logo

EREĞLİ CHP; SEKTÖREL SORUNLARI TESPİT EDİYOR

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, Sektörel sorunların tespiti amacı ile Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan’a ziyaret gerçekleştirerek görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı. 23 Ekim cuma günü yapılan ziyaretin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasında gerçekleştiği belirtildi.

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, Sektörel sorunların tespiti amacı ile Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan’a ziyaret gerçekleştirerek görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı. 23 Ekim cuma günü yapılan ziyaretin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasında gerçekleştiği belirtildi.

Ertuğrul, ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, pandemi sürecinde durumun daha da ağırlaştığını savundu ve “Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemiz ve yöremizde de demir-çelik ve market sektörü dışındaki tüm sektörlerde ciddi sorunlar var.” dedi.

Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Muhammet Başkan’la görüş alışverişinden önemli fayda sağladıklarını belirten Ertuğrul, açıklamasında “Duyduklarımız sonrası müşahede ettiğimiz sorunlara bakıldığında, bunların büyük kısmının, bir süre önce Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna deklare ettiği 14 maddelik genelgede belirtilen çözüm önerileriyle ortadan kaldırılabileceği ortadadır. Bununla birlikte, kolayca alınabilecek bir dizi karar ve düzenlemeyle birlikte SGK primleri, vergiler gibi temel kalemler başta olmak üzere bazı ödemelerden kaynaklanan sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ne yazık ki iktidar temsilcileri, bu kolaylıkları hayata geçirmek bir yana; bankalara olan kredi borçlarını öteleyen, SGK primlerini zamanında ödeyemeyen, araçlarının yıllık muayenelerini zamanında yaptıramayan şoför esnafını, faiz uygulamaları ile terbiye etme anlayışını bırakmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul, uzun açıklamasının son bölümünde şunları kaydetti:

Geçim kaynakları, eğitim-öğretim gören çocuklarımı okullarımıza götürüp evlerine getirmek olan umum servis araçları sahip ve çalışanlarının toplamı 120’dir.
Pandemi süreci ile ilgili alınan tedbirler kapsamında, okullardaki yüz yüze eğitimin sonlandırıldığı 15 Mart 2019 tarihinden itibaren sekiz aya aşkın zamandır kontak çevirmeyen bu vatandaşlarımız, evlerinin önlerinde yatan araçlarının vergilerini de eksiksiz ödemeye devam etmişler ancak zaman içinde ödeme zorlukları yaşamışlardır. Bugün ise, bir öğrencinin ayda sadece sekiz gün okula gidebildiği Ereğli’de, 120 servisten sadece 25’i aktif olarak çalışabilmekte, bu servisler de en sadece 5 ila 10 öğrenci taşıyabilmektedir. Ayakta kalabilmek için çalışmak zorunda olan bu esnaflarımız da velilerden kilometre başına bir ücretlendirme talep ederek hak ettikleri bu ücreti de haftalık olarak almaktadırlar. Bu ücretlerle şoförlerimizin kâr etmeleri zaten mümkün değildir. Hepsi de zorlukla ayakta durmaktadırlar. Her şeye rağmen de, devleti yönetenlere güvendikleri için üç ay öteledikleri banka kredi borçları için de, geciktirdikleri araç muayene ve bakımlarını yaptırabilmek için de, birkaç ay düzenli ödeyemedikleri SGK prim borçları için de faiz ödemek zorunda kaldılar. Çalışabilmek ve para kazanabilmek için de belediyede hazırlatmak zorunda oldukları güzergah belgeleri için para ödemeyi sürdürdüler.
Şu gerçeği bir kez daha vurgulamak isterim ki devlet, ciddi sayılabilecek kolaylıklar sağlamadı. Yıllık araç muayene ve bakımları için ortalama 3.500 lira ödeyen, SGK primleri bin 18 liraya yükselen, ekmek parası kazanabilmek için taksi-dolmuş gibi çalışmak zorunda kalan bu servisler, Milli Eğitim sisteminin en önemli parçalarından olmalarına rağmen, ilçenin mülkî idaresi bile kendilerine yardımda bulunmakta geç kaldı. Devletin önergeleriyle, yardım ve desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara 1.000’er lira veren Kaymakamlık, 120 servis sahibinden sadece 30’una bu desteği sunarken, ödemeleri de ancak geçtiğimiz hafta yaptı. Bu gecikme bile şoför esnafının ikinci sınıf vatandaş gibi görülmek istendiğinin çarpıcı örneklerinden biri olarak karşımızda durmaktadır.

Bütün bu sorunlar, sosyal devletin kolaylıkla aşabileceği sorunlardır. Devletin şoför esnafının yaralarını sarması; hiç değilse vergi affı ya da muafiyeti getirmesi, SGK prim ödemelerini bir süre dur-durması ya da primlerin bir süreliğine devlet tarafından karşılanması şoför esnafımıza nefes aldıracaktır. Devleti yönetenlerin, zengin şirketler için getirmeyi düşündüğü kolaylıkların yanında şahısları da düşünmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Devlete ‘baba’ diyorsak devlet de bu özelliğini göstermek zorundadır. Ancak devlet, ne yazık ki bu-güne kadar küçük esnafın yanında olmamıştır. Elinde farklı isimler altında birçok fonu olan devleti yönetenler, bu fonlardan hiçbirini küçük esnaf için kullanmadı. Bunu düşünmeyen devletin, ekonomik olarak çöküntü içinde olan esnafa ceza uygulamaya devam etmesi yadırganması gereken bir durumdur.

Sektörel sorunların tespiti için gerçekleştirdiğimiz ziyaretler kapsamında bir araya geldiğimiz şoför esnafına, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sayın Cevdet Civelek ve Umum Servis Araçları Derneği Başkanı Sayın Muhammet Başkan’a, misafirperverlikleri ve samimi bilgilendirmeleri için teşekkür ediyor; yaşanılan sıkıntıların bir an önce çözüm bulmasını diliyorum. Bu ziyarette elde ettiğimiz bilgiler ışığında, esnafımızın talep ve önerilerinin, başta partimizin yöre milletvekillerimiz olmak üzere genel merkezimizin ilgili makamlarına ulaştırılması amacıyla üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getireceğimi de belirtmek istiyorum.

Etiketler: »
Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ