklamada bulunuldu: .

“Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale”

Çanakkale… Bir milletin doğduğu yer. Bir milletin vatanı için, geleceği için gözünü bile kırpmadan ölüme gittiği, genç yaşlı demeden omuz omuza savaştığı yer. Arkasına bile bakmadığı yer, tereddüt dahi etmediği yer. Bir milleti, millet yapan, adını tarihe destansı bir kahramanlık ve cesaret örneği ile yazdıran yer.

Çanakkale Savaşı, işte böyle bir hikâye ile 105 yıl önce yaşandı. Ama hiçbir zaman kalplerimizden, akıllarımızdan gitmedi. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denildiğinde yüreklerimizi sızlatan o his. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denilince bizler için kendisini sorgulamadan ateşe atanlara duyduğumuz saygı. İlk günkü gibi sıcak, ilk günkü gibi taze. İşte bu sebeple bu millet, hiç gitmese de o tarih yazılan şehre, en küçüğünden en büyüğüne kadar bilir Çanakkale’nin anlamını.

Share
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ