logo

DUYGU’NUN EREĞLİ’DEN AMERİKA’YA UZANAN ÜSTÜN BAŞARI HİKAYESİ!

Kdz. Ereğli’de doğan ve İlkokulu Ereğli Utku Kolejinde tamamlayan Duygu Özmadenci, Dünya çapında başarıya imza atarak kanser araştırmaları konusunda önemli ödüle layık görüldü.

Kdz. Ereğli’de Erdemir Emeklisi Sabri Özmadenci ile Banka Emeklisi Mübeccel Özmadenci çiftinin Kızları, Özdemir Profil Finans Müdürü Erkan Özmadencinin yeğeni Biyolog Duygu Özmadenci(35), kanser araştırmaları konusunda dünya çapında başarıya imza atarak ödüle layık görüldü.

DÜNYA’DA HER YIL SADECE 10 KİŞİ LAYIK GÖRÜLÜYOR

Dünyada her yıl sadece 10 kişiye verilen ödülün sahibi Duygu Özmadenci sırasıyla Kdz. Ereğli Utku Koleji, Galatasaray Lisesi, İstanbul üniversitesi-Biyoloji ve Fransa’da yüksek Lisans, eğitimlerini tamamladı. Aynı zamanda Üstün yetenek kategorisinden Fransız vatandaşlığı olan ve Kanadalı bir profesörle evli olan Duygu Özmadenci, şu anda da ABD San Diego’da kanser araştırmaları üzerine çalışıyor.

Duygu’nun amcası Erkan Özmadenci haberi ” Kanser araştırmaları üzerine yapılan çalışmalara dünya da verilen 10 adet ödülün bir tanesi bizim ülkemize ve bizim ailemize geldi. Mutluyuz… Gururluyuz…. ” ifadesi ile paylaştı.

Ailesi şu an Kırklareli’nde yaşayan Duygu Özmadenci ile ilgili https://ocrahope.org/ sitesinde yayımlanan haberin Türkçe metni (Nihan Gönüllü’nün çevirisi ile) şöyle :

Duygu Özmadenci/ Doktora

Doktor Duygu Özmadenci Kaliforniya Üniversitesi’nde San Diego Moores Kanser Merkezi’nde doktora sonrası araştırma görevlisidir. Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde küçük bir şehirde doğan Özmadenci, Fransa’da yüksek lisans yapmadan önce oldukça saygın okullar olan Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesini bitirmiştir. Mastırını Paris Descartes Üniversite’sinde (Paris V Üniversitesi) yüksek akademik başarıyla yaptı. Daha sonra hücre plastisitesini düzenleme ve hücre değişimi çalışmaları için Lyon Üniversitesi ve Lyon Kanser Araştırma Merkezi’ne geçiş yaptı. Doktora çalışmalarını, kök hücre potens regülasyonu ve bakımında yer alan yeni sinyal yollarının belirlenmesi bakımında yer alan yeni sinyal yollarının belirlenmesi, yaparken peş peşe iki kez burs aldı. Doktora çalışmaları sırasında bulgularını Paris ve Pekin’deki uluslararası toplantılarda sundu. 2017’nin sonunda Doktor unvanını elde etti ve doktora sonrası çalışmaları için San Diego Üniversitesi, Kaliforniya’ya geçiş yaptı Moores Kanser Merkezi’nde çalışıyor ve şu an ki çalışması fokal adesyon kinazı (FAK) sinyali üzerinde odaklanıyor. FAK’ı kodlayan genin seröz yumurtalık kanseri olan kadınların ~70%’inde çoğaltıldığı, WTN / b-katenin yolunu düzenlediği sap ve kemoterapi direncini arttırdığı bulunmuştur. Jinekolojik onkoloji bölümünün diğer üyeleriyle çalışıyorlar ve şirket partnerinin (Verastem) yardımıyla Duygu over tümör mikro-ortamının modülasyonunda FAK için yeni roller belirlemiştir. Amaçları, FAK’ın yumurtalık tümörünün bağışıklık saldırısından nasıl kaçtığını teşvik ettiğini anlamak ve immünomodülatör ajanlar olarak FAK inhibitörleri de dahil olmak üzere yeni kombine tedaviler oluşturmaktır.

Etiketler:
Share
6526 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DUYGU’NUN EREĞLİ’DEN AMERİKA’YA UZANAN ÜSTÜN BAŞARI HİKAYESİ!” için 4 Yorum

  1. ASIM CAKIR : diyor ki:

    DUYGU oZMADENCI KIZIMIZI VE AILESINI KUTLUYORUM MASALLAH EREGLIMIZIN IFTAHARLARININ SONSUZA DEK VAR OLMALARINI DILIYORUM SAYGILAR

  2. EMİNE DİLEK : diyor ki:

    Başarıları daim olsun.Yalniz Turkiye den yurt dışına giden beyin gücü.. basarili çocuklarımızı kaybediyoruz.Gönül isterdi ki çalışmalarını kendi ülkelerinde yapsınlar…

  3. Bülent : diyor ki:

    Duygu kızımızın başarısını okuduğumda gözlerim doldu hem Türk hemde KDZ.Ereğlili olarak Rabbim çalışmalarına güç versin başarıların devam etsin.Sevgilerimle

  4. 1999-2000 Öğretim Yılı sonunda,TED Kdz.Ereğli Koleji Orta Kısım birincisi olarak mezun ettiğimiz ve Galatasaray Lisesi’ne uğurladığımız sevgili Duygu’yu,Sabri Bey ve Mübeccel Hanımı kutluyorum.Duygucuğum seninle gurur duyuyoruz.Nice başarılara…Gülsüm KILIÇCIOĞLU