logo

ÇORUMLUOĞLU, “EREĞLİ’DE VAKALAR 2 AİLE ÜZERİNDE TOPLANDI”

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli FM’de Fikri Kapan’la Burada Konuşalım programının canlı yayın konuğu oldu. Çorumluoğlu, koronavirüs salgını ile ilgili olarak rakam vermenin yetkisinin bakanlıkta olduğunu, ilçede vakaların genelinin 2 aile üzerinde toplandığını söyledi.

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli FM’de Fikri Kapan’la Burada Konuşalım programının canlı yayın konuğu oldu.

“İLÇE OLARAK SINIRDAYIZ”

Koronavirüs salgını hakkında ilçedeki durumu değerlendiren Çorumluoğlu,  Vaka sayısını açıklama yetkisinin Sağlık Bakanında olduğunu, bu yüzden rakam vermesinin söz konusu olmadığını belirtti ve “Vakaların geneli 2 aile üzerine toplanmış durumda. İlçe olarak sınırdayız. Dikkat edersek patlatmadan geçiririz. Aksi takdirde sıkıntı yaşarız. Ev de kalalım, sadece evde değil, neredeysek, Cemaller’deysek orada, Başka bir köyde ise o köyde, bir mahalledeyseniz orada kalın. Dünyanın sorunu Korona Virüs, “Ereğli’de 2 tane ailede çıktı. Vakaların geneli 2 aile üzerine toplanmış durumda. Yaşlı vatandaşlarımız gençlere göre bu hastalığı atlatmakta zorlanıyor. Şahsınızı ve sevdiklerinizi riske atmaya gerek yok . Evde kalın. Biz burada insanların sağlığından sorumluyuz.”dedi.

Çorumluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ZAMAN ZAMAN CEZALAR YAZIYORUZ”

“Biz sıkıntı çekiyoruz. Vatandaşa bakıyorum bazen 3-4 kişi kafa kafaya vermiş sohbet ediyor. 2 hafta çok önemli diyoruz. Koca ülkeler virüsle baş edemez halde. Akşam eve giderken 4-5 genç gördüm. Emniyet Müdürünü aradım. Toplanmışlar doğum günü kutlayacak yer arıyorlarmış. Bu olacak iş mi ? Zaman zaman cezalar yazıyoruz. 3 bin lira civarında. Sonra ağlıyor insanlar. Zerre kadar müsemmamız yok. Kurallara uymayana cezayı keseriz. Kestik de.Erken atlatmak için bu sorunu el birliği ile yeneriz.

“PAZAR YERLERİNE GİRİŞ SAYISI SINIRLANDIRILACAK”

Ortalama her gün 3-4 emir geliyor. Pazar yerlerine sınırsız sayıda insan giremeyecek. Tezgahlar arasındaki mesafeye kadar her şey belli. İnsanların pazara giriş yerinden çıkmamaları bir şart. Pazarda bulunacak insan sayısı Cuma gününden itibaren belli bir sayıyı geçince girişi duruduracağız. Belediye zabıtası görevli. Emniyetimiz de desteğinde olacaktır.

“BİR GÜN TEK, BİR GÜN ÇİFT PLAKALAR ÇALIŞACAK”

Ereğli’de taksiler tek, çift plakaya geçti. Bir gün tek, bir gün çift plakalar çalışacak. Taksi sayısını yarı yarıya düşürdük.

“İSTANBUL’DAN GELENLER 14 GÜN EVDE KALACAK”

 Geçen hafta İstanbul’dan 1.100 kişi Ereğli’ye gelmiş. Kimlikleri tespit edildi.14 gün evlerinde olacaklar. Her kapıya Polis mi dikeceğiz. Sınırdayız, İlçe olarak sınırdayız. Dikkat edersek patlatmadan geçiririz. Aksi takdirde sıkıntı yaşarız. Ev de kalalım, sadece evde değil, neredeysek, Cemaller’deysek orada, Başka bir köyde ise o köyde, bir mahalledeyseniz orada kalın.

“SAĞLIK PERSONELİ İÇİNDE POZİTİF VAKA YOK”

 Sağlık personeli içinde pozitif vaka yok. Takip ettiklerimiz var. Devlet Hastanemizde kapasite durumumuz uygun, dolmadı, A- B planımızda hazır. 3 öğrenci yurdumuz olası bir duruma hazır Karantina ihtiyacı halinde.

“GÖREVLİLERE YARDIMCI OLALIM”

Türkiye genelinde durum her geçen gün bir üst seviyeye ulaşıyor. Bunun sonu sokağa çıkma yasağı. Görevli arkadaşlara yardımcı olalım. Tamam 65 yaş üstü vatandaşın maaşını evine götürüyoruz ama bir gün 100, öbür gün 60 çek diyen insanlar var. Bu olacak iş değil.

“DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI”

Ereğli’de Ekonomik istikrar paketi kapsamında bin liralık destek ödemesini 2430 kişi bugün itibari ile almaya  başlayacak. Biz kaymakamlık olarak gıda yardımı konusunda da hazırlıklarımızı yaptık.

“BU İŞİ DE VATANDAŞLA ÇÖZECEĞİZ”

Bu mücadele 15 Temmuz’dan zor. Bir gece de kontrolü ele aldık ama bu durumun ne zaman biteceği belli değil. Ama bu işi de vatandaşla çözeceğiz. Ev de kalarak. Köyünüze dışarıdan insan geldi ise bize ihbar edin.

“KEYFİ DURUMDA GEÇİŞ YOK”

İstanbul’a gidende buraya gelende girişlerde ciddi denetimle karşı karşıya. İstanbul’a gidenin girişte ciddi sorgulaması var. Keyfi durumda geçiş yok.”

KAYNAK: EREĞLİ FM

Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ