logo

EREĞLİ FESTİVALİ İPTAL, BELEDİYE SPOR KULÜBÜ ZORDA!

  • Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Temmuz aynda yapılması planlanan Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Festivali’nin cumhurbaşkanlığı tasarruf genelgesi esasları gereği iptal edildiğini, spor kulübünün ve belediyecilik hizmetlerinin ise zor durumda olduğunu açıkladı.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bazı belediye meclis üyeleri ile birlikte makamında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Festivalinin iptal edilmek zorunda kaldıklarını üzülerek açıklayan Posbıyık, gerekçe olarak Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesini gösterdi ve “elimizi kolumuz bağlamışlar” dedi.

ZOR BİR DÖNEM OLACAK!

“Tüm Belediyeler için çok zor bir dönem olacak” diye konuşan Posbıyık, bu bölümde özetle şunları söyledi: “Ülkemizde Geleceği göremiyoruz. Geçmiş dönemlerde belediye başkanı iken 6 ay sonrasını rahat görebiliyorduk şimdi bu ortamda yarın sabah ne olacak göremiyoruz, planlama yapamıyoruz. Mayıs ayının ilk haftasında basın toplantısı gerçekleştirdik. 24’ncü Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivalini 4-5-6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Anketler yapıldı, istedikleri sanatçılar gelecekti. Sadece Ereğli’den değil farklı bölgelerden yurt dışından da inanılmaz olumlu tepkiler aldık. İnsanlar bunalım içerisinde eğlenmek istiyorlar. Halkımızla büyük bir heyecanla kültür ve sanata doymak için bir kaç gün de olsa sıkıntılarından kurtulmak için festivale gelmek için planlama yapıyordu.
Eyüp Bektaş(Gazeteci) ile bir çalışmaya girdik, onun gayretleri ile Aziz Sancar’a ödül vermek için Ereğli’ye davet etmeye karar vermiştik. Eyüp Bektaş bir yakınından dolayı temas kurdu. Çok da güzel ilerliyorduk. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına ödül vermek için davet etmek için hazırlıklarımızı yapmıştık. Ancak bütün anlaşmalarımızı yapmamıza rağmen 17 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tasarruf tedbirleri genelgesinin ardından Türkiye’den sinyaller gelmeye başladı. İzmir’in en büyük müzik festivali iptal edildi, iptaller sürdü. Sabırla bekledik. Belki bir ara buluruz diye. Maalesef bu genelge oturdu ve biz de diğer illerde olduğu gibi festivalimizi iptal etmek zorunda kaldık. Hatta genelgede 3 yıl diyor. Bu uygulama devam edecek. Genelge çok enteresan herşeye müdahale ediliyor. Çok kapsamlı bir genelge. Belediye Başkanlarının elleri kolları bağlanmış.”

.

.

İŞ DÜNYASINDAN VE MİLLETVEKİLLERİNDEN SERZENİŞTE BULUNDU!

Posbıyık, Kdz.Ereğli Belediyespor Kulübü konusunda yaptığı açıklamada ise kulübün zor durumda olduğunu ifade ederek sahip çıkılması için çağrıda bulundu.

Posbıyık “bana 5 tane Ereğli versinler idare ederim ama spor kulübü idare etmek en zor şeylerden bir tanesi. Lisanslı sporcular var. Takımımız bölgesel amatör ligde oynuyor, kadın futbol takımımız süper ligde. Ereğli’de gençlerimiz kötü alışkanlıklara alışmasın, gençlerimize hizmet edelim diyorum, çeşitli branşlarda sporcular var. Bu iş bana düşmemesi lazım, belediyeye düşmemesi lazım. Bölgemizde 3 tane fabrika var, ilk 500’e giren demir çelik, Tat Metal, Çınar Boru var. Delikli kuruş dahi vermiyorlar bana. Ben onların fabrikalarında çalıştırılan insanların evlatlarını spor dallarında yetiştirmek için dilenciye döndük. Her taraftan para istiyoruz. Futbol kulüplerinin yönetim kurulları hem ceplerinden paralar veriyorlar, Allah razı olsun onlardan, kar çamur demeden her maça gidiyorlar. Hem maddiyatlarını hem de fedakarlıklarını ortaya koyuyorlar. Spora düşkün sponsorlar var onlardan para alabiliyoruz. Ereğli’de sporu seven yüzde 85-90’ı işleri güçleri bir lira para vermezler bu yönetim istifa, bu böyle o öyle yapıyor diye hep karıştırmak için elinden geleni yaparlar. 5 Tane milletvekili var hangi branşları var haberleri dahi yok. Ereğli ile ilgileri yok ki. Bir gün gelip sormazlar. Önemli maç olunca gelirler gülerler çekip giderler. Bu kadar açık konuşuyorum. Spor yazarları da sırf dedikodu. Bu seneki bütçe değerlendirmesi genel bütçesi 35 milyon 904 bin lira. Belediye katkısı 14 milyon lira. Belediyenin yardımı ayni yardımlar oluyor. Belediye ayni yardımları yapmasa bunu hiç kimse yönetemez. Az önce saydığım fabrikalar buna sahip çıkabilirler. Arıyoruz, görüşmeler yapıyoruz. Yönetim Kurulunu topladık hiç değilse kadın futbol takımını süper ligde 20 milyon gibi bir masrafı var, buna sahip çıkalım. Hiç kimse vermiyor, sadece eleştiri, eleştiri, eleştiri, vurun abalıya. Önümüzdeki günler çok karanlık. Bu işe girmeyiz, ürkmeye başladık dediler. Teklif bekliyoruz, kulübümüzü alıp yönetiriz diye. 2024-2025 tahmini bütçe 50 milyon lira civarında. Yüzde 41 ayni yardımları oluyordu belediyenin tasarruf tedbirlerinden sonra 1 forma bile alamam. Hiçbir işlem yapamam. Yine festivalde yatma yerleri davetiye basımı, araba verme, yemek verme yüzde 40 belediyenin topladığı paralarla katkıda bulunuyorduk. Yüzde 60’da bizleri destekleyen işadamları var. Açık ve net söylüyorum futbol takımını da sahip çıkmazsa dondurma yapacağız. Allah rızası için bu gençlere sahip çıkacak birileri çıksın. Erdemir’den para falan gelmiyor. Erdemir, Ereğli halkının paralarını alıyor, emlak vergimizi vermiyor.” dedi.

“ERDEMİR HAVAGAZI VERGİSİNİ ÖDEMİYOR”

Erdemir’in belediye ile mahkelemelik olduğunu tekrarlayan Başkan Posbıyık, “Bu Ereğli halkına yardımcı olmamak için. Elektrik, hava gazı vergisini Karabük ediyor ama Erdemir ödemiyor. Mahkemelerde biz güçlü değiliz onlar güçlü. Yüzde haklı olduğumuz davaları onların kudreti ile kaybettik. Daha bundan sonra da konuşmaya başlayacağım. Ereğli halkının menfaatleri söz konusu olduğunda beni kimse susturamaz.
3 Tane büyük fabrika var Ereğli’de. Bu Ereğli’nin gençleri ne olacak, onların sırtından para kazanıyorsunuz. Ne faydanız var? Sosyal olmaya girmezsiniz, halkın eğlencesi için para vermezsiniz, belediyenin haklarını da vermezsiniz ki o da parke alsın, asfalt döksün. Bundan sonra asfalt falan da dökmem, şu ortamda bir şey yapmak mümkün değil. Koskoca demir çelik fabrikaları var her gün bizi zehirliyor, gençlerimizi işe almıyor, Karabük’ten yağdırıyor diğer taraflardan. Neymiş sizinkiler imtihanları kazanamıyorlar, bu çocuklar beyinsiz mi? Bu çocuklar imtihanı kazanamıyorsa senin saldığın zehirden dolayı beyinleri çalışmıyor demektir” diye konuştu.

SORULARI CEVAPLANDIRDI

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Posbıyık, Belediyeler Birliğinin bu konularda bir faydası olmadığını ve Ak Parti’ye geçmeyi düşünmediğini söyledi. CHP İlçe yönetimi ile ilgili değerlendirme yapmaktan kaçınan Posbıyık, kendisi ile uğraşanları siyasi mefta haline geldiğini söyledi.

Paylaşın:
252 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ