logo

“CUMHURİYET, 98 YILDIR HİÇ SÖNMEYEN BİR MEŞALEDİR”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında Cumhuriyet’in Türkiye’yi aydınlattığına vurgu yapan CHP’li Demirtaş; “Cumhuriyet, 98 yıldır hiç sönmeyen bir meşale gibi Türkiye’yi aydınlatmaktadır” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti;

“29 Ekim, çok zor şartlarda ama sağlam ve sarsılmaz temellerle kurulan Cumhuriyetin ilan edildiği gündür. 29 Ekim 1923, bir milletin yeniden doğuşunu dünyaya ilan ettiği tarihtir.  29 Ekim; şan, şeref ve gurur demektir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, fedakar Türk ulusunun yürekten katılımıyla başlattığı kurtuluş mücadelesi önce büyük zaferlerle, ardından bağımsız ve özgür bir devletle taçlanmıştır. Büyük Önder Atatürk, “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan etmiştir Cumhuriyeti…

Atatürk’ün “kimsesizlerin kimsesi” olarak nitelendirdiği cumhuriyet; adaleti, özgürlüğü, hukuku, laikliği ve çağdaşlığı temel alan bir ruhla kurulmuştur. Bu ruh gücünü çalışkan, özverili, kalbi vatan sevgisiyle dolu Türk milletinden almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olarak onur duyduğumuz bir geçmişin mirasçılarıyız. Bu mirası korumak ve gelecek kuşaklara daha güçlü biçimde teslim etmek en büyük görevimizdir. Büyük Önder Atatürk’ün başlattığı çağdaşlık ve medeniyet yolundaki yürüyüşü hiç yılmadan sürdüreceğiz. 

Güçlü bir parlamento, laik ve çağdaş eğitim kurumları, yeni nesilleri geleceğe hazırlayan öğretmenler, özgür kadınlar, geleceğe umutla bakan gençler, emeğinin karşılığını alan işçiler, hukuk dışında hiçbir otoriteye boyun eğmeyen memurlar, bu ülkenin refahını artması için üretim yapanlar, Türkiye’nin adını dünyanın dört bir yanında duyuran sanatçı ve sporcular 98 yıllık Cumhuriyet’in kaleleridir.

Halkın egemenliğin yerine devlet yönetimine getirilmek istenen kişisel otoritenin, tek adam rejiminin karşısındaki en büyük engel de Türk ulusunun sağduyusu ve sarsılmaz cumhuriyet sevgisidir. Cumhuriyet sevdalıları, Atatürk’ün ilkelerinden ayrılmaz, bu ülke için çalışmaktan yorulmaz, bu ülkenin kazanımlarının yıkılıp yok olmasına izin vermez. Çünkü cumhuriyeti korumak, kollamak ve ülkeyi muasır medeniyetler düzeyine ulaştırmak her Türk vatandaşı için kutsal bir görevdir.

Cumhuriyetimizin ilanının 98’nci yıl dönümü dolayısıyla, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yurdumuzu canları pahasına savunan ve asil milletimizin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun”

Etiketler:
Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ