logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ : PROJEYE DESTEK


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Şirin Ereğlimizin nostalji kokan Kandilli beldesinde önemli bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor:  Uzun Mehmet Eğitim Köyü.

Öncülüğünü Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yaptığı projenin Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a sunumu toplantısında bulundum. Ve inandım ki sunumu mütevazı imkanlara hazırlanmış bu mega proje desteklenmeli. Elbette bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi ve dolayısı ile destek de olunamayacağı için Çorumluoğlu her fırsatta bu projeyi dillendirmeli ve aşama aşama gerçekleştirmeli.

Diyeceksiniz ki; Yahu elde kampus işi varken birde bu proje destek için ağır gelmez mi? El cevap; ağır gelmez!..

Çünkü Kaymakamımız Çorumluoğlu iktisat kökenlidir. Eğitimi gereği arz/talep dengesini, görevi ve yetki-sorumluluğu gereği de sınırlı kaynakları sınırsız ihtiyaçlara paylaştırmayı bilir. Bir lider havası ile Ereğli’de estirdiği “birlik” rüzgarının ne kadar farkındadır bilmiyorum ama ben metaforik anlatımla Ereğli’de kaldığı sürede rüzgarına daha fazla yelken açılması gerektiğine inanıyorum.

Evet, ağır gelmez; çünkü bu potansiyel manşette çağrısını yaptığımız kütlede fazlası ile var. Hatta sadece Türk Metal Sendikası ile Genel Maden İşçileri Sendikası bile bu işin altından kalkabilir.

Uzun Mehmet Eğitim Köyü nün maliyetini bilmiyorum, bazı alanlar ütopik veya uzun vadeli olabilir ama en azından varagel alanı ile başlanmaması için, oradaki binaların örneğin izci(Vahide Kalyoncu hoca inanıyorum k koşarak gelir)  kampı olarak hemen kullanılamaması için hiç bir neden göremiyorum. Hele ki Ereğli Kandilli arasında pedal sallamak, oradan varagel alanına entegre olup denize karşı kahve keyfi için neyi bekliyoruz bilmiyorum! Başkan Posbıyık’ın yolun 7 kim.lik alanını üstlenmesi ise büyük kazanç. Hararetle kutluyorum. Bir kutlama da projeye baştan beri samimi destek(üstelik cepten harcayarak) veren İş insanı Akın Tatoğlu’na.

Evet, sunuma göre içerisinde akademik, sosyal ve kültürel, sportif faaliyetler için açık/kapalı alanlar olan bu proje, bence sürdürülebilir bir potansiyel içeriyor.

Sürdürülebilirlikten; salt, gideri gelirle karşılamak olarak anlamıyorum tabi ki!. Nitekim geleneklerimizde “insanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı vardır. Geleceğimizi yaşatmaktan bahsediyorum. Hem böylece bir zamanlar Zonguldak’ımızın en gelişmiş yerleşim alanı olan Kandilli’ye vefa borcumuzu ödemiş olacağız,  endüstriyel mirasımıza Uzun Mehmet adı ile sahip çıkacağız, turizmi canlandıracağız, hat güzergahındaki doğayı keşfetmiş-şehri yaymış olacağız,  hepsinden önemlisi gelecek kuşaklarımızı, insanımızı yetiştirmek için onlara kıymetli bir doğal eğitim ortamı sunacağız. Çocuklarımız; domatesin-biberin fabrikada yetişmediğini, inekten süt sağıldığını, tavuğun yumurtladığını ve doğa zorlularını yenmek için insanların 100 yıl önceki kısıtlı imkanlarla araçlar(varagel) geliştirdiklerini, yaşayarak-görerek-deneyimleyerek öğrenecekler.

Toparlayalım: Hatırladığım kadarı ile Sayın Vali Mustafa Tutumaz, verimli bir gün geçirdiği Ereğli’den ve Kandili’deki proje alanından ayrılırken, projeyi beğendiğini ancak ayaklarının yere basar hale getirilmesini, ayrıca maliyet ve sürdürülebilirlik hesabının yapılaması istemişti.

Hesap ortada aslında! Başta kamusal maddi güç olmak üzere, hep birlikte bu projeye destek olalım, arz edelim. Talep rahatlıkla oluşacaktır. Doğal ortam diye yurt dışına bile öğrenci gönderen duyarlı ailelerin varlığı, Eskişehir’deki oyuncak trene binmek için insanların onca yolu ve mesafeyi göze aldığı  düşünülürse, bu işin aritmetik hesabını yapmak işin en keyifli yanı haline bile gelir!

Hazır Batı Karadeniz’de turizm potansiyelini canlandırmaya çalışıyorken bu fırsat kaçmaz!…

Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Gösterdiği aydınlık yol, yolumuzdur…

 • Not : Haber Hayat Yayıncılık olarak 2 hafta sonra, 1 Aralık 2020’de 8. kuruluş ve yayın yılımızı tamamlayıp 9. yılımızdan gün almaya başlayacağız. Öyle mutluyuz ki! Ereğli’de “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonu ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonu ile 8 yıldır her türlü zorlu koşulda bile hiç aralıksız “ekonomi temalı” gazete olarak binlerce okuyucuya ulaştık. Konuyu yukarıdaki projeye bağlayacak olursak; naçizane eski bir iktisat öğrencisi olarak bizde önce arz ettik, sonra talep oluştu. Şimdi ise çelmelere rağmen Allah sağlık verdikçe ilerliyoruz. Sağ olunuz var olunuz.

Etiketler: » » »
Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : 8-SEKİZ

  24 Kasım 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  2012 yılında borç-harç kurduğumuz Haber Hayat Yayıncılık, 1 Aralık 2020’de 8. Yayın yılını tamamlayıp, dokuzundan gün almaya başlayacak. Arada bir panoramik bakışımızı tekrarlamakta fayda var: Haber Hayat Yayıncılık çatısı altında Ekonomi temalı İş'te Haber Hayat Gazetesi çıkartıyoruz ve www.haberhayat.net web sitesinde internet haber yayıncılığı yapıyoruz. İlk günden bu yana logomuzda “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonumuz ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonumuz yazıyor. Sıcak habercilikten...
 • KDZ EREĞLİSİ’NE GELEN TÜRK ŞAHSİYETLER

  24 Kasım 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Tarihi boyunca Kdz Ereğlisi’ne, görev, gezi, inceleme, seyahat, meslek icraatı gibi nedenlerden dolayı birçok Türk şahsiyet gelmiş, kişilikleri, kariyerleri ve görevleri icabı şirin şehrimize önemli katkılarda bulunmuşlardır : *ABDURRAHMAN GAZİ ALP ( ?-1329, Eskişehir ): Akçakoca ile Kocaeli-Ereğli arasının fethedilmesinde görev almıştır. Abdurrahman Gazi’nin Alpleri keçeden yapılmış ‘akbörk’leri ile Herakleia Pontika surları önünde göründüklerinden Bizanslılar’ın yürekleri ağzına gelmişti. *AKÇAKOCA BEY ( ?-1328, Kandıra ): Osman Be...
 • DOĞAN GÖNÜLLÜ : PROJEYE DESTEK

  10 Kasım 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Şirin Ereğlimizin nostalji kokan Kandilli beldesinde önemli bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor:  Uzun Mehmet Eğitim Köyü. Öncülüğünü Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yaptığı projenin Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a sunumu toplantısında bulundum. Ve inandım ki sunumu mütevazı imkanlara hazırlanmış bu mega proje desteklenmeli. Elbette bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi ve dolayısı ile destek de olunamayacağı için Çorumluoğlu her fırsatta bu projeyi dillendirmeli ve aşama aşama gerçekleştirmeli. Diyeceksini...
 • CANVER YAZDI : HERAKLEİA PONTİKA’DA PAGAN ŞENLİKLERİ-2

  10 Kasım 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  (Geçen sayıdan devam) Herakleia Pontika’da Demeter onuruna bereketi arttırmak amacıyla düzenlenenkadın şenliklerine de ‘thesmophoria’ denirdi. Şenliğe evli oldukları anlaşılan özgür kadınlar katılır, birkaç gün süreyle belli yiyeceklerden ve cinsel ilişkiden uzak durulurdu. ‘Pyanopsion’ ( ekim ) ayının 12-14.günlerine rastlayan bu üç günlük süreye ‘anodos’ ( kathodos ), ‘nesteia’ ve ‘kalligeneia’ isimleri verilirdi. Kutlamaların büyük bölümü meşale ışığında yapılır, doğurganlığı artırmak amacıyla törensel cinsel ilişkide bulunulurdu. ...