logo

DEREDE OLUŞAN KUMLAMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

  • Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Alaplı İlçe merkezinde taşkınlara neden olan dere ile ilgili sorunu ortadan kaldırmak için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldığını açıkladı.

Zonguldak’ın Alaplı ilçe merkezinde bulunan Alaplı Deresinde meydana gelen kumlama olayının önünde geçmek için çalışma başlatıldı.

Konu ile açıklama yapan Ak Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, 200 Milyon TL olan işin yapım ihalesinin 04 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bozkurt açıklamasında, “Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşulları da göz önünde bulundurularak, deniz ile birleştiği kısmın en ideal bir şekilde çözümlenmesi için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları tamamlanarak bu bağlamda mahmuzlar tasarlanarak derenin içerisinde sedimantasyon ya da kumlama olayının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Alaplı deresi çıkış ağzının kuzey ve güney sahillerine (Dere çıkış ağzında genişletme yapmadan) 130 m mahmuzların yapılması durumunda, 10 yıl sonrasında ortalama 0.40 m sığlaşma meydana gelebileceği belirlenmiştir. Sığlaşma dere içinde 80 m’lik bir alanda yarımada biçiminde belirginleşmektedir. Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için proje çalışmaları tamamlanmış olup, yaklaşık maliyeti 200 Milyon TL olan işin yapım ihalesi 04 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecektir.” dedi.

Paylaşın:
242 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ