logo

ERTUĞRUL, “ÜRETİCİ NEZDİNDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, dün 27 TL olarak açıklanan fındık fiyatları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklanan fiyatın ancak maliyetleri karşılayacak düzeyde olduğunu ifade eden Ertuğrul, “en az  34-35 TL  olması gerektiğinin defalarca dile getirildiği ortamda bu fiyatlar üreticimiz nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır.”ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün fındık fiyatlarını açıkladı. Giresun fındık alım fiyatı kilogram başına 27 lira, levant kalite fındık içi ise 26,5 lira şeklinde belirlendi.

Bunun üzerine CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, yazılı bir açıklama yaparak; açıklanan fiyatın ancak maliyetleri karşılayacak düzeyde olduğu iddiasında bulundu. Ertuğrul, açıklamasında aynen şu ifadelere yer verdi:

“Değerli fındık üreticilerimiz. Çok daha erken açıklanması gerekirken nihayet 11 ağustos  tarihi itibari ile fındık fiyatları açıklandı.  Açıklanan fiyatlar yüz güldürmeyecek fiyatlardır. Bu yıl zaten 1 kg. fındığın üretim maliyetli 27 TL seviyelerindedir.  Açıklanan fiyatlar ancak maliyetleri karşılar düzeyde olmuştur.  Sahadan edindiğimiz bilgilere göre çoğu AKP yöneticilerinin bile 30 TL olarak beklediği bize göre ise en az  34-35 TL  olması gerektiğinin defalarca dile getirildiği ortamda bu fiyatlar üreticimiz nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır. Yine Tekellerin dediği olmuş yine üreticimiz hüsrana uğramıştır. Dolar bazında geçen  yıl 3,3 dolar olan fiyatlar bu yıl 3,1 dolara gerilemiştir.  Yani açıklanan fiyatlar  ihracatçı birlikleri ve kartelin talepleri ile dampingli fiyatlardır. Üreticimiz bunları görsün, üzerinde oynanan oyunların bilincinde olsun.  Daha öncede belirtmiştik bu düzende hem üreticimiz hem ülkemiz kaybediyor. Kazanan ise İtalyan kartel ve çetesi olmuştur. Hükümet ise fındık üreticimizin yanında olacağına  adeta fındık şebekesinin üyesi gibi davranmaya devam etmektedir.

Bugünün iktidar sahipleri unutmayın ki; Kaderine terk edip, yabancı sermayeye teslim ettiğiniz fındık üreticisinin yarın sandık kurulduğunda sorulacak hesabı olacaktır. 27 lirayı layık gördüğünüz üretici de sizi de layık olduğunuz şekilde gönderecektir..

Değerli üreticilerimiz, Yaşanan hayal kırıklığına rağmen umutsuzluğa kapılmayın. Bizim iktidarımızda  kartellerin değil sizlerin dediği olacak.  Fındık hasadınızın kazasız belasız  geçsin ve bereketli olsun.”

Paylaşın:
350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ