logo

ÇORUMLUOĞLU “AĞIR SANAYİDE ÇARKLAR DÖNECEK”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu korona virüs salgınına karşı yapılan çalışmalar ve yeni alınan önlemler konusunda gazetecilere bilgi verdi. Erdemir ve Tat Metal’le gerekli görüşmeleri yaptığını ve ağır sanayide üretimin durmasının söz konusu olmadığını ifade eden Kaymakam Çorumluoğlu, insanların ilçe merkezinde toplanmasını önlemek için ulaşımda kısıtlamalara gidildiğini duyurdu.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu makamında düzenlediği basın toplantısında korona virüs salgınının ilk başladığı günden bu yana Ereğli ilçesinde yapılan çalışmalar ve yeni alınan kararlara ilişkin gazetecileri bilgilendirdi. Zonguldak Valiliği il pandemi kurulunca ilçeler arası seyahatin yasaklanmasının ardından ilçe merkezinde insanların toplanmasını önlemek için şehir içi ve köy minibüslerinin çalışma saatlerine kısıtlamalar getirildiğini aktaran Çorumluoğlu, şehir içerisinde özel araçlarda akraba iseler üç, değil ise 2 kişiye izin verileceğini söyledi.

Ereğli’de 100 kişi hastanelere başvurdu

Çorumluoğlu düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi; “Şu ana kadar bizim hastanelerimize toplamda 100 vatandaşımız korona ile ilgili başvuruda bulunmuş. Bunların çoğunluğu negatif çıksa da son birkaç gündür pozitif vakalarımızda bir artış var. Şu anda 9 kişinin sonucunu bekliyoruz. Sırayla bu her yerleşim yerine gelecek. Ereğli’nin önündeki şu son bir hafta son derece önemli. İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’den gelen vatandaşlarımız var ve bu vatandaşlarımızın biz ısrarla evde kalmalarını istiyoruz. Lütfen evlerinde kalsınlar. Komşuları bu vatandaşlarımızın evden çıktıklarını tespit ederlerse 112, 155, 156 veya bana kime ulaşabiliyorlarsa bildirsinler. Bu işin şakası yok. Ereğli süreci şu ana kadar çok iyi götürdü. Ama önümüzdeki bir hafta son derece önemli. Şu anda biz Zonguldak’ın arkasından geliyoruz.”

10 ev ve 110 kişi karantinada

Kdz. Ereğli ilçesine dışarıdan gelen kişilerde korona virüs teşhisi konulması üzerine yakınlarının bulunduğu 10 ev ve 110 kişinin karantinaya alındığını dile getiren Çorumluoğlu “Sayın Valimiz geçtiğimiz hafta Ereğli’ye geldiğinde ‘Ereğli’yi patlatmayalım’ diye söyledi. Önümüzdeki bir hafta 10 günü iyi geçirebilirsek biz bu işi Ereğli’den defedebiliriz. Kıyıcak ve Hamzafakıhlı Mahallesi Karabacak Sokak’taki hadise aynen böyle olmuş. Geldiği zaman torununu sevmeye, akrabasının evine gitmiş. Şu anda her iki noktada 10 tane ev ve 110 kadar vatandaşımız karantinada duruyor. Dışarıya çıkartmıyoruz, yiyeceklerini ayaklarına biz götürüyoruz” dedi.

“Üç günde 2 bin 531 kişiye parasını ulaştırdık”

İlçenin en ücra köylerine kadar her gün 16 ekibin hizmet verdiğini ve üç günde 2 bin 531 kişiye 1000 TL’lik yardım paralarının ve aynı zamanda 716 kişiyede bankalardan paralarının çeklip teslim edildiği bilgisini veren Çorumluoğlu, vatandaşlardan da anlayışlı olmalarını istedi.

“Özel araçlarda 3 kişiden fazla seyahat edemeyecek”

Özel araçların içerisindeki kişi sayılarınada kısıtlama getirildiğini belirten Çorumluoğlu “Yine Ereğli’de özel otomobillerde 3 kişiden fazla seyahati yasakladık. Eğer akrabaysanız 3 kişi, değilseniz 2 kişi. 5 kişi binmiş özel arabaya, müziği de sonuna kadar açmışlar şehre gidiyor. Emniyet ve jandarmada bunları kontrol edecek. Eğer bu şartlara uyulmazsa ceza yazacağız. Bizler korona virüsünden kurtulana kadar ilçemizin girişlerindeki kontroller devam edecek. Belki vatandaşlarımız bize kızacaklar. Bu gün esnafımızın önünü de kapattık biz. O esnafımız bize kızmıyor mu? Evet kızıyor, ben bir bakkal çocuğuyum. Şu anda kızacak zaman değil. Biz burada bütün insanlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız. Biz her gün 100 insan çalıştırıyoruz. Armutlucuma’dan Bayat Köyü’ne kadar bu kadar parayı dağıtmak kolay bir iş değil” şeklinde konuştu.

Köylere maske dağıtılacak

Bu hafta sonuna doğru köylerde maske dağıtımına başlanacağını müjdeleyen Çorumluoğlu “Köylerimizden maske talepleri geliyor. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden biraz önce karar aldık. Perşembe Cuma günü bir miktar maskeyi köylerimize dağıtacağız. PTT’de dağıtacak, Ereğli Belediyemiz’de dağıtıyor. Bu çorbada kimin tuzu varsa ben ona müteşekkirim. Ama bir şey söylüyorum; devletimize güvenelim, devletimizin kurallarına uyalım. Biz nasıl Avrupa’dan kriz bizi teyet geçecek dedik, teyet geçti. Bu virüste bizi teyet geçecek. Ben bunu Ereğli, Zonguldak ve ülkemiz içinde söylüyorum” dedi.

“Bankalar bu süreçte inisiyatif almalı”

Kaymakam Çorumluoğlu öszlerini şu şekilde sürdürdü; “Ereğli, Zonguldak, Alaplı ve Devrek otobüslerini bugün sabah aldığımız karar ile durdurduk. Personelimizin bir kısmı esnek çalışıyor, bir kısmı çeşitli sebepler ile izne ayrıldı. Zaten Ereğli’de personel yönünden bir sıkıntımız yok. Dolayısıyla biz devlerin çarkını çeviriyoruz. Burada kamu bankaları ve özel bankalara seslenmek istiyorum. Vatandaşlara maaşını götürme anlamında onlardan da destek bekliyorum. Bütün bu paralar bankaların katkısı olmadan bizim kurduğumuz organizasyon ile dağıtılıyor. Burada biraz hem PTT, hem de bankalar insiyatif almalı ve taşın altına elini koymalı. Bankalarda esnek çalışma olamaz, biz de esnek çalışma var mı? Kanun bunu şöyle söylemiş, aynı işi iki kişi yapıyorsanız birinizin gelmemesi bu işin devamını sağlıyorsa, ikinizden birisi gelmesin. İşin önceliği hizmettir. Bankalar eğer bizim direktiflerimizi yerine getirmezler ise kararlarını aldık bankalara dahi ceza yazabiliriz.

“Önemli olan minimum sıkıntı ile atlatabilmek

Allah’a şükür şuanda koronadan ölen bir vatandaşımız yok ama bir tane vatandaşımızın bulguları korona bulgusuna aitti. Testlerine baktığımızda ikisi de negatif çıktı, dolayısıyla biz onu koronadan öldü diye açıklamadık. Burada zaman zaman tereddütler oluyor, bulguya mı bakalım, testlerimi diye ama bunun açıklamasını zaten sağlık bakanlığımız yapıyor.
Bugün Alaplı ile Ereğli arası, Zonguldak ile Ereğli arasından farklı olmayacak. Bu karar doğru bir karar, bu ilçe de, bu memlekette şuanda bir gıda sıkıntısı yok. Ereğli’de ölüm yaşamayacağız diye bir durum yok. Şuanda Ereğli’de yatan pozitif vakalarımız var. Burada önemli olan minimum sıkıntı ile bunu atlatabilmek. Vatandaşlarımız biraz daha duyarlı olsunlar, özellikle beslenmelerine, uykularına dikkat etsinler. İzolasyon ve evde kalmaya da dikkat etsinler.

Çoğunluk vakalar Devlet Hastanesinde

Şuanda ilçemizde bulunan 3 hastanemizin hepsinde korona vakası yok, devlet hastanesinde çoğunluk çünkü bir hastaneyi de temiz tutmamız gerekiyor. Ameliyat gibi durumlar için o hastaneyi temiz tutuyoruz. İki hastanemizde vaka var ama çoğunluk devlet hastanemizde. Devlet hastanesinde yatan arkadaşlar, Alaplı’dan gelen vakalar çünkü orada birlik makinada bir sıkıntı oldu. Dünden bu güne birkaç hastamız oradan geldi. Şuanda iki ilçe birbirimiz ile komşuluk ilişkileri içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yani bizim verdiğimiz rakamların tamamı Ereğlili değil. Dışarıdan gelip, bizim hastanemizde yatan vatandaşların sayısını veriyoruz. Ama 97 kişi bizim hastanemize tereddütle gelmiş.
Çarşı merkez de ki araç ve kişi yoğunluğu konusunda böyle giderse bizim kısıtlarımız daha sert olacak. Bakın bugün biz saatleri yasakladık, taksiyi tek çift plakaya ama vatandaşımız hala uymazsa kısmi durdurmalara kadar biz bunu götürürüz. Bakın bugün ilçeler arası nakli durdurduk, yarın köyler arası naklide durdururuz. Vatandaşımız illaki sert kararlar istemesin bizden.

İstanbul’dan gelenler kontrol ediliyor

1300 kişi İstanbul’dan Ereğli’ye gelmiş. Pimi çekilmiş 1300 tane bomba mahallelerde şuanda. Özellikle şehir dışından gelmiş vatandaşlarımız evden çıkmasınlar. Konu komşusu bunları çıkartmasın. Her mahalleye bir polis dikemiyoruz ama bu vatandaşlarımızın tamamını her gün gidip evinde kontrol ediyoruz. Vatandaş artık bizden şikâyet ediyor. Biz senin sağlığın için bu kontrolü yapıyoruz, keyfe keder değil. Bugün pazarcılar odası ile görüştüm, pazarlar kapandı, dedim ki köylere servis yapın.
Ben bu çalışmalarda bizlere fayda sağlayan merkez ve üç belde belediye başkanımıza, daire amirlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasi parti başkanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah el birliği ile bu meseleyi Ereğli’de yeneceğiz.

Ağır Sanayide üretim devam edecek

Bir Erdemir genel müdürümüz ile de görüştük. Büyük sanayicilerimiz ve Akın (Tat Metal/Akın Tatoğlu) Bey ile de görüşme imkanımız oldu. Şuanda üretim durdurma gibi bir projemiz yok. Olmamalı da, hükümetimiz ve bakanlıkların aldıkları ana kararda şu var; “üretim hiçbir suretle engellenmemeli.” Çünkü üretimde yarın bir azalma olursa bu fiyatların artması gibi bir netice getirir. Buda vatandaşımızın ekonomik anlamda zorluk çekmesine sebebiyet verir.”

Etiketler: »
Share
315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ