logo

EREĞLİ’DE ALEMDAR VE RECEP KAHYA İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Kdz.Ereğli’de İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi’nin Ereğli’ye intikalinin 99. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Kdz.Ereğli’de İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi’nin Ereğli’ye intikalinin 99. yıl dönümü dolayısıyla 27 Ocak Pazartesi günü tören düzenlendi.

TEĞMEN ORUÇ, ALEMDAR DESTANI’NI ANLATTI

Süleymanlar Mahallesi’nde bulunan Alemdar Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı emrinde görevli Deniz İkmal Teğmen Cihal Oruç; Alemdar Destanının önemine değinerek, çatışmada şehit düşen Recep Kahya’nın ilk deniz şehidi olduğunu söyledi ve “İstiklal Savaşı’nda büyük öneme sahip Alemdar Gemisi 5 Şubat 1921 tarihinde 7 kahraman denizci tarafından İstanbul’dan kaçırıldı. Ereğli’ye 6 Şubat tarihinde gelen ve halk tarafından sevinçle karşılanan Alemdar Gemisi’nin personel, kumanya ve yakıt ikmalinin ardından Trabzon’a hareket etmek için buradan ayrıldı. Alemdar Gemisi’nin ihbar edilmesi üzerine Fransız C-27 gambotu (bir veya birkaç silahlı küçük savaş gemisi) tarafından yolu kesilerek tüm silahlara el konuldu. Yalnızca süvari ve çarkçıbaşı tabancalarını saklama imkanı bulmuştur. Sonrasında 4 Fransız askeri eşliğinde ve C-27 gambotu refakatinde İstanbul’a hareket edilmiştir. Ereğli’nin 10 mil açıklarında Alemdar personeli kendi aralarında kargaşa çıkararak kumandayı tekrar ele almış ve Fransız askerlerini etkisiz hale getirerek Ereğli’ye dönüş yapmıştır. Bu sırada olayı fark eden C-27 gambotu Alemdar’a ateş açmıştır. Çatışma seslerini Ereğli’den duyan halk sahilden ve denize açılan sandallardan C-27 gambotuna yaylım ateşi açarak gambotun açığa kaçmasını ve daha sonra Zonguldak’a geri dönmesini sağlamıştır. Serdümen Recep Kahya bu çatışma sırasında kalbinden vurularak İstiklal Savaşı’mızın ilk deniz şehidi unvanını almıştır. 28 Ocak 1921’de bütün Ereğli halkının katılımıyla cenazesi şehir mezarlığına defnedilmiştir.”ifadelerine yer verdi.

Alemdar’da esir edilen 5 Fransız askerin iadesi için 17 Şubat 1921 yılında Alemdar Antlaşması’nın yapıldığını hatırlatan Oruç, “Milli Mücadele kapsamında birçok görevde bulunmuş, mühimmat ve önemli malzemelerin transferini yapmış, üzerine monte edilen toplar sayesinde başta Şahin Vapuru olmak üzere Novorosyk’de harp mühimmatı taşıyan gemilere karakol ve kollama görevi yapmıştır. Ayrıca Pontus çeteleriyle mücadele etmiştir. Romanya ve Bulgaristan’a deniz yoluyla kaçan Abacı Yanko ve Sarı Yani çetesini yakaladığı gibi birçok çeteyi de yakalayarak resmi makamlara teslim etmiştir. Alemdar büyük zaferlerden sonra 1924-1959 yılları arasında kurtarma işleriyle sürekli uğraşmış, 1959 yılında hizmet dışına ayrılmıştır. 1982’de ise sökülmek üzere satılan Alemdar Gemisi, 2004’te Ereğli’de kurulan Gazi Alemdar’ı Yaşatma Derneği’nin çalışmaları sonucunda, İstanbul Tersanesi’nin imalat projeleri, Ereğli Belediyesi’nin konulacağı sahil şeridini tahsis etmesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın da gerekli sacları vermesiyle bugünkü haline getirilmiştir”dedi.

İKİNCİ ETKİNLİK ALEMDAR MÜZE GEMİSİ’NDE YAPILDI

Diğer programda sahil bandında yer alan Gazi Alemdar Müze Gemisi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının protokol konuşmaları ile devam etti.

Etkinlik, kahramanlık ve Ereğli türkülerinin seslendirildiği müzik dinletisiyle sona erdi.

Share
734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ