logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ : PROJEYE DESTEK


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Şirin Ereğlimizin nostalji kokan Kandilli beldesinde önemli bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor:  Uzun Mehmet Eğitim Köyü.

Öncülüğünü Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yaptığı projenin Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a sunumu toplantısında bulundum. Ve inandım ki sunumu mütevazı imkanlara hazırlanmış bu mega proje desteklenmeli. Elbette bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi ve dolayısı ile destek de olunamayacağı için Çorumluoğlu her fırsatta bu projeyi dillendirmeli ve aşama aşama gerçekleştirmeli.

Diyeceksiniz ki; Yahu elde kampus işi varken birde bu proje destek için ağır gelmez mi? El cevap; ağır gelmez!..

Çünkü Kaymakamımız Çorumluoğlu iktisat kökenlidir. Eğitimi gereği arz/talep dengesini, görevi ve yetki-sorumluluğu gereği de sınırlı kaynakları sınırsız ihtiyaçlara paylaştırmayı bilir. Bir lider havası ile Ereğli’de estirdiği “birlik” rüzgarının ne kadar farkındadır bilmiyorum ama ben metaforik anlatımla Ereğli’de kaldığı sürede rüzgarına daha fazla yelken açılması gerektiğine inanıyorum.

Evet, ağır gelmez; çünkü bu potansiyel manşette çağrısını yaptığımız kütlede fazlası ile var. Hatta sadece Türk Metal Sendikası ile Genel Maden İşçileri Sendikası bile bu işin altından kalkabilir.

Uzun Mehmet Eğitim Köyü nün maliyetini bilmiyorum, bazı alanlar ütopik veya uzun vadeli olabilir ama en azından varagel alanı ile başlanmaması için, oradaki binaların örneğin izci(Vahide Kalyoncu hoca inanıyorum k koşarak gelir)  kampı olarak hemen kullanılamaması için hiç bir neden göremiyorum. Hele ki Ereğli Kandilli arasında pedal sallamak, oradan varagel alanına entegre olup denize karşı kahve keyfi için neyi bekliyoruz bilmiyorum! Başkan Posbıyık’ın yolun 7 kim.lik alanını üstlenmesi ise büyük kazanç. Hararetle kutluyorum. Bir kutlama da projeye baştan beri samimi destek(üstelik cepten harcayarak) veren İş insanı Akın Tatoğlu’na.

Evet, sunuma göre içerisinde akademik, sosyal ve kültürel, sportif faaliyetler için açık/kapalı alanlar olan bu proje, bence sürdürülebilir bir potansiyel içeriyor.

Sürdürülebilirlikten; salt, gideri gelirle karşılamak olarak anlamıyorum tabi ki!. Nitekim geleneklerimizde “insanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı vardır. Geleceğimizi yaşatmaktan bahsediyorum. Hem böylece bir zamanlar Zonguldak’ımızın en gelişmiş yerleşim alanı olan Kandilli’ye vefa borcumuzu ödemiş olacağız,  endüstriyel mirasımıza Uzun Mehmet adı ile sahip çıkacağız, turizmi canlandıracağız, hat güzergahındaki doğayı keşfetmiş-şehri yaymış olacağız,  hepsinden önemlisi gelecek kuşaklarımızı, insanımızı yetiştirmek için onlara kıymetli bir doğal eğitim ortamı sunacağız. Çocuklarımız; domatesin-biberin fabrikada yetişmediğini, inekten süt sağıldığını, tavuğun yumurtladığını ve doğa zorlularını yenmek için insanların 100 yıl önceki kısıtlı imkanlarla araçlar(varagel) geliştirdiklerini, yaşayarak-görerek-deneyimleyerek öğrenecekler.

Toparlayalım: Hatırladığım kadarı ile Sayın Vali Mustafa Tutumaz, verimli bir gün geçirdiği Ereğli’den ve Kandili’deki proje alanından ayrılırken, projeyi beğendiğini ancak ayaklarının yere basar hale getirilmesini, ayrıca maliyet ve sürdürülebilirlik hesabının yapılaması istemişti.

Hesap ortada aslında! Başta kamusal maddi güç olmak üzere, hep birlikte bu projeye destek olalım, arz edelim. Talep rahatlıkla oluşacaktır. Doğal ortam diye yurt dışına bile öğrenci gönderen duyarlı ailelerin varlığı, Eskişehir’deki oyuncak trene binmek için insanların onca yolu ve mesafeyi göze aldığı  düşünülürse, bu işin aritmetik hesabını yapmak işin en keyifli yanı haline bile gelir!

Hazır Batı Karadeniz’de turizm potansiyelini canlandırmaya çalışıyorken bu fırsat kaçmaz!…

Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Gösterdiği aydınlık yol, yolumuzdur…

 • Not : Haber Hayat Yayıncılık olarak 2 hafta sonra, 1 Aralık 2020’de 8. kuruluş ve yayın yılımızı tamamlayıp 9. yılımızdan gün almaya başlayacağız. Öyle mutluyuz ki! Ereğli’de “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonu ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonu ile 8 yıldır her türlü zorlu koşulda bile hiç aralıksız “ekonomi temalı” gazete olarak binlerce okuyucuya ulaştık. Konuyu yukarıdaki projeye bağlayacak olursak; naçizane eski bir iktisat öğrencisi olarak bizde önce arz ettik, sonra talep oluştu. Şimdi ise çelmelere rağmen Allah sağlık verdikçe ilerliyoruz. Sağ olunuz var olunuz.

Etiketler: » » »
Share
513 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : 101. YILIMIZ KUTLU OLSUN

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Oldukça zorlandığımız bir gazetemiz daha 204 sayı numarasıile elinizde… Bazen öyle oluyor ki haberler, olaylar, tanıtımlar ve insanlar üstüste geliyor. Bu durumda da haber ve editöryal süreçte tek başımakalan bendeniz zorlanıyorum. Nasıl zorlanmayayım ki; Pandemideciddi gelir kaybına uğradık ama ilgili desteklerden faydalanamadık.Zaman zaman personel ve işletme giderlerini karşılayamaz halegelip emekli maaşımızdan takviye ettik. Kula minnet eylemedenderdimizi kibarca anlattıklarımıza ise ya biz anlatamadık, ya da onlaranlayamadılar! ...
 • KDZ EREĞLİSİ YEREL TARİH VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kentimizde yeniden oluşturulabileceğini umduğumuz ve temenni ettiğimiz Kdz Ereğlisi Yerel Tarih Grubu’nun başlatacağı yerel tarih ve kültürü araştırmaları, kentimize birçok katkı ve kazanımlar sağlayacaktır. Bir kere ulusal tarihin tek taraflı merkezi baskısına ve önyargısına yapıcı bir eleştiri ve alternatif bir yaklaşım getirecektir. Yurttaşlık, sivil toplum ve Ereğli kentliliği bilincinin gelişmesini sağlayarak kentimizdeki toplumsal yaşamın kalitesinin artmasına yol açacaktır. Yerel tarih ve kültür araştırmaları, Ereğli’mize dışarda...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : HAFTAYA BAKIŞ

  12 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  ERDEMİR GENEL MÜDÜRÜ ORAL Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, görevine başlayalı tam 3 yıl oldu. 1993 yılından bu yana İsdemir’de ‘çelikçilik' hayatına başlayan Oral döneminde Erdemir; yatırımda, satışta, karlılıkta ve ARGE’de büyüdü. Zaten Oral’ın görevinin yarısı pandemi dönemine denk gelen bu devirde, bir işletmeden beklenebilecek başarı ölçüleri de bunlar olsa gerek. Bu süreçte ülke ve bölge siyasi/ekonomik/salgın çalkantılarına ve belediye ile süregelen polemiğe rağmen, şehirle de iyi ilişkiler kuran Oral, bildiğim kadarı ile fabr...
 • SANAYİ=DİSİPLİN=BAŞARI

  04 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Karadeniz Ereğli’de üretim yapan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Tat Metal Çelik ve Çınar Boru Profil İstanbul Sanayi Odası istatistiklerine göre Türkiye’nin ilk 500 firması arasında önemli sıralara yerleştiler. Erdemir 2019’a göre 1 sıra, Tat Metal ise 21 sıra birden yükseldi. Sanıyorum ikinci 500’de de Özdemir Boru, Çemsan gibi yine demir çelik firmaları yer alacaktır. Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. İSO sıralaması ‘üretimden satışlara’ göre yapılıyor. Yani ranta dayalı karlılık veya üretim dışı satışlar ...