logo

DEMİRTAŞ’TAN ‘LOZAN’ MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Lozan Antlaşması’nın yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Lozan Antlaşması’nın yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Demirtaş, tam bağımsız cumhuriyetin temellerini oluşturan Lozan Barış Antlaşması’nı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benzeri görülmemiş bir siyasi zafer” diye nitelediğini hatırlattı. Lozan Barış Antlaşması’nın Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan ve 97 yıldır bölgede geçerliliğini koruyan tek antlaşma olduğunu vurgulayan Demirtaş, Lozan’ın modern Türkiye’nin dünya tarafından tanınmasını sağlayan bir bağımsızlık ve eşitlik belgesi, aynı zamanda büyük bir ‘uzlaşma’ metni olduğuna işaret etti.

“LOZAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİDİR”

CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, Lozan’ın mimarlarının hedefinin hak ve özgürlükler konusunda zamanının çok ötesinde olan antlaşmanın tam uygulanması olduğunu belirterek, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin de tapu senedidir. Bu tapuya sahip çıkmak herkesin görevidir. Türkiye, Lozan’la dünya devletleri arasındaki saygın konumuna ulaşmıştır. Lozan’da temeli atılan Türkiye Cumhuriyeti’nin üst üste yaptığı devrimler, Lozan’ı korumuş ve sağlamlaştırmıştır. Antlaşmanın yaklaşık bir asırdır yürürlükte kalmasının sırrı da budur.”dedi.

Demirtaş mesajını, “Bu duygularla Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasının 97’nci yıldönümünü kutlar, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve büyük bir diplomasi zaferi ile Lozan Antlaşmasını imzalayan İsmet İnönü olmak üzere, bize bu güzel vatanı bırakan Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi büyük bir saygı, şükran, ve rahmetle anarım”ifadeleriyle sonlandırdı.

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ