logo

EREĞLİ BİLSEM’DE KÜF SORUNUNA BİLİMSEL ÇÖZÜM

Kdz. Ereğli BİLSEM’de küf sorununa köklü çözüm üreten bir çalışma yürütülüyor.

Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi Kimya Bölümü proje öğrencisi Kdz. Ereğli’de yetişen ve antifungal, antibakteriyel, antiviral, topikal antiseptik, analjezik, anti-inflamatuar, antispazmodik, antioksidan ve ayrıca antitümör ajan olarak kullanıldığında etkili olduğu bilimsel kaynaklarda da bildirilen bir bitkiyi kullanarak küf sorununa çözüm önerisi getirildi.

Edinilen bilgiye göre; Kdz. Ereğli Şahinde Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi 9. Sınıf Kimya Bölümü öğrencisi Hayat Şahin ve danışmanı Kimya öğretmeni Gürol Keserci, ekmek israfını önlemek amacıyla, tamamen doğal ve kimyasal olmayan yeşil sentez yoluyla küf önleyen madde ürettiler. Ekmek veya yiyeceklere katılabilen, sağlığa hiçbir zararı ve toksit etkisi olmayan, sentezleme aşaması emsallerine göre daha az maliyetli olan numune sayesinde, sadece yiyecekler değil, evlerin duvarlarındaki küf sorununun da çözüme kavuşturulabilecek. 

Patent Başvurusu Yapıldı

Yapılan bilimsel çalışma ile ilgili ; Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Serkan Çakır tarafından tüm hakları öğrenciye ait olacak şekilde patent başvurusunun yapıldığı  ve tescil sonrası istekli üretici firmalara yeşil yöntem ile sentezlenen maddenin formülüzasyonu teslim edileceği belirtildi.

Kdz. Ereğli OSB’de faaliyet gösteren Tatmetal’in destekleriyle gerçekleşen çalışma kapsamında, numunelerin üniversite laboratuvarları ve özel dış laboratuvarlara gönderildiği, daha sonra sentezlenen gümüş nanoparkitüllerin (AgNP) antiküf etkisi kanıtlanarak raporlaştırıldığı öğrenildi. 

Patent başvurusu da yapılan numunelerin, tescil edildikten sonra üretime geçilebileceği ve Kdz. Ereğli’de yetişen yerel bir bitkiden sentezlenen AgNP’lerin bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayabileceği belirtildi.

Çevre Dostu Araştırma Teknikleri Kullanıldı

Öte yandan ; Aylarca süren çalışma sayesinde, bitkiden yeşil yöntem ile sentezlenen gümüş nanoparçacıkların küf oluşumunu engelleme yeteneği ortaya çıktığı bitkinin su ekstraktını kullanarak AgNP’lerin sentezi için çevre dostu yeşil nanoteknolojik bir yöntem kullanıldığı ve kimyasal senteze alternatif olan bu yöntemin, toksik kimyasalları kullanmadığı için çevreci bir çözüm olarak kabul edilebileceği kaydedildi.

Yeşil yöntem ile sentezlenen bitkinin küf engelleyici etkisi sebebiyle; ekmek henüz hamur aşamasındayken veya ev duvarlarında oluşan küflere karşı kullanımlarda da olumlu etkide bulunacağı tahmin ediliyor.

Etiketler:
Share
189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ