logo

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI -Güncellenen Haber-

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. kuruluş yıl dönümü törenlerle ve mesajlarla kutlanıyor.

29 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin kahramanları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yıl dönümü kutlanıyor. Covid-19 Pandemisi önlemleri nedeni ile resmi ve özel geçitler olmadan, sade törenlerle kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı ile ilgili, kişi ve kurumlar yazılı açıklamalarla kutlama sürecine katıldılar.

Yayın kurulumuza ulaşan ve sürekli güncellenen kutlama mesajları şöyle :

ÜNAL DEMİRTAŞ / CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ

“Bugün 29 Ekim… Bugün, bağımsız ve özgür bir devlet olarak yeniden ayağa kalktığımız, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin kurulduğu, Cumhuriyetin ilan edildiği gündür. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesi ile “En büyük bayram günü”dür.

Cumhuriyet, Atatürk’ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla kurulmuş büyük bir eserdir. Üstün bir özveri ve yurt sevgisi ile kurulan Cumhuriyet, Türk ulusunun istiklali için mücadele eden şehit ve gazilerimizin bize armağanıdır. Cumhuriyetimizin temel değerlerine, kuruluş felsefesine, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak bugün daha da anlamlı hale gelmiştir.

Atatürk’ün, “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” dediği Cumhuriyet bize emanettir. Bu emanete güçlü biçimde sahip çıkmak da en büyük sorumluluğumuzdur.  

İçinden geçmekte olduğumuz süreçte kurucu ilkelerimize, Cumhuriyetin kazanımlarına sistemli ve yaygın saldırılar yapılmaktadır. Büyük Önder Atatürk’e ve Cumhuriyeti kuran kadrolara yönelik saygı sınırlarını aşan, hakarete varan sözler söylenmektedir. Devletin gelenekleri yıkılmakta, laik eğitim sistemi çökertilmeye çalışılmakta, emekçilerin alın terinin hakkı olan kazanımlar ellerinden alınmaktadır. 

Türkiye’yi parasız, itibarsız, yanlız, maskesiz, aşısız bırakan, borç batağına sürükleyen, liyakatsız, bilgisiz, öngörüsüz saray rejimine karşı halkımızı çaresiz bırakmayacağız ve ülkemizi içine düşürüldüğü bu açmazdan yine Cumhuriyet Halk Partisi kadroları olarak biz kurtaracağız ve halkımızı aydınlık yarınlara taşıyacağız. İktidara geldiğimiz de Türkiye’ye 1923’teki itibarını yeniden kazandıracak, muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak adımları hızlı bir şekilde atacağız. İlkelerimizi, örgütlü toplumsal dayanışmayla ve bitmez bir enerjiyle savunmayı sürdüreceğiz. Ülkemize ve Cumhuriyetimize yönelik her tür dış tehdidi “ yurtta sulh, cihanda sulh” anlayışıyla, akılla, diplomasiyle, dostlukla ve barışla bertaraf edeceğiz.

Pandemi süreci bahane edilerek Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına sınırlama getiren ama bazı grupların sokak eylemlerine, bazı siyasi partilerin miting, kongre ve toplantılarına sınırsız izin veren zihniyete, Cumhuriyete sahip çıkan büyük kitlenin yanıtı da sandıkta, çok sert ve etkili olacaktır.    

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Türk ulusunun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.  Yaşasın Cumhuriyet!”


İSMAİL ÇORUMLUOĞLU / KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI

Milletimizin bağımsızlık konusundaki azim ve kararlılığı sayesinde kazanılan Kurtuluş Savaşımız, millet, vatan ve istiklâl sevgisini milli irade kavramına dönüştüren, onurlu bir mücadeledir.

Bu mücadele sonucunda 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bizler de bugün Türk Milleti olarak, bu özel günün 97. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en büyük çağdaşlaşma adımı, toplumsal ve siyasal değişimdir. Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.

Bu büyük zaferin sonucunda bizlere kahramanlarımız tarafından, geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülke ve hür bir irade bırakmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleşen Cumhuriyet Rejimi, getirdiği yenilikler ile bilime, akılcılığa, özgür düşünceye dayalı modern Türkiye’nin temelini oluşturmuş, Türk milletinin ufkunu genişletmiş, ülkemizde; sosyal, eğitim, ekonomik, kültürel alanlarda büyük ilerlemelerin yaşandığı aydınlık bir yol açılmasını sağlamıştır.

Bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını verenleri daima hatırlayacak, Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemizi eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda geliştirerek Dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ileriye taşıyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyor, başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlıyorum.

Değerli Kdz. Ereğli halkı; Covid-19 salgının oluşturduğu hayati riskin ne yazık ki halen devam etmesi nedeni ile, sınırlı sayıda katılımcı ile tören gerçekleştirilecektir. Bu sebeple Kamu kurum/kuruluşlarının yanı sıra, özel işyerlerinin, binaların caddelerin bayrak ve flamalarla donatılmasına önem verilmesi, vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını Şanlı Türk Bayrağımız ile donatması hususunda gerekli önemin verilmesini rica eder, yaşanan salgının en kısa sürede bitmesi dileğiyle, bayramlarımızı yeniden hep beraber coşkuyla kutlayacağımız günlere kavuşmayı canı gönülden dilerim. Saygılarımla.


HALİL POSBIYIK / KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI

“Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşkuyla, umutla ve heyecanla kutluyoruz. Bu tarihi günde, bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi için hep beraber kenetleneceğiz.

Aşkım Ereğli… Cumhuriyetin ve bağımsızlığın kıymetini her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda hep beraber yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini tekrar hatırlayalım: “Türk ulusuna en yaraşır yönetim biçimi kuşku yok ki cumhuriyettir.”

Evet, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, yurttaş olmak, din ve vicdan özgürlüğü demektir; Eşitlik, adalet ve insan hakları demektir; Tam bağımsızlık ve çağdaşlık demektir; En önemlisi akıl ve bilim demektir.

Cumhuriyet, bu topraklarda demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının güvencesi oldu ve olmaya devam edecek. 

Cumhuriyet, bağımsızlığın, özgürlüğün ve Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunun teminatıdır. Atalarımızın Cumhuriyeti kurmak için verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağız. Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir.

Atatürk, en zor koşullarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, halkın temsilcileri eliyle kendi kendini yönetmesinin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyete sahip çıkmak bu nedenle milli iradeye de sahip çıkmak demektir.

Bugün bu topraklarda özgürce yaşayan herkesin Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına, Cumhuriyeti kuranlara sonsuz saygı ve vefa borcu vardır. Önlerinde saygıyla eğiliyor, rahmetle, minnetle anıyoruz.

Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur.

Bu büyük günde “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni bir kez daha hatırlayalım:

“Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli buldur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir…

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”


EYLEM ERTUĞ ERTUĞRUL / CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

Cumhuriyet’in ilanının 97. yıldönümüne ulaşmanın haklı gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Üç kıtaya altı yüz boyunca hükmetmiş dünya tarihinin en büyük imparatorluğunun toprakları üzerinde, 1900’lü yılların başlamasıyla birlikte işgal planları yapan ve o toprakları kana bulayan emperyalist unsurlara karşı, bu büyük milletin hep birlikte gösterdiği direnişle kazanılan cephe zaferlerinin ardından, dünya tarihinin görüp görebileceği en büyük askerî deha olarak kabul edilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet’imiz, bugün de, ezilen ve sömürülmek istenen ülke ve milletler için en güzel örnek ve rehberdir.

1919’un 19 Mayıs’ında Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşinin aydınlattığı ve misak-ı milli sınırları ile belirlenen bu vatan topraklarında, tarihini bilen; geçmişini ve bugününü, Ata’sını ve ülkesini seven her Türk insanı için 29 Ekim’ler gurur ile kutlanan bayramlardır. Bayramımız kutlu olsun!  

97 yıl boyunca, Cumhuriyet’i ve onun değerlerini yok etmek; Büyük Ata’nın temel ülküsü olan yurtta ve dünyada barışı baltalamak için didinen mihraklara karşı o Cumhuriyet’i koruduk. Korumaya devam edeceğiz. Özellikle, milletimizin tarihinin her safhasında da kendilerine rastlanan iç mihrakların, bu vatanın bütünlüğünü ve milletin birliğini bozmaya yeltenen kirli emellerine karşı, milletimizin en büyük dayanağı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve onun liderinin ellerinde kurulan ve savaşlarla yorgun düşmüş milletin de desteğiyle ayağa kaldırılan şanlı Cumhuriyet’imizin tüm dünya milletlerine ilelebet ışık olması için her birimiz yılmadan ve tek bir gün dahi hayıflanmadan çalışacağız. Ulu Önder’imizin işaret ettiği gibi, iktidarın içinde bulunabileceği her türlü gaflet ve dalalet karşısında, bundan önce nasıl susmadıysak, bundan önce nasıl çaresizce beklemediysek, yarınlarda da bu gafletin karşısında dimdik duracağız.

Cumhuriyet, bu milletin tek limandır. O limanın feneri de Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bağımsızlığı, milletinin karakteri olarak kabul etmiş Ata’mızın açtığı ufku geniş yolda bir adım dahi duraklamadan geleceğe uzanacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle yüce Türk Milleti’nin en büyük bayramının kutlu olmasını diliyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve O’nun dava arkadaşlarının emaneti emin ellerdedir.


EVRİM BALBALOĞLU / İYİ PARTİ KDZ.EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

Değerli hemserilerim; Cumhuriyetin 97 yıldönümünü kutluyoruz.

Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ü, kahraman silâh arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Büyük Atatürk önderliğindeki kadın-erkek, genç-yaşlı tüm halkımızın kahramanlıklarıyla yazılmış bir destandır Cumhuriyet. Cumhuriyet, bizi geleceğe bağlayan, yeni ufuklar, aydınlık bir gelecek demektir. Cumhuriyet, pırıl pırıl genç zihinler demektir.

Cumhuriyet Bayramı, milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem taşımaktadır. Cumhuriyet, bizlerin en büyük sevdası, gelecekteki en büyük güvencemizdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare şekli olan Cumhuriyetimizi korumak ve gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, 97 yıldır milletimizin geleceğini aydınlatan Cumhuriyetimizin ilelebet yaşamasını diliyor, Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.


DR. ÖMER SELİM ALAN  ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI

Türk milletinin yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyet’imizin 97’nci kuruluş yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız.

‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ düsturuyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen istiklal mücadelemiz, vatanımızın işgallerden kurtarılması ve Cumhuriyetimizin ilanıyla hedefine ulaşmıştır.

Eşitlik ve hürriyet temeline dayanan Cumhuriyetimiz, çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış bir istiklal mücadelesinin sonucudur.

Türkiye Cumhuriyet’i, halkın destansı fedakârlıkları, savaş meydanlarında sergilenen eşsiz kahramanlıkları ile kurulmuş ve sonsuza kadar yaşamayı hak etmiştir.

Cumhuriyet; her türlü zorluk ve yokluğa rağmen, Türk Milleti’nin özünde var olan birlik ve beraberliğin, muassır medeniyet seviyesine erişmiş güçlü bir Türkiye kurma azim ve kararlılığının gurur verici eseridir. Bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.


SAFFET BOZKURT / AK PARTİ KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

“Cumhuriyet, Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en muhteşem zirvesidir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de milli tarihimizin kaydettiği en büyük mücadelelerden biri olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz milletimizin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, canları pahasına kazanılmış bir zaferin, yedi düvele Türk’ün gücünü gösteren bir silkinişin, sömürge altında yaşayamayan Türk milletinin birlik, beraberlik, dayanışma ve inanma gücünün en büyük mucizesidir.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz, şanlı tarihimize, milli benliğimize sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir.

Bugün huzur, güven, birlik ve beraberlik içinde yaşıyorsak, bunu Cumhuriyete borçluyuz. Atalarımızın büyük bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşı sonrası kurduğu Cumhuriyeti korumak ve daha da güçlendirerek gelecek nesillere aktarmak hepimizin öncelikli görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kuruluşunu coşkuyla kutlarken, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş olan gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.”


Etiketler: »
Share
465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ