logo

ECHOMAR HASTANESİNDE İLK AŞI; BAŞHEKİM ÇİMENOĞLU’NA…

Kdz. Ereğli Özel Echomar Hastanesinde de bu sabahtan itibaren Bilim Kurulu tarafından belirlenen öncelik sıralamasına göre sağlıkçılara aşı yapılmaya başlandı. İlk Aşıyı Başhekim Dr. Nevzat Çimeoğlu oldu.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde koronavirüs aşısı Coronavac’a acil kullanım onayı verilmesinin ardından Özel Echomar Hastanesinde de bu sabahtan itibaren Bilim Kurulu tarafından belirlenen öncelik sıralamasına göre sağlıkçılara aşı yapılmaya başlandı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin merkezli Sinovac şirketinin ürettiği koronavirüs aşısı Coronavac’a acil kullanım onayı vermesinin ardından Ereğli ilçesi Özel Echomar Hastanesinde de bu sabahtan itibaren Bilim Kurulu tarafından belirlenen öncelik sıralamasına göre sağlıkçılara aşı yapılmaya başlandı.

ÇİMENOĞLU “HERKES AŞI OLMALI”

İlk koronavirüs aşısını Hastane Başhekimi Nevzat Çimenoğlu olurken halkımızı aşıdan kaçmamaya hastalığı yenmenin başka yolu olmadığı, halk arasında aşı ile ilgili dolaşan bilimsel olmayan sözlere kanmamalarını belirterek herkesi aşı olmaya davet etti.

Çimenoğlu yaptığı açıklamada, ” Hastane olarak Sağlık Bakanlığımızın dediği gibi uygulamaya başladık. Şuanda bizim hastanemizde çalışan 352 personelimiz var. 352 personelimiz için aşı hazırlıklarımızı yaptık. Aşı odamızı hazırladık. Aşı uygulama sistemimizi indirdik. MHRS dediğimiz merkezi hekim randevu sistemimize kayıt olduk. Hastanemizi entegre ettik, oraya bağladık ve personel bilgi yönetim sistemi denilen yine bir işletim sistemine de hastanemizdeki tüm personellerin kaydını yaptırdık. Yalnız Bakan diyor ki; ‘’Koronavirüs hastalığını geçirenler aşılanmayacak’’ diyor. Onun için hastalığı geçiren personelimizi düşürdükten sonra aşılarımıza devam edeceğiz.” dedi.

VATANDAŞLAR E DEVLET’TEN YA ADA 182’DEN RANDEVU ALABİLECEK

Sağlıkçıların ardından Sağlık Bakanlığın talimatları doğrultusunda Huzurevleri, 60 yaş üstü, kronik hastalıkları olan riskli gruplara aşıların yapılacağını ifade eden Çimenoğlu, “Vatandaşlarımız da aşıyı iki şekilde; Ya cep telefonlarından e-nabız sistemlerine girebilirler. E-devletten ya da e-nabız’a girip oradan randevu alabilirler. Korona aşısı olmak isteyenler ama cep telefonu veya bilgisayarı olmayanlarda direk olarak sağlık bakanlığının 182 numaralı telefonunu arayacaklar. Orada karşılarına bir görevli çıkacak. O görevliyle konuşarak ne zaman aşı olmak istediklerini, hangi hastanede olmak istediklerini, hangi saatte olmak istediklerini konuşacaklar ve kendilerine bir randevu oluşturacaklar. O arada randevu günü ve saati geldiğinde de ilgili hastaneye gidip randevu alabilecekler, aşılarını olabilecekler.” dedi.

İŞLEMLER SAĞLIK BAANLIĞININ “AŞILA” PROGRAMINA GÖRE YAPILIYOR…

Hastane olarak hazırlıkların tamamlandığını belirten Çimenoğlu, Korona hastalığı geçirmiş olanların aşı olamayacaklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Daha önce grip aşısı vs. olanlar iki hafta sonra olacak. Daha koronalı hastayla karşılaşmış olanlar 10 günlük bir süre geçtikten sonra olarak, böyle incelikleri var. Onları da kişi buraya geldiği zaman, randevusunu almış, hastanemize gelmiş. Biz bu biraz önce gösterdiğim bu bakanlığımızın Aşıla programından kişinin ismini, TC kimlik numarasını yazdığımız zaman bize burada bu kişinin aşı olup olamayacağını söylüyor. Orada bizi doğruluyor yani. Diyor ki bu kişi korona hastalığı geçirmiş ya da bu kişi de şu var bu var onun için olamaz diyor. Bakanlık bize bildiriyor o zaman olamazsınız diyoruz.”

AŞIDAN ÖNCE TEST YAPILAMAYACAK

Çimenoğlu prosedür gereği Korona aşından önce test yapılmayacağını açıkladı ve “Bakanlığımızın kriteri hastalığı geçirmiş olup olmadığı. Eğer kişi hastalanmışsa aradan 6 ay geçmişse o aşı olabiliyor. Ama o aşı hastalandıktan sonra 6 aylık süre içerisinde aşı olamıyor. İlk önce sağlık personelinden başladıkları için bizim hastanemizde şuanda 150 tane aşı geldi. Biz bu 150 tane aşıyı dolabımıza koyduk. Aşı dolabımızda. 2 ile 8 derece arasında tutuyoruz. Bir sıkıntımız yok teknik olarak. Aşı bittiği müddetçe de bakanlık aşısını yolluyor, Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla. Şuanda bir aşı sıkıntısı çekmiyoruz sağlık personeli olarak.” dedi.

Etiketler: » »
Share
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ