logo

ERTUĞRUL: “HALK, UCUZ VE GÜVENLİ GIDAYA ERİŞEMİYOR”

Ak Parti hükümetinin ekonomi politikalarını ve fiyat artışlarına tepki gösteren CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı op. Dr.Eylem Ertuğrul, “Halk ucuz ve güvenli gıdaya erişemiyor. Alım gücü kalmamış. İktidar sahipleri ise kendi sofralarında en lüks gıdaları eksik etmezken utanmadan halka eti az yemeleri, domatesi sayıyla almaları, turfanda sebze yememeleri için tavsiyelerde bulunabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkan Op. Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul, yazılı basın açıklaması ile tarım ve gıda sektöründeki fiyat artışlarını değerlendirdi.

Açıklamasında hükümetin ekonomik politikalarını eleştiren Ertuğrul, “Başkanlık sistemi ile birlikte uçuşa geçeceği söylenen ekonomi son gelişmelerle adeta yangın yerine döndü. Uçmak bir yana adeta uçurumdan aşağı serbest düşüşte.” dedi. Ertuğrul, fiyat artışlarından tarım sektörünün olumsuz etkilediğine dikkat çekti ve gıda sektörüne yansıması ile tün halkın bundan etkilendiğini söyledi.

Ekonominin iyi gitmediğini savunan Ertuğrul açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“BU DURMA NASİL GELİNDİ?”

Halkın temel besin kaynaklarından Una, şekere, yağa bakliyata zeytine peynire sürekli zam geliyor. Kısacası Tarım ve Gıda alanında kriz büyüyor ve halkımız buna karşın çaresiz durumda. Daha dün bir zincir markette yağ 10 TL daha ucuza satılıyor diye adetlerce alındığına ve akşama bu yağdan almak için markete gittiklerinde bulamadıklarına şahit olduk. Bu duruma nasıl gelindi sorumlusu kim?? Bu soruların cevabını herkes biliyor aslında..

“FİYAT ARTIŞLARI RUTİNMİŞ GİBİ GELİYOR!”

Son bir yıla baktığımızda Tarımsal üretimin temel girdileri olan gübre, mazot, yem ve tarımsal ilaç gibi kalemlere her gün yeni zamlar geldiğini görüyoruz. Öylesine fiyat artışları oluyor ki % 150-200-300 oranında artış rakamları artık rutinmiş gibi geliyor. Yarınları düşünmeden kısa vadede durumu kurtarmak için yapılan özelleştirmeler hammadde teminini dışa bağımlı hale getirdiğinden uluslararası karteller istedikleri fiyatı dayatıyor ve yerli üretimin rekabet gücü kalmadığından hiç bir şey yapılamıyor.

“BÖYLE GİDERSE ASIL TEHLİKE ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇİN BEKLENMELİDİR”

Ekmeğin 4 Lira olacağı tartışılıyor kamuoyunda. Ekmeğin hammaddesi un, unun hammaddesi buğday. Buğday üretemezsen, ithalata bağımlı olursan ekmek 4 lira da olur, 5 lira da olur 10 lira da olur. İthalata dayalı politikalar sürdüğü sürece gün gelir ithal buğdayı da bulamazsan kıtlık bile olur.
Ülkenin neresine baksan çiftçi mağdur, tüketici perişan. patates soğan tarlada kalmış, limon dalında kalmış alan satan yok. Domates üreticisi maliyetin altında ürün satıyorum diye feryat ediyor. Halk ise ucuz ve güvenli gıdaya erişemiyor. Alım gücü kalmamış. İktidar sahipleri ise kendi sofralarında en lüks gıdaları eksik etmezken utanmadan halka eti az yemeleri, domatesi sayıyla almaları, turfanda sebze yememeleri için tavsiyelerde bulunabiliyor.
Tarım ve gıda da yaşananlara çare bulunmaz ve böyle giderse asıl tehlike önümüzdeki yıl için beklenmelidir. Çünkü çiftçi tohum alıp ekim yapamaz, ekim yapıp gübre, ilaç vs. kullanmaz ise bazı bölgelerde yaşanan kuraklıkla birlikte yaşanacak üretim ve verim kayıpları direk gıda sektörüne de yansıyacak hem çiftçimiz hem de halkımız daha çok perişan olacaktır.
Örneğin fındık üreticimiz 4-5 kat artan üretim maliyetlerine karşın önümüzdeki yıl ürününü bu yıldan 2 kat fazlasına satabilecek mi? Buğday, arpa narenciye üreticisi 2-3 kat fazlasına satabilecek mi? Hadi sattı diyelim halkımızın alım gücü bunları almaya yetecek mi??

FIRSATÇILARA KARŞI KOOPERATİF ÖNERİSİ

Bu durumdan çıkışın tek yolu sorunların kaynağı sistemin değişmesidir. Tarım sektörünün hammadde teminin de dışa bağımlı olmaktan kurtarılmasıdır. Çiftçiye 5488 sayılı Tarım Kanununun 21. maddesinde yer alan Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın % 1 oranındaki destek ödemesinin tamamının hem de üretim sezonundan önce yapılmasıdır. Devletin TMO ve çeşitli kanallarla çiftçinin ürününü değeri fiyatına alarak piyasanın insafına bırakmamasıdır. Piyasadaki fırsatçılara karşı önlem alarak Kooperatifleri destekleyerek halka ucuz ve güvenli gıda arzını sağlamaktır.

“CHP OLARAK ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün sorunları ve çözüm yollarını biliyoruz ve iktidara geldiğimizde uzman kadrolarımızla bir plan çerçevesinde çözüme kavuşturacağız. Çiftçimizi Uluslararası kartellerin elinden kurtarıp yerli üretimi teşvik edeceğiz. Halkımızın sağlıklı beslenmesi için ucuz ve güvenli gıdaya erişimini sağlayacağız. Ama ilk işimiz ilk seçimde sistemin değişimi için çaba sarf etmek ve başarmak olacaktır.

Etiketler:
Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ