logo

EREĞLİ’DE 23NİSAN KUTLAMALARI…

Kdz. Ereğli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Kdz. Ereğli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıldönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Pandemi tedbirleri alınarak Anıt Park’ta düzenlenen törende ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

“CUMHURİYETİ YAŞATMA KARARLILIĞIMIZI ÇOCUKLARIMIZA ANLATMALIYIZ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İzmirlioğlu İlkokulu Müdürü Cem Akbaş, Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada ilki oluşturduğunu ifade etti ve “hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine Atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin geleceğini gençlere ve yarınların sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugün de bizlere düşen görev hem Atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek hem de Atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır. 23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır. Bu bayramlar milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günlerde bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden Atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız. Ulu Önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü büyük kılan sadece bıraktığı eserler değildir. Aynı zamanda yıllar öncesinden bugünü okuyabilmesi ve bugünlerimize ışık tutan adımları atarak ülkemizi çağdaş medeniyetler arasında yolunu açması da Atatürk’ün büyük ve diğer liderlerden farklı kılan başka bir özelliktir. Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği bu eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki gelecek kuşaklar kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusunda ödevlerimizi yerine getirebilsinler. Bu duygularla bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, hepsine sevgilerimi sunuyorum.”dedi.

Kepez Ortaokulu öğrencilerinden Hümeyra Ceren Kurt’un şiirini okumasıyla devam eden tören; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili İlkokul ve Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen yarışmada derece alan öğrencilerin ödüllerinin takdim edilmesi ile son buldu.

Törende siyasi partilerin ilçe başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler de hazır bulundu.

ÇOCUK GAZETECİLER, PROTOKOL İLE RÖPORTAJ YAPTI

Törenin sona ermesiyle Gazeteci Fikri Kapan’ın 7 yaşındaki torunu İlkokul 1. sınıf öğrencisi Duru Ayten ile Gazeteci Sinan Kabatepe’nin oğlu 8 yaşındaki İlkokul 2. sınıf öğrencisi Yağız Kabatepe, İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aksoy’a sorular yönelttiler.
Küçük öğrenci Ayten, Kaymakam Çorumluoğlu’na, “Koronavirüs Salgını süresinde çocuklar ne gibi tedbirler almalı sorusunu yöneltirken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aksoy’a ise okulların ne zaman yüz yüze eğitime açılacağını sordu.
Üzerinde Türk Bayraklı tişörtü ile alana gelen Küçük öğrenci Kabatepe ise Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a, 23 Nisan ile ilgili düşünceleri sorusunu yöneltti.

Etiketler:
Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ