logo

DENİZLERDE AV YASAĞI 15 NİSAN’DA BAŞLIYOR!

  • Su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 15 Nisan Pazartesi günü başlıyor.

 Su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması için su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve yasakları düzenleyen Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/1 Numaralı Tebliğ ile su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 15 Nisan’da başlıyor.

Buna göre ;Akdeniz’de 15 Nisan-15 Eylül, diğer denizlerde 15 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında, gırgır ağları ile su ürünleri avlanması yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2023-2024 balıkçılık av sezonunun başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçtiğini bildirdi.

 Yumaklı, 1 Eylül 2023 tarihinde başlayıp 15 Nisan 2024 Pazartesi günü sona erecek balıkçılık sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 15 Nisan’da başlayacak denizlerdeki av yasağının, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini (gırgır ve trol) kapsayacağını vurgulayan Yumaklı, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların ise bu yasaktan muaf olduğunu ve avcılık yapmaya devam edebileceklerini belirtti.

Paylaşın:
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ