logo

ÇORUMLUOĞLU UYARDI: “TEDBİRSİZ KİMSEYE AFFIMIZ YOK!”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İlçedeki Koronavirüs Salgını sürecini, gazetecilere değerlendirdi ve ” Kimseye affımız yok. Bu mücadele iyi gidiyor ama bir kişinin tedbirsizliği yüzünden bu ilçede sıkıntı yaşanmasına izin vermeyeceğim.” uyarısında bulundu.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İlçedeki Koronavirüs Salgını sürecini, gazetecilere değerlendirdi. Ereğli’nin 100. kurtuluş yılı resmi etkinlikleri töreninin ardından gazetecilerin sorularını fiziksel mesafe uyarısı yaparak cevaplandıran Çorumluoğlu, vatandaşları ve esnafı salgın önlemlerine uymaları konusunda uyardı ve “Bugünden itibaren de virüsün yayılmasına neden olan kişilere de cezai işlem uygulayacağız. Karantinaya uymayarak etrafta gezmiş kişilere de ceza yazacağız. ” dedi.

4 VEFAT, 1 YOĞUN BAKIMDA SAĞLIK ÇALIŞANI VAR

Vaka ve vefat sayılarını paylaşan Çorumşuoğlu bir günde sekiz vakanın olduğunu söyledi ve “İki üç gündür de birer tane vakalarımız oluyor. Vefat sayımız halen 4. Yoğun bakımda bir sağlık çalışanı arkadaşımız var. İnşallah o da şu anda iyiye gidiyor.” dedi.

İKİNCİ DALGA UYARISI!

Ülke genelinin Ereğli’de de görüldüğünü ifade eden Kaymakam Çorumluoğlu, “Bu ikinci dalganın geleceğini düşünüyorum. İkinci dalga Ereğli’de biraz daha zor geçecek. Zor geçmesinin nedeni de ilk zamanki bağışıklıklarımızın olmaması. Başka yerlerde yüzlerle ifade edilen vakalar varken, bizim ilçemizde vakalar bu şekilde olmadı. Olmayınca bağışıklığımız da biraz daha az oldu. Vatandaşlarımızın tedbirsizliğini görüyorum, şahit oluyorum ve üzülüyorum.” diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM….

Süreçte görev yapan sağlık çalışanlarına, emniyet, jandarmaya, belediyeye, basına ve destek olan herkese teşekkür eden Çorumluoğlu, Zonguldak’la kıyaslayarak “Ereğli’de açılım biraz daha fazla oldu. Zonguldak’ta eski vakalardan dolayı biraz daha temkinli bir yaklaşım gördüm. Ama Ereğli’ye baktığımız zaman ne yazık ki, maske sosyal mesafe çok da iyi durumda değil. Zaman karantina aldığımız mahalleler oldu, ibrahimce oldu Akköy’de. Çaylıoğlu ve Çayırlı’da karantinaya aldığımız evler oldu. Süreleri bittiğinde karantina sürelerini bitireceğiz. Allah’a şükür gerek TTK’dan, gerek İbrahimce’den büyük bir sıkıntı çıkmadı. Çayırlı ve Çaylıoğlu biraz daha zor geçiyor. Orada aynı evdeki arkadaşlar ne yazık ki birbirlerine kötü bulaştırmış. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız nedeniyle bu bulaş biraz daha fazla oluyor. Yurt dışından gelen vatandaşlara karşı yurttaşlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Çünkü yurt dışından gelenlerde daha fazla etkinlik var diye düşünüyorum.
Bunun yanında bu mücadele devam edecek. Ereğli’de de devam edecek. Önümüzdeki hafta hem sosyal yardımlaşma vakfından yapılan çalışmaları, hem de sağlık müdürlüğünce yapılan çalışmaları anlatan bir kapalı alan toplantısı yapacağız. Tablo şeklinde sizlere ayrıntılı bilgileri de orada vermeyi düşünüyoruz.” dedi.

“ESNAF, ÜÇ KURUŞ YÜZÜNDEN MASKESİZ MÜŞTERİYE SATIŞ YAPMASIN”

Çorumluğlu vatandaşı ve özellikle esnafı uyarmak istediğini belirtti ve “Üç kuruş daha fazla kazanmak için orada maskesiz müşteriye izin vermesinler. Biz ceza yazmaktan son derece üzüntü duyuyoruz ama başka çaremiz kalmadı. Bir kişi yüzünden bir apartman ne yazık ki hepsi pozitif çıktı. Bir esnaf yüzünden de o esnaftan alışveriş yapan birçok vatandaşımız pozitif çıkabilir. Bunun canlı örnekleri var. Şu anda Anadolu’da ciddi bir yayılım var. Çünkü İstanbul’daki ve diğer yerlerdeki vatandaşlarımız Anadolu’ya yayıldılar. Dolayısıyla dikkat edelim. Ben buradan vatandaşlarımıza ve esnafımızı uyarıyorum. Emniyetçe cezalarımızı yazıyoruz 3 bin 180 lira ceza yazıyoruz. Üzüntü duysak da yazıyoruz. Ama burada benim sorumluluğum bütün vatandaşlarımızın sağlığını korumak. Esnaf üç kuruş fazla kazanacağım diye vatandaşın hayatını tehlikeye atıyorsa, buna da bir cezai müeyyide uygulanacaktır. Bugünden itibaren de virüsün yayılmasına neden olan kişilere de cezai işlem uygulayacağız. Karantinaya uymayarak etrafta gezmiş kişilere de ceza yazacağız.
İnşallah atlatacağız.” diye konuştu.

“HEPSİ AYRI BİRER HAYAT HİKAYESİ”

Karantina şartlarına uyulmaması ve cenaze, nişan, düğün gibi törenlerde kurallara uyulmaması nedeni ile üzücü olaylarla karşılaşıldığını hatırlatan Çorumluoğlu, ” Hepsi ayrı bir hayat hikayesi. Nişan yapmışlar, gün yapmışlar. Gün yapmanın sırası mı? Nişan yaptıysanız bunu bütün cümbür cemaat yapmaya gerek var mı, taziyeye gerek var mı? 93 köyde ne kadar tedbir alırsak alalım hepsini tamamen alamıyoruz. Burada vatandaşa ve muhtarlara iş düşüyor. Bizi 24 saat arayabilirler. Komşumuzda nişan var desinler, on dakika içinde polisi jandarmayı yığacağız. Kimseye affımız yok. Bu mücadele iyi gidiyor ama bir kişinin tedbirsizliği yüzünden bu ilçede sıkıntı yaşanmasına izin vermeyeceğim.” dedi.

SEMT PAZARLARINDA DENETİMLER ARTACAK

Çorumluoğlu, soru üzerine halk pazarlarının devam edeceğini ancak denetimlerin arttırılacağını ifade etti ve genelgelere titizilikle uyulması gerektiğini hatırlatarak, “bunları uyguluyoruz. Bundan sonra lokal olarak uygulamalara gidilecek bunu hissediyorum ben. Benim bir duyarsızlığım yüzünden bütün Ereğli’ye cumartesi Pazar kısıtlamaya gitsek bunun vebalini kim ödeyecek? Şu anda haziranın ortasındayız eylüle kadar bunu bitiremezsek, eylülden sonra çekeceğimiz günler çok daha zor olacak. Bunu çok daha net söylüyorum. Normal nezle grip sezonu gelecek. İlk dönemde fazla bulaşımız olmadığı için bunu daha kötü atlatabiliriz. Onun için yazın bu sıkıntıyı atlatalım, bir de yazın Ereğli’ye sanayi ve turizm maksatlı çok sayıda kişi geliyor. Geldiği için diğer ilçelerde bu virüs sonlandırıldı, bizde sonlandırılmadı. Neden, bakıyorsun dün Antalya’dan gelen biri bulaştırmış, Suudi Arabistan’dan gelen biri bulaştırmış. Onun için biz Ereğli olarak daha büyük pedal çevirmeliyiz. Burada polis herkes, jandarma herkes. Maske takmayanı siz uyaracaksınız. Siz uyarmazsanız, onun takmadığı maske size, annenize kardeşinize gelecek.” uyarısında bulundu.

LGS ÖNCESİ İNCELEME YAPACAK

Çorumloğlu sözlerinin sonundan kurallara uyan Ereğli’deki bütün vatandaşlara teşekkür etti ve hafta sonu gerçekleştirilecek LGS öncesi okulları inceleyeceğini açıkladı; öğrencilerine, ailelere ve okul yöneticilerine başarılar diledi.

Etiketler: »
Share
329 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ