logo

EREĞLİ BİLSEM ÖĞRENCİLERİNDEN BİR BÜYÜK BAŞARI DAHA

Katıldıkları ulusal ve uluslararası projelerde elde ettikleri başarılarla adlarını sıkça duyuran Kdz. Ereğli Bilsem öğrencileri, Türkiye’de lise düzeyindeki öğrencilere yönelik ilk kez düzenlenen model uydu yarışmasında da ön elemeyi başarıyla geçti.

Kdz. Ereğli Bilsem öğrencileri, model uydu yarışmasında ön elemeyi başarıyla geçti. Kurum öğretmenleri Taylan Çağatay Akın ve Adnan Akyüz’ün danışmanlığında, proje grubu öğrencileri Gökhan Gültekin, Abdullah Umut Hamzaoğulları, Nilsu Keskin, Toygar Baykal, Akın Özaydın ve Yarkın Eren’den oluşan UMUT Uydu Takımı; İTÜ Apis Ar-Ge tarafından Türkiye’de lise düzeyindeki öğrencilere yönelik ilk kez düzenlenen model uydu yarışmasında ön elemeyi geçti.

Yarışma kapsamında jüri önünde Model Uydu projesini anlatan UMUT uydu takımı, sunumun ardından jürinin sorularını yanıtladı. Açıklanan sonuçlardan sonra takımın ön elemeyi başarı ile geçtiği öğrenildi.

UMUT Uydu Takım Lideri Gökhan Gültekin; elde ettikleri başarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Takımımızın adını seçerken karaelmas diyarı Zonguldak’ı temsil etmesi için Uzun Mehmet ismini takımımızın isminde yaşatmak istedik. Açılımı Uzun Mehmet Uydu Takımı olan UMUT, çalışmaları ve başarıları ile Zonguldak halkının çalışkanlığını ve azmini temsil edecek, bölge halkına umut olacaktır.” dedi.

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Serkan Çakır da açıklamasında; “Yarışmaya katıldıkları ilk günden beri şevkle ve heyecanla çalışmalar yapan, denemelerini sürdüren gençlerimizi ve danışman öğretmenlerini kutluyorum. Çocuklarımızın bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacında olan kurumumuz her zaman çocuklarımıza destek olmaya devam edecektir.” İfadelerine yer verdi.

İTÜ Apis Ar-Ge Liseler Arası CanSat Yarışması Nedir?

İTÜ Apis Ar-Ge Liseler Arası CanSat yarışması, lise öğrencilerine bir uydu sisteminin tasarımından görevi tamamlamasına kadar geçen süreçteki aşamaları deneyimleme şansı verir. Yarışma, Dünya genelinde yapılan CanSat yarışmalarının lise düzeyine uyarlanmış bir versiyonudur. Birçok açıdan gerçek uydu sistemlerinin tasarlanma, üretim ve çalışma prensiplerini yansıtır. Dünya’da uydu çalışmaları hızla sürerken, liseli öğrencilerin çalışmalar hakkında tecrübe edinmesi yarışmanın amacıdır. Aynı zamanda verilen sosyal gereksinimlerle, öğrencilere sosyal duyarlılık ve farkındalık kazandırmak amaçlanmıştır.

Yarışma; öğrencilerle tecrübelerini paylaşmak, model uydu projelerinin aşamalarını öğretmek ve bir organizasyonun süreç yönetimi ile iletişim deneyimini öğrencilere kazandırmak isteyen gönüllü İTÜ Apis Ar-Ge takımının öğrencileri tarafından oluşturulan, organizasyon kurulu tarafından yürütülmektedir.

Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ