logo

DEMOKROSİ PLATFORMU DEPREMİ ANIT ÖNÜNDE ANDI

  • Kdz. Ereğli Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ile vatandaşlar, 6 Şubat depremini anmak ve basın açıklaması yapmak üzere Atatürk Anıtı önünde toplanarak 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Kdz. Ereğli Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ile vatandaşlar, 1 yıl önce meydana gelen 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremi anmak ve basın açıklaması yapmak üzere Atatürk Anıtı önünde toplanarak 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Burada katılımcılara hitaben konuşma yapan Türkiye İşçi Partili (TİP) Dilek Bakar, bildiriyi okudu.

6 Şubat Kahramanmaraş depreminin acıları hatırlatılan bildiride hükümetin ve yerel yönetimlerin uygulamaları eleştirilerek, sorumluların sorgulanmasına devam edileceği vurgulandı.

“SORUYORUZ, SORACAĞIZ”

Dayanışma e umut mesajları ile desteklenen bildiride, “Soruyoruz, soracağız: Sorumlular kim? Suçlular kim? Milyonlarca liralık deprem vergilerinin nereye harcandığını soruyoruz, soracağız. Depremde devletin günlerce, haftalarca, aylarca nerede olduğunu soruyoruz, soracağız. Televizyonlarda yapılan sadaka şovlarıyla toplanan milyarların nereye kaybolduğunu soruyoruz, soracağız. Çıkarılan imar aflarına ve göz yumulan çürük binalara verilen ruhsatlara kimlerin imza attığını soruyoruz, soracağız. Kızılay’ın nasıl çadır sattığını soracağız! Yanıtlarını bildiğimiz bu soruları, suçluları unutturmamak için sormaya devam edeceğiz. Ve Türkiye’ye reva görülen bu kara kaderi değiştireceğiz.” denildi.

Güncel olaylara ve hukuki sürece de atıf yapılan bildiri şöyle sonlandırıldı:

“Depremin üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen karşı karşıya kaldığımız tablo her şeyden daha açıklayıcı: Başta depremzedelere çadır satan dönemin Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve Hatay’da yıkılan onlarca binaya ruhsat veren belediye başkanı Lütfü Savaş olmak üzere yetkililer hakkında tek bir soruşturma dahi açılmamışken, Hatay’ın seçilmiş milletvekili Can Atalay AYM’nin kararlarına uyulmayarak hapiste tutuluyor, çadır tüccarlarını ifşa etmek için sokağa çıkıp gözaltına alınan 87 arkadaşımız ise 7 Şubat Çarşamba günü yargılanıyor. Bu sorumsuzluk, bu arsızlık, bu pişkinlik değişecek. Türkiye bu zulme mahkum kalmayacak. Ne halka yaşatılan acılar ne de halka karşı işlenen suçlar unutulacak. Deprem enkazlarından nasıl dayanışma ile çıktıysak ülkeyi dönüştürdükleri enkazdan da aynı dayanışma ile çıkacağız.”

Paylaşın:
168 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ