logo

DEMİRTAŞ: “DÜNKÜ TERSANELER FOTOĞRAFI GÖZ BOYAMAK…”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Kdz. Ereğli İlçe binasında yaptığı konuşmada iktidarı ve Zonguldak milletvekillerini eleştirerek “AK Parti Milletvekilleri geliyor, dolaşıyor, ‘tersaneleri çözeceğiz, üretimi arttıracağız, şunu yapacağız bunu yapacağız’ sonuç elde var sıfır. Dünkü tersaneler ile ilgili fotoğraf da göz boyamaktan başka birşey değil. Sonuç çıkacağını sanmıyorum.” diye konuştu.


CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ile Deniz Yavuzyılmaz, Kdz. Ereğli ilçe binasında düzenlenen basın toplantısında, ülkede ve Karadeniz Ereğli’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler.

ERTUĞRUL “TOPLANTIYA NEDEN DAVET EDİLMEDİK?”

Toplantı İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un konuşması ile başladı. Ertuğrul, dün, ilçedeki batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası’nda (BKDTO) düzenlenen tersaneler konulu toplantıya partilerinin davet edilmemesine sert tepki göstererek “Çok üzücü bir durum,” olarak niteledi. “Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Ereğli ile ilgili bir kararın alınacağı bu toplantıya bizi nasıl çağırmazsınız? Amacınız nedir?” diye soran Ertuğrul, “Bizi çağırmadan nasıl bir karar alabilirsiniz? CHP, geçen genel seçimde ilçe genelinde yüzde 39, yerel seçimde de yüzle 50’in üzerinde oy almıştır. Yani Ereğli halkı şehri yönetebilmesi için CHP’ye yüzde 52’nin üzerinde oy vermiştir. Siz, şehir için kararlar alınacak bu kadar önemli bir toplantıya CHP İlçe Başkanını davet etmiyorsunuz! Beni geçtim, Milletvekillerimizi davet etmiyorsunuz. Bu nasıl bir ayrımcılıktır? Bu nasıl bir yöneticilik anlayışıdır, anlamak mümkün değil.” diye konuştu.

DEMİRTAŞ “ALAPLI’DA YATIRIM TEŞVİKİ ARTTIRILMALI”

Milletvekili Ünal Demirtaş’ta ekonomik konuları ve kamusal yatırımları değerlendirdiği konuşmasına “İlçe bazlı Yatırım Teşvik Modeli”nden Zonguldak ilçelerinden Gökçebey ile Kilimli’nin faydalandığını hatırlatarak başladı. Demirtaş “Ereğli ile, ilçede kurulu Ereğli demir ve Çelik Fabrikaları dolayısıyla bu teşvikten yararlanma şansı yok. Ancak, Alaplı ilçemizin böyle bir şansı olabilir. Alaplı’nın yatırım teşvikinin yükseltilmesi gerekir. Ereğli ve Alaplı ayrılmaz bir bütündür. Alaplı’da yatırım teşvikinin arttırılması Ereğli’ye de faydası olacaktır” dedi.

“TTK İŞÇİ AÇIKLARI GİDERİLSİN”

Demirtaş, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda (TTK) işçi açıkları olduğunu vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“14 bin 500 norm kadrosu olması gerekirken kurumda7 bin 250 civarında işçi sayısı var. Buna karşılık 5 bin 200’e yakın üretim işçisi açığı var. Şubat ayında da emekliliklerin olacağı düşünüldüğünde, işçi sayısı azalmaya devam edecek. Bu anlamda TTK’daki işçi açıklarının derhal giderilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz. İşçi almadan üretimi ve istihdamı arttırmanız mümkün değil.”

“KAMU YATIRIMLARI EREĞLİ’DE ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR”

Milletvekili Demirtaş, Ereğli’de kamu yatırımlarının oldukça ağır ilerlediğini ileri sürerken, şöyle dedi:
“Karadeniz Ereğli’de, bir kamu binasının yapımı, fikrin ortaya çıkması, tartışılması, projelendirilmesi, onu hayata geçirmek, ihale etmek; bitirilmesi çok zaman alıyor. PTT binası 7 yıllık süreçte tamamlandı. Belediye binamız yıkıldı, geçici bir süre öbür tarafa gidildi, orası öyle kaldı. Belediyeye yakışır bir şeyi yok. Kaymakamlık binamız yıkıldı, geçici olarak bir hizmet binasında. Emniyet Müdürlüğümüz yıkıldı, yine bir şey yok ortada. Kamu binaları ve kamu hizmetleri ile ilgili gerçekten diğer il ve ilçelere baktığımızda Ereğli bu hizmetlere çok uzun zaman sonra erişebiliyor. Burada bir yanlışlık var ve bunu derhal düzeltmemiz lazım. Şu devirde Kaymakamlık binası olmayan başka bir ilçe yoktur. Eğer kendileri çözemiyorlarsa biz aynı Alemdar Gemisinde olduğu gibi birlikte onlarla hareket ederek ilgili bakanlıklarla görüşmeye hazır. Biran önce bu kamu binalarının tamamlanması gerekir.”

EREĞLİ ÇEVRE YOLU VE DEVREK KARAYOLU KONULARI

Ereğli- Alaplı karayolundan, hastane önünden geçen Zonguldak yolu bağlantılı proje onaylı çevre yolu yapımının kaçınılmaz olduğunu savunan Demirtaş, bu yola ve Belediyenin açıkladığı yeni çevre yoluna merkezi hükümetin destek olması gerektiğini ifade etti. Ereğli-Devrek yolunun yapılmasında da aksaklıklar yaşandığına dikkat çeken CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, yapım sürecinden detaylar verdiği konuşmasını, şöyle sürdürdü:
“Bu yoldaki çalışmalar yeterli hızla gitmiyor. Başka yerlerdeki yollar biran önce bitiyor, Ereğli’nin yolları da bitmiyor. Kaymakamımız gidiyor selfi çektiriyor ama sonuç yok. 2020 yılı ile ilgili ne kadar ödenek ayırdınız diye soru önergesi vermiştim, Ulaştırma Bakanı 2020 yılı için 3 milyon lira ödenek ayırmıştır, çok düşük bir rakam. İdaremizde 2020 çalışmaları için 12 milyon ek ödenek ile birlikte 15 milyon harcama yapılması hedeflenmektedir diyor. Yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyoruz. Geciken bir kamu hizmeti. Ereğli’ye gelmeyen bir hizmet var. Ereğli-Devrek yolunun açılması Saltukova havalimanına bağlayacak. Bu bölge insanı İstanbul yerine Saltukova havalimanından Türkiye ve dünyaya bağlanacaklar.”

“AK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ GÖZ BOYUYORLAR”

Tersaneler Bölgesi ile ilgili de konuşan Demirtaş, Ak Parti Milletvekillerini eleştirerek, “2009’da kriz ortaya çıktı. İşçilerimiz işsiz kaldı, eylemler yapıldı. Geldik sene 2021’e. 12 yıl geçmiş halen daha tersaneleri konuşuyoruz. İlerleme yok. Valilerimiz geliyor, 6-7 vali değişmiştir, geliyor burada bir fotoğraf veriyorlar, geziliyor, İrfan(Erdem) Bey ziyaret ediliyor. O dönemin AK Parti Milletvekilleri geliyor, dolaşıyor, ‘tersaneleri çözeceğiz, üretimi arttıracağız, şunu yapacağız bunu yapacağız’ sonuç elde var sıfır. Dünkü tersaneler ile ilgili fotoğraf da göz boyamaktan başka birşey değil. Sonuç çıkacağını sanmıyorum. Türkiye’de bir iktidar değişimine ihtiyaç var, bu iktidar tıkanmış durumda, metal yorgunluğunu da geçmiş durumda.”

YAVUZYILMAZ “HAZİNEDEKİ DELİKLERİ TESPİT EDİYORUZ”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise ağırlıklı olarak ülke gündemindeki ekonomik gelişmelerden bahsettiği konuşmasında iktidarın uygulamalarını eleştirdi. Otoyol ve köprülerin yapımının iktidara yakın 5 firmaya verildiğini iddia eden Yavuzyılmaz, “Bu firmalara ayrıca verilen araç geçiş garantisinde faturayı vatandaş ödüyor. Yapılan zamlarla birlikte devletin kasasında çıkan paralarla; 2020’nin asgari ücretinin 3500 lira olabileceğini, ataması yapılamayan 138 bin öğretmen atanabilir, 12 yıllık maaşları da hazır olurdu. Birbuçuk milyon EYT’li emekli edilebilirdi, 5 yıllık maaşları da hazır olabilirdi. Koronavirüs sürecinde 2 milyon esnafa 70’er bin lira hibe verilebilirdi. Covidin bir yılı boyunca 6 milyon konut kiracısına elektrik, su, doğalgaz ve kira yardımı olarak her ay 2’şer bin lira hibe yardım verilebilirdi. Öğrencilerin KYK borçlarının tamamı silinebilirdi. İşte biz CHP olarak Hazine’deki bu delikleri tespit ediyoruz. Bu deliklere bez kapatacağız ve bugünden itibaren de bunu engellemek için mücadele ediyoruz. Ve bahsettiğimiz bu kaynakların hepsi, ne yapılabilir dediğimiz şekilde kullanılacak.” diye konuştu.

“ALEMDAR’A MADALYA İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Yavuzyılmaz, Milletvekili Demirtaş’ın detaylı bilgiler aktardığı Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesi konusunda ise “Ereğli’deki Tarihi Alemdar Gemisi’ne “İstiklal Madalyası” verilmesi için milletvekilleri olarak elimizden geleni yaptık. Klasik slogan olacak ama şimdi top, (TBMM) Başkanı) Şentop’ta” dedi.

Etiketler: » » »
Share
435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ