logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ : PROJEYE DESTEK


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Şirin Ereğlimizin nostalji kokan Kandilli beldesinde önemli bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor:  Uzun Mehmet Eğitim Köyü.

Öncülüğünü Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yaptığı projenin Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a sunumu toplantısında bulundum. Ve inandım ki sunumu mütevazı imkanlara hazırlanmış bu mega proje desteklenmeli. Elbette bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi ve dolayısı ile destek de olunamayacağı için Çorumluoğlu her fırsatta bu projeyi dillendirmeli ve aşama aşama gerçekleştirmeli.

Diyeceksiniz ki; Yahu elde kampus işi varken birde bu proje destek için ağır gelmez mi? El cevap; ağır gelmez!..

Çünkü Kaymakamımız Çorumluoğlu iktisat kökenlidir. Eğitimi gereği arz/talep dengesini, görevi ve yetki-sorumluluğu gereği de sınırlı kaynakları sınırsız ihtiyaçlara paylaştırmayı bilir. Bir lider havası ile Ereğli’de estirdiği “birlik” rüzgarının ne kadar farkındadır bilmiyorum ama ben metaforik anlatımla Ereğli’de kaldığı sürede rüzgarına daha fazla yelken açılması gerektiğine inanıyorum.

Evet, ağır gelmez; çünkü bu potansiyel manşette çağrısını yaptığımız kütlede fazlası ile var. Hatta sadece Türk Metal Sendikası ile Genel Maden İşçileri Sendikası bile bu işin altından kalkabilir.

Uzun Mehmet Eğitim Köyü nün maliyetini bilmiyorum, bazı alanlar ütopik veya uzun vadeli olabilir ama en azından varagel alanı ile başlanmaması için, oradaki binaların örneğin izci(Vahide Kalyoncu hoca inanıyorum k koşarak gelir)  kampı olarak hemen kullanılamaması için hiç bir neden göremiyorum. Hele ki Ereğli Kandilli arasında pedal sallamak, oradan varagel alanına entegre olup denize karşı kahve keyfi için neyi bekliyoruz bilmiyorum! Başkan Posbıyık’ın yolun 7 kim.lik alanını üstlenmesi ise büyük kazanç. Hararetle kutluyorum. Bir kutlama da projeye baştan beri samimi destek(üstelik cepten harcayarak) veren İş insanı Akın Tatoğlu’na.

Evet, sunuma göre içerisinde akademik, sosyal ve kültürel, sportif faaliyetler için açık/kapalı alanlar olan bu proje, bence sürdürülebilir bir potansiyel içeriyor.

Sürdürülebilirlikten; salt, gideri gelirle karşılamak olarak anlamıyorum tabi ki!. Nitekim geleneklerimizde “insanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı vardır. Geleceğimizi yaşatmaktan bahsediyorum. Hem böylece bir zamanlar Zonguldak’ımızın en gelişmiş yerleşim alanı olan Kandilli’ye vefa borcumuzu ödemiş olacağız,  endüstriyel mirasımıza Uzun Mehmet adı ile sahip çıkacağız, turizmi canlandıracağız, hat güzergahındaki doğayı keşfetmiş-şehri yaymış olacağız,  hepsinden önemlisi gelecek kuşaklarımızı, insanımızı yetiştirmek için onlara kıymetli bir doğal eğitim ortamı sunacağız. Çocuklarımız; domatesin-biberin fabrikada yetişmediğini, inekten süt sağıldığını, tavuğun yumurtladığını ve doğa zorlularını yenmek için insanların 100 yıl önceki kısıtlı imkanlarla araçlar(varagel) geliştirdiklerini, yaşayarak-görerek-deneyimleyerek öğrenecekler.

Toparlayalım: Hatırladığım kadarı ile Sayın Vali Mustafa Tutumaz, verimli bir gün geçirdiği Ereğli’den ve Kandili’deki proje alanından ayrılırken, projeyi beğendiğini ancak ayaklarının yere basar hale getirilmesini, ayrıca maliyet ve sürdürülebilirlik hesabının yapılaması istemişti.

Hesap ortada aslında! Başta kamusal maddi güç olmak üzere, hep birlikte bu projeye destek olalım, arz edelim. Talep rahatlıkla oluşacaktır. Doğal ortam diye yurt dışına bile öğrenci gönderen duyarlı ailelerin varlığı, Eskişehir’deki oyuncak trene binmek için insanların onca yolu ve mesafeyi göze aldığı  düşünülürse, bu işin aritmetik hesabını yapmak işin en keyifli yanı haline bile gelir!

Hazır Batı Karadeniz’de turizm potansiyelini canlandırmaya çalışıyorken bu fırsat kaçmaz!…

Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Gösterdiği aydınlık yol, yolumuzdur…

 • Not : Haber Hayat Yayıncılık olarak 2 hafta sonra, 1 Aralık 2020’de 8. kuruluş ve yayın yılımızı tamamlayıp 9. yılımızdan gün almaya başlayacağız. Öyle mutluyuz ki! Ereğli’de “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonu ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonu ile 8 yıldır her türlü zorlu koşulda bile hiç aralıksız “ekonomi temalı” gazete olarak binlerce okuyucuya ulaştık. Konuyu yukarıdaki projeye bağlayacak olursak; naçizane eski bir iktisat öğrencisi olarak bizde önce arz ettik, sonra talep oluştu. Şimdi ise çelmelere rağmen Allah sağlık verdikçe ilerliyoruz. Sağ olunuz var olunuz.

Etiketler: » » »
Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : “ÇALIŞTAY VE KAYMAKAM”

  07 Mart 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Önceki gün 'Dijital Dünya Çalıştayı' için İstanbul'daydım. Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan'ın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı destekleri ile düzenlediği 3 ayrı oturumdan oluşan çalıştayda Türkiye’nin tanıtımı, global bilgi ağları, veri güvenliği ve iletişim gibi konular masaya yatırıldı. COVİD-19 testi negatif olanların belgelerine bakılarak kabul edildiği çalıştay Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirildi. Önemli organizasyonu düzenleyen Anadolu Yayıncılar Derneği'ne, destekleyen İletişim Başkanlığ...
 • CANVER YAZDI : HERAKLEİA PONTİKA’LI ÜNLÜ KİŞİLER

  24 Şubat 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Herakleia Pontika kenti ve çevresinde, eskiçağda ilim dünyası içinde söz sahibi olmuş, düşünceleri ve teorileriyle pozitif bilimin temellerini atmış hatta günümüz matematik, astronomi ve tarih biliminin öncüleri sayılacak pek çok şahsiyet yetişmiştir. Bunlar içinde Theaetetus ( MÖ 417-369 ), Herakleia Pontika’da doğmuş, dizanteriden ya da Korinth Savaşı’nda aldığı yaralardan ölmüştür. Platon tarafından övücü sözlerle anılan Theaetetus, Kyreneli Theodoros’un öğrencisi, Herakleides’in hocası ve Herakleialı diğer filozoflar Protagoras ve m...
 • DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : DAĞLAR

  24 Şubat 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  2015 yılı aralık ayında geçirdiğim beyin ameliyatı sonrası duygularımda ve olaylara/insanlara bakış açımda değişiklikler olduğunu 2017 Mayıs yazımda şöyle itiraf etmiştim: “Düşüncelerimi bulandıran can sıkıcı duygularımdan kurtuldum, her şey sadeleşti, daha basit oldu.” “HAYIRLI OLSUN” başlıklı yazım uzundu ve sonunda da ‘Yeni Hayat Felsefemin’ peşinde değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenerek gideceğimi  “Hayat yolculuğumuzu ve son duraktaki karşılanışımızı seçmek elimizde dostlar” cümlesi ile ifade etmiştim. Şimdilerde ...
 • ULUSLU İBRAHİM HAMDİ EFENDİ’NİN GÖZÜYLE BENDEREKLİ

  11 Şubat 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  ‘’Samaku ( Alaplı ), 63 derece 5 dakika tul ve 41 derece 25 dakika arzda, Ereğli’ye bağlı, 21 köye sahip bir kasabadır. Benderekli denen Ereğli, Karadeniz kıyısında Bolu’nun kuzeyinde öyle bir kaledir ki; tahminen Topkapı Sarayı büyüklüğünde olup, doğu tarafı deniz kenarı, yukarı güney kısımlarında kale duvarları haraptır, batı tarafındaki iskele ve ana şehir kapısı kalın duvarlıdır ve kapı kemeri insan şeklinde iki ayak üzerinde durur. Kapı içinde bir mahalle ve Sultan Orhan Cami vardır. Kapı dışında ise kahveleri, bir hamamı, çeşmeler...