logo

EREĞLİ’DEKİ TARİHİ ÇEŞMELER BİR BİR ORTAYA ÇIKARTILIYOR

Kdz. Ereğli Belediyesi, ilçedeki tarihi çeşmeleri gün yüzüne çıkartmak için gerekli izinleri aldı ve ilk çeşme Ereğli Müzesi yetkililerinin gözetiminde, Bülent Ecevit Üniversitesi’nden arkeologların desteğiyle ortaya çıkarıldı.

Kdz. Ereğli’de tarihi çeşmeler yeniden hayat buluyor. Belediye Basın Bürosundan verilen bilgiye göre ; Kdz. Ereğli Belediyesi, şehir merkezindeki dört tarihi çeşmenin gün yüzüne çıkarılması ve restore edilmesi için proje hazırlayarak Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’na başvurdu. Gerekli izinler alınarak Orhanlar Mahallesi’ndeki ilk çeşme için harekete geçildi. Çalışmalar halktan büyük ilgi görüyor. Orta yaşlılar heyecan duyarak çeşmeyle ilgili anılarını dile getiriyor. Gençler, duydukları memnuniyeti ifade ediyor.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise çalışmaları yerinde takip etti. Posbıyık, “çocukluğumuzda buradan su içerdik. Bu çeşmeleri yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz. Ereğli halkına hayırlı olsun” dedi.

Çalışmaları halen devam ettiğini belirten Posbıyık şu bilgileri verdi:

”Bunun gibi üç çeşme daha bulunuyor. Zaman içinde onlar da ortaya çıkarılacak. Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde belediye ekiplerimizle bu çalışmaları sürdürüyoruz. Çeşmeler ortaya çıktıktan sonra gerekli çalışmalar yapılıp restore edilecek. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden arkeologlar bu çalışmalarda bize destek oluyor. Çeşmeler yeniden hayatımızın bir parçası olacak. Tarihi değerlerimizi korumak, bunlara sahip çıkmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bütün ekibe teşekkür ediyorum.”

Etiketler:
Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ