logo

ERDEMİR, OSMANLI ÇİLEĞİ ÜRETİMİNE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Erdemir tarafından Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen “Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün” projesi kapsamında üreticilere 3 bin adet Osmanlı Çileği fidesi dağıtımı yapıldı. Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, törende yaptığı konuşmada Osmanlı Çileği’nin tapusu niteliği taşıyan Coğrafi işaretin nihayet tescillendiğini açıkladı.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) tarafından Karadeniz Ereğli ile özdeşleşen ve üretimi giderek azalan Osmanlı Çileğini korumak amacıyla Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle yürütülen “Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün” projesi kapsamında üreticilere toplamda 3 bin adet fide dağıtımı yapıldı.

Erdemir’e ait Taş Bina Tesisleri’nde gerçekleştirilen fide dağıtım törenine Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Günaydın, Erdemir yöneticileri ile dernek yöneticileri ve üreticiler katıldı.

ORAL: “OSMANLI ÇİLEĞİ VARLIĞINI SÜRDÜRECEK”

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, törende yaptığı konuşmada, şirket olarak 2016 yılında başladıkları bu yolculukta, Osmanlı çileğini geleceği aktarmayı düşündüklerini söyledi.
Oral, “Erdemir olarak biz ülkemiz ve bölgemizin ekonomik kalkınmasına verdiğimiz katkının yanı sıra, yerel ve kültürel değerlerin korunması için bu projelere imza atıyoruz. Bugün dağıtacağımız bu fidelerle, üreticilerimizin özenli bakımlarıyla tüketiciyle buluşacağını ve Osmanlı Çileği’nin Ereğli’nin önemli bir değeri olarak varlığını sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

ÇETİNKAYA: “OSMANLI ÇİLEĞİ’NİN YOK OLMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya Osmanlı Çileği’nin Ereğli’ye damgasını vurmuş, nadide, dünyanın en güzel meyvesi diye tabir edilen bir meyve olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Osmanlı Çileği Karadeniz Ereğli’mizin kıymetli bir kültürel değeri olma özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı da Ereğli halkının ortak paydası niteliğindedir. Ereğli’de yüz yılı aşkın zamandan beri üretildiği tahmin edilen Osmanlı Çileği, elli altmış yıl, Ereğli ekonomisine ciddi katkılar sağlamıştı. 1980’li yıllardan sonra üretim düşmeye başlamıştır. Kuvvetli aroması nedeniyle ünü ülke sınırlarını aşan Osmanlı çileği, 1990’lı yıllardan sonra yok olma tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır. Bu durumu gören dönemin mahalli yöneticileri, konuyu canlı tutmak ve çilek üreticilerini teşvik etmek amacıyla, Uluslar arası Osmanlı Çileği Kültür Festivali adı altında çeşitli etkinlikler düzenlemeye başlamışlardır. Bugün her ne kadar festivalin ismi değişmiş olsa da bu etkinlikler halen devam etmektedir. 2000’li yıllarda kurulan derneğimiz de Osmanlı Çileğinin yok olma konusunu ciddi şekilde ele alarak çalışmalara başlamıştır.”

“OSMANLI ÇİLEĞİ’NİN COĞRAFİ İŞARETİ TESCİLLENDİ”

Tarım Bakanlığı’na bağlı Yalova Bahçe Bitkileri Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi gibi bilimsel çalışan kuruluşlarla ortak hareket ederek Osmanlı çileğinin gerileme ve yok olma sürecindeki sorunların tespiti üzerinde çalışmalar yaptıklarını, çözüm yolları içeren raporları hazırlayarak kaymakamlık makamına sunduklarını belirten Çetinkaya şöyle dedi:

“Osmanlı çileğinin artırılması yönünde arayışların devam ettiği esnada, ilçemizde kurulu, ülkemizin gözbebeği ve bir dünya şirketi olan Erdemir’de bu konuya kayıtsız kalmayarak, sosyal sorumluluk bilinciyle destek olabileceklerini ifade etmişlerdir. Erdemir öteden beri bu konuda desteklerini esirgememiş ve 2016 yılında fiili olarak işin içine girerek, proje paydaşımız olmuştur. Bu güçlü desteğini tüm kararlılığı ve samimiyetiyle sürdürmektedir. Bu çalışmalar sürdürülürken, diğer yandan derneğimiz, uzun yıllardan beri bölgemizde üretilen ve adı Ereğli’mizle özdeşleşen Osmanlı Çileğini kapsamlı ve yoğun çalışmalar sonunda nihayet coğrafi işaret olarak tescil ettirmiştir. Bu tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmıştır. Bundan son derece onurlu ve sevinçliyiz. Ereğli’de ilk coğrafi işaretli ürün olarak da bu önemlidir. Bu ürünümüzün tescil belgesinin ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

İki-üç yıl önce Ereğli Belediyesi’nin de bir tescil işlemi gerçekleştirdiğini belirten Çetinkaya, “Ereğli Belediyesi, bizlerin de talebi ve isteğiyle Osmanlı çileği çeşit olarak tescil edildi. Osmanlı Çileği diye bir çilek tarım bakanlığının kayıtlarında yoktu. Önce belediyemizin o çalışması, buna bir kimlik edinilmesini sağladı. Bu da bizim müracaat ettiğimiz tescilde, Osmanlı Çileği’nin Ereğli’ye ait olduğunun belgesidir, tapusudur”diye konuştu.

COĞRAFİ İŞARET NELER SAĞLIYOR?

Dernek Başkanı Çetinkaya, Coğrafi işaret alınmasının getirecekleri konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir korumanın faydası nedir denilecek olursa, coğrafi işarete konu olan ürünün kalitesinin korunması, bilinen özellikte üretiminin sağlanması, coğrafi işarete konu olan yöredeki üreticilerin korumadan öncelikli olarak yararlanması, hepsinin ötesinde ülkenin milli ve kültürel değerinin korunmasıdır. Neden önemlidir? Coğrafi işaretlerin tescilinin amacı, genel itibarıyla üretim, kaynağı, gibi bazı niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korumasını sağlamak. Ülkemizde her ilin, her ilçenin belli bir ürünün üretimine kaynak teşkil ettiği ve bu ürünle ünlendiği bir gerçektir. Finike Portakalı, Taşköprü sarımsağı, Malatya kayısısı gibi… Doğallık, geleneksellik, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabet edebilme teminatı gibi tüm bu özellikler coğrafi işaretlerin katma değerleri arasında sayılır. Bu yasal korumanın takip ve kontrolü, bölgemizde oluşturulacak denetim mercii tarafından her yıl Türk Patent Kurumu’na yazılı raporla verilerek sağlanacaktır. Denetim mercii, Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Koruma ve Üreticileri Koruma Derneği, İlçe Tarım Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, Ereğli Ziraat Odası, Bülent Ecevit Üniversitesi, Muhtarlar Derneği ile esnaf ve sanatkarlar kooperatifin belirleyeceği ve derneğimize bildireceği yedi kişilik komisyondan oluşacaktır.Coğrafi işaret tescili önemli bir gelişmedir. Osmanlı çileğinin üretiminin arttırılması ana hedefimizin en önemli alt hedeflerden birisinin gerçekleşmiş olması bizleri daha da motive etmiştir. Bu motivasyon ile ana hedefe yaklaşmak daha yakındır. Bu da Ereğli’de verimli, boş arazilerde Osmanlı Çileğinin üretiminin arttırılarak, istihdama ve ülke ekonomisine azami katkı sağlamaktır. Bu konunun lokomotifi olma görevini üstlenen Kocaali Mahallesi, Ahmetçikler Sokak, Numara 164 adresindeki 5,5 dönümlük alanda devam etmekte olan proje kapsamında öncelikle Osmanlı çileği üretilip, üreticilere fide dağıtımı sağlanacak. Yine proje anlamında modern çilek yetiştiriciliğine örnek olacak çalışmalar yapılarak, üretilen ürünlerin pazarlanmasında kooperatifleşme modeliyle dayanışma sağlanarak gerçekleştirilecektir.”

Konuşmaların ardından, törende hazır bulunan 20 üreticiye fide dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtılacak fidelerin toplamda 3 bini bulacağı öğrenildi.

Etiketler: »
Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ