logo

DEREDEKİ BALIK ÖLÜMLERİNE TEPKİYE, EREĞLİ CHP’DEN DESTEK

Karadeniz Ereğli İlçe CHP İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğrul ve ilçe yöneticilerinin, Karadeniz Ereğli-Alaplı arasındaki halk arasında cüruf tesisi olarak bilinen Atık Değerlendirme ve Dönüşüm Tesisi’nin etrafındaki yerleşim birimlerinde incelemelerde bulunduğu ve gözlem sonrası doğal yaşama müdahaleye tepki gösteren yöre yaşayanlarına destek olduğu bildirildi.

CHP İlçe yönetiminden verilen bilgiye göre; beraberinde Başkan Yardımcıları Koray İşeri, Ali Kocamanoğlu, Hüseyin Çakır ve Ender Erdoğan ile birlikte bölgeye giden Ertuğrul, 11 Aralık günü geç saatlerde dereye bırakılan atık su sonrası balıkların ölmesine tepki gösteren köy sakinleriyle görüştü. Gece geç saatlerde kadar dere kenarında adeta nöbet tutan ve devletin ilgili birimlerini harekete geçiren köy sakinleri, yaşadıklarını CHP örgütü yöneticileriyle paylaştılar.

BÖLGE HALKI YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

Deredeki balıkların ölmeye başlaması sonrası Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Jandarma’ya bilgi verdiklerini, kısa bir süre zabıta ekipleri ile jandarmanın köye geldiklerini belirten vatandaşlar, buna rağmen herhangi bir tedbir alınmadığını ve kendilerine sadece gerekli incelemelerin yapılacağının söylendiğini belirttiler. Vatandaşlar, İlçe Başkanı Ertuğrul’a durumun tarımsal alanlar için vahametini özetledikten sonra,
“Yetkililerden yardım istiyoruz. Ama sonuna kadar gideceğiz. Ne olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizim şirketin sahibiyle kişisel bir meselemiz yok; sadece yaşadığımız sıkıntıları ispatlamaya çalışıyoruz. Bunu başarmak için de çoluk-çocuk, gece-gündüz nöbet tutuyoruz.” diye konuştular.

ERTUĞRUL: “SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Vatandaşların sıkıntı ve şikayetlerini dinleyen ilçe başkanı Eylem Ertuğrul da, yetkililerin dikkatini çekmek ve sorunlara kalıcı çözüm bulabilmek adına örgüt olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti ve şöyle konuştu:

“Devletin kurumlarının mutlaka gerekeni yapması gerekiyor. Deredeki balıkların neden öldüklerinin mutlaka açıklanması lazım. Derenin etrafı fındık bahçeleri ve tarım arazileriyle çevrili. Eğer derede kirlilik varsa bu toprağa da zarar verecektir. Ayrıca bu dere Alaplı’da denize akıyor; dolayısıyla denizi de kirletiyor. Devletin kurumlarının mutlaka görevlerini yapmaları gerekiyor. Ben CHP İlçe Başkanı olarak sayın kaymakamımız başta olmak üzere ilgili yerlerle görüşmelerimizi yaptım. En kısa zamanda İlçe Tarım Müdürlüğünden bir ekip derede inceleme yapmak için gelecek. Sürecin takipçisi olacağız. Bu kirlenme devam ettiği sürece denizdeki balıklar da ölecek. Kirliliğin tarım ürünlerine sirayet etmesi durumunda insanlarımız da olumsuz yönde etkilenecek. Bu topraklarda üretilen ürünler hem üreticiler tarafından tüketiliyor hem de satılıyor. Bu kirlilik dolayısıyla toplum sağlığını da ciddi derecede tehlikeye sokuyor.”

“ZAMAN KAYBEDİLMEMELİ”

Tesisin çalışmasının mahkemeye kararıyla durdurulmuş olmasına rağmen hala faaliyetine devam etmesini yanlış bulduğunu ifade eden Ertuğrul, “Kanun herkese eşit uygulanmalı. Toplum sağlığını tehlikeye sokan tesislere karşı hep birlikte mücadele vermeliyiz. Bu açıdan bakıldığında da kendi yaşam alanlarını korumak için mücadele eden vatandaşlarımızı da kutluyorum. Bu insanların gayretleri ve mücadelesi mutlaka örnek alınmalıdır. Vatandaşlarımız ne kadar iyi mücadele edebilirlerse biz de kendilerine o kadar iyi destek verebiliriz. Biz CHP olarak vatandaşlarımızın seslerini duyurmalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızla ilgili makamlar arasındaki ilişkilerin sağlanmasına katkı vereceğiz. Yönetmeliklerin uygulanması için elimizden geleni yapacağız. Derede ölen balıklardan numunelerin alınıp neden öldüklerinin net şekilde ispatlanıp kanuni olarak neler yapılması gerekiyorsa bunların yapılması için gayret göstereceğiz. Daha fazla zaman kaybedilmemeli. Genel merkezimin çevre politikaları gereğince CHP Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü olarak çevrelerini korumaya çalışan vatandaşlarımızın yanlarında olacağız. Kimsenin ilçemizi ve köylerimizi kirletmeye hakkı yok. Vatandaşlarımızın da mücadeleyi kesinlikle bırakmamaları lazım. Biz her zaman onların yanındayız. Sayın kaymakamımızı da yaşananlarla ilgili bilgilendirdik. Numuneler alınıp inceledikten sonra duruma hep beraber bakacağız. Vatandaşlarımız devletimize güvenmeliler; ama devletin mekanizmalarının doğru çalışıp çalışmadığını gözlemlemek de vatandaş olarak hepimizin görevi. Bu devlet kurumları doğru çalışmalı. Vatandaşın bilgi edinme hakkı var. Vatandaşlık haklarımız var, anayasal haklarımız var. Devlet de bu hakların garantörüdür.” ifadeleri ile tepki gösterdi.

Etiketler: »
Share
1446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ