logo

EREĞLİ’NİN KURTULUŞU KUTLANACAK, KAHRAMANLAR ANILACAK

  • Karadeniz Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü kaymakamlık tarafından düzenlenecek resmi programla kutlanacak.

Kutlama Programı 18 Haziran Salı günü Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek.

Saat 13.30’da çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayacak tören, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın günün anlamı üzerine yapacağı konuşma ile devam edecek. Halkın katılımına açık olacak törende ayrıca şiir okunacak ve halk oyunları gösterileri gerçekleştirilecek, Ereğli’nin kurtuluşunda emeği geçen kahramanların büstlerine karanfil bırakılacak.

GÜNÜN ÖNEMİ:

Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kurucusu ve tarihe silinmeyen harflerle yazılan kurtuluş mücadelesinin büyük lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal ateşinin ilk ısıttığı kentlerden biri Karadeniz Ereğli’dir. Yurdun dört bir yanını ele geçirmeye çalışan işgal devletlerinin stratejik noktalardan biri olarak gördüğü Karadeniz Ereğli, 8 Haziran 1920’de Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Bu işgale halkıyla beraber omuz omuza ve yürek yüreğe direniş gösteren ve başka bir devletin gölgesi altında yaşamaya asla tahammül etmeyeceği gerçeğini ortaya koyan Karadeniz Ereğli, işgalden Sadece on gün sonra kendisini kurtaran ilk ilçe olmuş ve Türk tarihinde ayrı bir yer elde etmiştir. 18 Haziran 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtulan Karadeniz Ereğli, bu işgalden sadece sekiz ay sonra da 9 Şubat 1921’de Alemdar Gemisi ve onun kahraman mürettebatı ile bir başka tarihi destana daha imza atmıştır. Kurtuluş Savaşımızın tek deniz savaşını Karadeniz Ereğli açıklarında veren Alemdar, günümüze destan olarak gelen bu savaş sonrasında da işgal devletlerine karada olduğu gibi denizde de hiç unutamayacakları bir yenilgi tattırmıştır. Rusya’ya taşınan askeri malzeme yüklü gemilere rehberlik eden Alemdar, Rum çeteleriyle verdiği mücadelelerle de topraklarımızın nefes almasında önemli bir paya sahip olmuştur.

  • KDZ. EREĞLİ’NİN DÜŞMAN İŞGELİNDEN KURTULUŞUNUN 104. YILDÖNÜMÜ MESAJLARI :

KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI MEHMET YAPICI :

Milli mücadele döneminde, tüm yurdumuzu etkisi altına alan düşman işgalinde 08 Haziran 1920’de Kdz. Ereğli Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Bu işgalden, tüm halkıyla birlikte kahramanca gösterilen direniş sayesinde, on gün gibi kısa bir sürede, 18 Haziran 1920’de kurtulmuş ve işgalden sadece on gün sonra kendisini kurtaran ilk ilçe olarak ve Türk tarihinde ayrı bir yer elde etmiştir.

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 104 yıl önceki ruh ve heyecanla idrak ettiğimiz bugün vesilesiyle, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Kdz. Ereğli’ li hemşerilerimizin Kurtuluş Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HALİL POSBIYIK :


Paylaşın:
221 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ