logo

EREĞLİ TURİZM FAKÜTESİ SORUMLULUĞUNUN FARKINDA

Karaelmas Turizm Eğitim Projesi’ toplantısında söz alan Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekanı Büyükgüzel, Zonguldak ilinde turizmin gelişimi için atılan adımlardan bahsetti ve bu konuda Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini ifade etti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi, Zonguldak Turizm Platformu ve Zonguldak Sanayi ve Ticaret Odası ortaklığı ile düzenlenen ‘Karaelmas Turizm Eğitim Projesi’ kapsamında bütün bir yıla yayılması planlanan, kamu ve özel sektör iş birliği ile sektörün mekanizmalarını güçlendirmeyi amaçlayan etkinliğin ikinci oturumunun 10 Şubat 2021’de çevrimiçi ortamda gerçekleştirildiği bildirildi.

Programa Zonguldak Mustafa Tutulmaz, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, akademisyenler kamu ve özel sektör temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

EREĞLİ TURİZM FAKÜLTESİNDEN TAM DESTEK

Üniversiteden verilen bilgiye göre ; BEÜ Rektörü Prpf. Dr. Mustafa Çufalı açılış konuşmasında, üniversitesi olarak bu tür faaliyetlere  destek vermekten mutlu olduğunu dile getirdi. Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel ise Zonguldak ilinde turizmin gelişimi için atılan adımlardan bahsederken bu konuda Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için desteklerini esirgemeyeceğini dile getirdi. Ardından Zonguldak Turizm Platformu Başkanı Muhammet Cüntay kendisini ve platformu tanıtan kısa bir konuşma yaptı. Etkinliğin devamında ise Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ve Rochester Teknoloji Enstitüsü Saunders İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında görev yapan Doç. Dr. Muhammet Kesgin, turizmin sosyo-kültürel etkileri, yerel halkın turizm hareketlerine adaptasyonu ve Zonguldak özelinde destinasyon yönetiminde iş birlikleri ve ürün geliştirme için yapılabilecekler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

AVCIKURT VE KESGİN ÖNEMLİ KONULARA DİKKAT ÇEKTİ

Avcıkurt, Zonguldak’ın turizm planlamasında turizmin olumsuz sosyo-kültürel etkilerini dikkate almanın gerekliliğine değinirken, yöresel ürünlerin özgünlüğünün bozulmaması gerektiğini hatta bu ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınmasının büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Kesgin ise; turizm planlamasında yerel halkın planlamaya dahil edilmesinin gerekliliğine vurgu yaparken kritik yoğunluk kavramının önemine dikkat çekti. Yurt dışındaki turistik destinasyonların gelişmek için yaptığı çalışmalardan örnekler sunan Kesgin, Zonguldak ilinde de benzer çalışmaların yapılması için önerilerde bulundu. Avcıkurt ve Kesgin, Batı Karadeniz Bölgesi’ni geleceğin turizminin şekilleneceği yer olarak nitelendirirken iş birliği ve ortaklığın önemine dikkat çekti. Yaklaşık iki buçuk saat süren etkinlik, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

Etkinliğin üçüncü oturumu ise 10 Mart 2021 saat 19.00’da Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz ve Cenk Caner’in katılımları ile yine çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek.

Etiketler: » »
Share
376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ