logo

DEMİRTAŞ “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLSİN”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, yazılı açıklamasında hükumetin Koronavirüs’le mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı getirmesini önerdi ve ” sokağa çıkma yasağı süresince kira, doğalgaz, elektrik borçlarını kaldırmalı, tüm vatandaşlarımızın kredi, çek vs. borç ödemelerinin tamamını en az 3 ay ötelemelidir.” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, yazılı açıklamasında hükumetin Koronavirüs’le mücadele kapsamında aldığı önlemleri yetersiz bulduğunu ifade ederek, “Sosyal izalasyonu etkin olarak sağlamak istiyorsak, artık (yeterli sürede) sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.” dedi.

Sokağa çıkma yasağının, ekonomik tedbirlerle desteklenmesini isteyen Demirtaş, yasak süresince özel sektör ve kamu çalışanlarının maaşlarının güçlü devlet tarafında ödenmesini de teklif etti.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle :

Corona virüsü cini şişeden çıktı. Malesef Corona’ya yakalananların sayısı ülkemizde her geçen gün “kar topu” gibi büyüyor. Bu ölümcül hastalığı önlemenin en etkili yolunun sosyal izalasyon ve hijyen kurallarına uymak olduğunu, her gün bilim insanları görsel, yazılı ve internet medyasında defalarca söylüyorlar. Sosyal izalasyonu etkin olarak sağlamak istiyorsak, artık (yeterli sürede) sokağa çıkma yasağı getirilmelidir. Sokağa çıkma yasağı kararı alındıktan ve sosyal izolasyonu sağladıktan sonra da devlet, “ babalığını” gösterip, tüm vatandaşlarımızın ekonomik sorunlarını çözeceği güvencesini vermeli ve yeni, güçlü ve toplumun tümünü kapsayacak bir ekonomik paketle de sorunları çözmelidir. İster özel sektör, ister kamu sektörü olsun tüm çalışanların maaşlarını devlet ödemeli, işi olmayanlara da asgari ücret düzeyinde maaş ödemeli, sokağa çıkma yasağı süresince kira, doğalgaz, elektrik borçlarını kaldırmalı, tüm vatandaşlarımızın kredi, çek vs. borç ödemelerinin tamamını en az 3 ay ötelemelidir. Bu güne kadar kısım kısım alınan tedbirlerle, küçük ekonomik önlemlerle, bağış kampanyası gibi palyatif ve popilist ve sonuca varmayacak adımlarla, bu sorunun çözülme imkanı, hastalığın geldiği aşama itibarıyla artık mümkün görünmemektedir. Eğer bu aşamada “sokağa çıkma yasağı” getirilmez ve vatandaşlarımızın “ekonomik sorunları toplumun tüm katmanlarını kapsayacak şekilde” devlet tarafından çözülmezse, bu sorun çok daha fazla büyüyecek, maalesef hem çok daha fazla can kaybı yaşayacağız, hem de ekonomik faturası çok daha ağır olacak ve işin içinden çıkılmaz hale gelecektir. Hala fırsat var. Güçlü devlet, zor günlerde belli olur. Güçlü devlet, babalığını zor günlerde gösterir. Güçlü devlet, önce vatandaşının sağlığını düşünür ve zor durumdaki vatandaşına ekonomik olarak her türlü imkanı sağlar. Bu nedenlerle sokağa çıkma yasağı kararı derhal alınmalıdır.

Etiketler: » »
Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ