logo

ENGELLİLER HAFTASI MESAJLARI…

Her yıl 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında, Birleşmiş Milletlere üye ülkeler, Engelliler Haftasında engellileri anıyor. Bu tarihlerde yetkililer, hafta boyunca; engellilerin sorunları, çözüm önerileri ve toplumsal yaşama uyumları konularında açıklamalar yaparak konuya olan hassasiyetlerini açıklarlar.

Engelliler Haftası nedeni ile yayın kurulumuza ulaşan mesajlar şöyle :

KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI İSMAİL ÇORUMLUOĞLU

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Sosyal devlet anlayışı ile engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek, onların da toplumun birer parçası olduğunu, toplum hayatından eşit ve üretken birer birey olmaları için herkesin görevi olduğunu unutmamalı, her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalıyız. Devletimiz ve hükümetimiz, engellilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek, hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla, mevzuat düzenlemeleri, eğitim imkânları ve istihdam olanakları sağlayarak, kendilerini toplumun bir parçası olarak benimsemelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda, engelli vatandaşlarımızın spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına varan pek çok alanda takdire şayan başarılara imza attıklarını görmekteyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle Engelliler Haftası ile sınırlı olmamak kaydıyla tüm vatandaşlarımızı, engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya davet ediyor, selam ve sevgilerimle engelli vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu bir ömür geçirmelerini diliyorum.


BEÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI

Engelliler Haftası, her yıl 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır.

Bir toplumda sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dahil etmekle mümkün olacaktır. Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik farkındalık oluşturmak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine ilişkin çözümler üretmek günümüz dünyasının önemli bir meselesidir.

Dünyamızın önemli bir parçası olan engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten bireyler olarak var olabilmelerine destek olunması gerekmektedir.

Bu kapsamda hafta boyunca engellilerin eğitimi, sağlığı, istihdamı ve benzer konularda planlanan etkinlikler, projeler, farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Üniversitemiz eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, topluma hizmet faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Engelli bireylerin en yüksek düzeyde eğitim alabilmesi, meslek sahibi olmaları ve toplumsal yaşamın her safhasında üretken bireyler olarak yer almalarına katkıda bulunmak üniversitelerin görevlerindendir.      

Üniversite olarak “iyiliğe ve sağlığa giden yolda” yaptıklarımızın bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hep birlikte “engelsiz eğitim” yolunda büyük mesafeler kaydetmek ve muvaffak olmak umudu ile tüm engellerin kalktığı sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.


Etiketler:
Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ