logo

EREĞLİ BELEDİYESİ HER HANEYE SAĞLIK SETİ DAĞITIMINA BAŞLADI

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında üretimine başlanılan maske ve el dezenfektanı dağıtımına düzenlenen törenle başlandı. İlçede 45 bin hanenin bulunduğunu belirten Başkan Posbıyık, 3-4 gün içinde sağlık seti çantasının tüm evlere dağıtılacağını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında üretimine başlanılan maske ve el dezenfektanı dağıtımına Cumhuriyet Halkevi’nde düzenlenen törenle başlandı.

“DUYUM ALIR ALMAZ STOK YAPMAYA BAŞLADIK”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, salgınla mücadele kapsamında Halkevi’ndeki dikiş nakış kursunda gönüllü vatandaşların da aralarında bulunduğu ekiple maske üretimine başladıklarını hatırlattı. Salgın duyumlarını aldıklarından itibaren hemen stok yapmaya başladıklarını söyleyen Posbıyık, “Bütün dezenfektan ilaçlarını literatüre uygun olarak stokladık.Belediye Personelinin giysileri için, maskeleri için, kolonyasından, belediyenin her tarafına dezenfektan yerleştirdik. Ateş ölçeler aldık. Belediyeye giren herkesin ateşini ölçmeye başladık. Tüm tedbirlerimizi aldık. Belki Türkiye’de ilk harekete geçen belediye olmaktan gurur duyuyoruz. Mart ayından itibaren ilaçlamalara başladık. Aklınıza neresi geliyorsa, eczanesinden adliyesine, en kenardaki sağlık ocağına kadar girmeye başladık. Tüm ekip arkadaşlarımız her talebi geceleri bile çalışarak değerlendirdi. Bütün araçlar elden geçirildi. Girmediğimiz mahalle, girmediğimiz mekan kalmadı. Halen gece mesailerini vermek suretiyle temizlik işlerine devam ettik, edeceğiz.  Şu anda yine stok yapıyoruz. Tahminlerimizden ileride bir vaka olursa, stoklarımızın sağlam kalması için stok yapmaya devam ediyoruz.”dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ VE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YEMEK YARDIMI YAPIYORUZ”

Başkan Posbıyık, öncelikle 65 yaş üstü, evlerinde kalması gereken vatandaşlar için bir aşevi kurduklarını da ifade etti ve “Sefertaslarıyla evlerine giderek, yüzlerini göstermeden, rencide etmeden sefertaslarıyla kapı aralıklarından her gün yemek götürüyoruz. Sadece 65 yaş üstü değil. Bir lokantada bulaşıkçılık yapan, günübirlik para kazanan,  bir kıraathanede garsonluk yapan, bir taşeronda çalışırken işten atılan insanlarımıza çağrıda bulunuyoruz. Gelin yemek verelim diyoruz. Ereğli’de kimsenin aç kalmasına gönlümüz razı olmaz.  Onun için bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Yemek ihtiyacı olan, genç yaşlı, işten atılan, ekmeksiz kalan herkese Ereğli Belediyesi yemek dağıtmaya muktedirdir. Belediye meclisi üyelerimizle bu konuda ant içtik. Birinci görevimiz şu andan itibaren Ereğli’de yaşayan insanlarımızı yemeksiz bırakmamak, maskesiz bırakmamak, dezenfektansız bırakmamak, her yerleri ilaçlamak, onların sağlıklı kalması için görev yapma andı içtik. Evlerde kalan yaşlılarımıza ihtiyaç sahiplerine alışverişlerinde hem Vefa Grubu’na yardım ediyoruz, hem Alo 153 Zabıta’ya telefon edene araç gönderiyoruz, paralarını bankadan çektiriyoruz, siparişlerini evlerine götürüyoruz, ilaç isteklerini temin ediyoruz, hiçbir ihtiyaçlarına hayır demiyor, her türlü ihtiyaçlarını gideriyoruz. Aynı zamanda engelliler, sıkıntısı olan hastalara her türlü ekiplerimizi göndermeye devam ediyoruz.”diye konuştu.

“HALKEVİ’NDE MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADIK”

Bu konunun en önemli meselesinin maske olduğunu düşündüklerini, sağlıklı kalmak için maske takmak gerekliliğini gördüklerini dile getiren Posbıyık, “Bunun için Cumhuriyet Halk Evlerinde dikiş nakış kursu için makinelerimiz vardı. Bunlarla maske üretimine başladık. Ereğli halkına çağrıda bulunduk. Terzilik bilenler aramıza gelsin bize yardım etsin dedik. Onlardan Allah razı olsun. Hepsi burada. 67 kişi bize müracaat etti. Gece 11-12’ye kadar burada sürekli çalışıyorlar. Bizden herhangi bir şey aldıkları yok. Ereğli halkı için, ülkesi için milleti için çalışıyorlar. Kent konseyi başkanımız, kent konseyini buraya getirdi. Cengiz Bey, Hayriye Hanım ekipleriyle burada. Emin Bey tekstilci, ekipleriyle burada. Ankara’dan, İstanbul’dan yaptığımız hayırlı işleri duyanlar dikiş makinesi göndermeye başladı. Ekipmanımız iyice genişledi. Öbür bina da olmak üzere her tarafta dikiş dikiyoruz, her gün Ereğli dışından yardımlar geliyor. Her taraftan bizi arıyorlar maske istiyorlar. Fakat bizim birinci görevimiz Belediye Meclis üyeleri olarak, Ereğli Belediyesi hudutları içindeki insanlarımıza hizmet etmek. Benim meşru görevim buradaki insanları aç bırakmamak, maskesiz bırakmamak, sağlıklı bırakmak. Onun için gece gündüz çalışmalarımıza devam ediyoruz.  200 bine yakın maske ürettik. Bu büyük bir olay bir ilçe belediyesi için. Bu insanlar sürekli olarak buradalar. Evlerinde oturup rahatlarına bakabilirler ama ülkem için hizmet etmek istiyorum dediler ve buraya geldiler. Hatta evlerinden dikiş makinelerini alıp gelen insanlar var. Makinelerini de getiriyorlar. Bir fabrika adeta burası. Bu Ereğli halkının güzelliğinden, insanlarımızın sevgisinden. Hepsine şükranlarımı arz ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

“EREĞLİ’DE KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK”

Posbıyık, Dezenfektan üretimine de başladıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Merdiven altında üretilen dezenfektanlara yüzde 40 alkol koyuyorlar, pek geçerliliği yok. Alkol temini güç, maske temini güç, paranızla bile alamıyorsunuz dedik, dezenfektan üretelim dedik. Arıtma tesislerimizde yeni bir tesis kurduk. Musluklarla bir anda 30 kişilik dolum yapabilecek arkadaşlarımızı bir araya getirdik. Eczacımız arkadaşımız Aslı Çevik arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Ruhsatlı ve inisiyatif sahibi bir arkadaşımız, bizi hiç yalnız bırakmadı. Arıtma tesislerindeki arkadaşlarımız hummalı bir çalışmaya girdiler ve hummalı bir çalışmaya girdik. 60 bin şişe dezenfektan ürettik. Son derece kaliteli. Belediye olarak tüm imkanlarımızı Ereğli halkının sağlığı için devreye soktuk. Ana işlerimiz var, su işleri, temizlik, itfaiye, veteriner, dezenfekte işleri ana işlerimiz bizim belediye olarak. Bunun yanında halkın sağlığını korumak ve korona denilen bu virüsten insanlarımızı kollamak gibi, belediye meclisi ve çalışanlarımızla birlikte ulvi görevimiz var. Açık söylüyorum, Ereğli’de kimse mağdur olmayacak. Kimse aç kalmayacak. Kimse maskesiz kalmayacak. Ereğli’de yaşayanların tüm talepleri Ereğli belediyesi tarafından yerine getirilecek. Tek isteğimiz var. Lütfen evlerden çıkma Aşkım Ereğli. Sosyal mesafeni koru, en rahat biz atlatacağız. Biz kendimize güveniyoruz, bu bulaşıcı hastalığı en rahat Ereğli atlatacak. Çünkü ekip arkadaşlarımız, gönüllülerimiz, Ereğli dışından bize yardım gönderen insanlar var. Hepsinden Allah razı olsun.”

SAĞLIK SETLERİ 45 BİN HANEYE DAĞITILACAK

Posbıyık “Sağlık Seti adını verdikleri çantaların içeriği konusunda ise “Bu çantalara sağlık seti diyoruz, içinde her mesken için 45 bin daire var Ereğli’de. Su abonelerinden biliyoruz. Her birinin içinde her daire için 4 maske, 1 şişe el dezenfektanı. 2 El sabunu, teknik bilgilerle donatılmış kataloğumuz var. Bunu sizin için görsel olarak hazırladık. Ekip arkadaşlarımız buradan düğün salonuna gidecek. Orayı da görmenizi isterim. Orası da bir fabrika.  Yüzlerce insan çalışıyor. Paketleme yapıyorlar, stickerleri yapıştırıyorlar. 50 bin adet çantalar hazır. Buradan görsel olarak çantaları alanlar, ekip başları buradan düğün salonuna gidecek. O mahallenin yeteri kadar malzemeyi arabalarına oradan yükleyip gidecek. Koskoca Ereğli’de bir günde dağıtım yapmamız mümkün değil. 3-5 gün devam edecek. Bana niye gelmedi demesin kimse. 31 tane araç, 31 mahallemiz var. Hepsinde mahalle isimleri yazıyor. Ekipleri kurduk, her mahallede atlamadan, program dahilinde ev ev dağıtacaklar. Birkaç gün sürecek. Gelmeyenler bize niye gelmedi diye endişeye kapılmasın.”açıklamasında bulundu.

“TEK RİCAMIZ EVDEN ÇIKMAYIN”

Posbıyık konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Genç insanların yemek istemeye utandığı kulağıma geliyor. Neden utanıyorsunuz, sizin utanacak bir durumunuz mu var, iş verdiler de siz mi çalışmıyorsunuz? Olağanüstü bir durum olmuş, işyerleri kapanmış,  ekmeksiz, aşsız kalmışsınız.  Sen utanma, sen utanacak adam değilsin. Devlet utansın.  Bu devlet niye var? Bu devlet olağanüstü durumlarda halk naçar kaldığında ona maaşını veren, aşını veren, maskesini veren devlettir. Ben de Ereğli Belediye Başkanı olarak bu devletin parçasıyım. Benim görevim bu. Sürekli üretiyoruz, hiç konuşmuyoruz, anlatmıyoruz. Gönüllülerimle birlikte maske üretiyorum, dezenfektan üretiyorum. Yemin ediyorum, yemek pişiren personelim mesai için değil, insanlık için büyük bir gayretle çalışıyor. Buradan tüm ekibime, çöpçüsünden başkan yardımcısına kadar şükranlarımı sunuyorum. Bana bütün siyasi partilerden oy verdiler. Benim için siyaset yok. Şu andan itibaren asla siyaset yok. Ülkemin birliği ve beraberliği, insanlarımızın sağlığı her şeyin üzerinde. Dolayısıyla tüm Ereğli halkına bizler hizmet etmek zorundayız. Her türlü fedakarlığa hazırız. Hiçbir sıkıntımız yok. Mangal gibi yüreğimiz var, sevgimiz var, hoşgörümüz var. Her türlü hizmeti yapacağız. Ereğli belediyesi olarak belediye meclis üyelerimden, belediye çalışanlarımdan, Ereğli halkından, gönüllülerimizden Allah razı olsun diyorum. Biz Ereğli’yi adım adım takip ediyoruz, bize güvenin, biz sapasağlam ayaktayız, belediye olarak her türlü hizmeti yapacağız. Sizlerden tek ricamız evlerinizden çıkmayın, sosyal mesafenizi koruyun, gerisini Ereğli Belediyesi’ne bırakın diyorum.”

Posbıyık, konuşmasının ardından basın mensuplarına sağlık seti içeren çantalardan dağıttı.belediye düğün salonunda depolandığı öğrenilen sağlık setti çantalarının bugünden itibaren 3-4 gün içinde tüm hanelere dağıtılacağı ifade edildi.

Etiketler: » »
Share
331 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ