logo

ERTUĞRUL’DAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Dr. Eylem Ertuğrul, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Dr. Eylem Ertuğrul, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ertuğrul, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“5 Haziran Dünya Çevre Günü Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

Dünya çevre günü dünyadaki çevre problemleri hakkında farkındalık yaratılmak için bir fırsat olup bu kapsamda her yıl yeni bir temanın belirlenmesi ile  çevre bilincini arttırmak, çevre katliamlarını önlemek, ulusal ve uluslararası çevre politikalarını oluşturmak için  baskı yaratmak yaşadığımız dünyaya sorumluluğu olan tüm insanlığın görevi olmalıdır.

“2020’NİN TEMASI BİYOÇEŞİTLİLİK”

2020 yılının kutlama teması Biyoçeşitlilik olarak belirlenmiş olup . dünyada 8,000,000 üzerinde olduğu düşünülen türlerin(canlıların) çeşitliliğinin, çevre, gıda güvenliği (tarım) ve sağlık üzerine görebildiğimiz ve göremediğimiz etkileri olduğu bilincinde olmalıyız.  Doğada iç içe kendi aralarında bir bağ ile yaşayan bu canlıların  çevre kirliliği, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve aşırı kaynak tüketimi gibi insan faaliyetlerinden zarar gördüğü ve her gün bir çok türün yok olduğu veya yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu  gerçeği ile  çevremize her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ancak günümüzde iktidar sahiplerince rant uğruna Çevreyi göz ardı eden politika ve uygulamalar, Kamusal denetim ve yaptırım eksikliği ve kamu yararı yaklaşımından uzaklaşılması çevresel tahribatları daha fazla arttırmaktadır.  Havasını, suyunu, toprağını, bitkisini korumak isteyen insanların talepleri hiçe sayılmakta, yapmış oldukları barışçıl eylemler zorla bastırılmakta, sonuç olarak başta Karadeniz olmak üzere tüm bölgelerimizde verimli toprakların, ormanların, su kaynaklarının geri dönmemek üzere yok edildiği çevre felaketleri daha sık yaşanmaktadır.

“ÇEVRE HAKKI ARTIK EVRENSEL İNSAN HAKLARI KAPSAMINA GİRDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak temiz, sağlıklı ve yeşil çevreyi çağdaşlığın simgesi; böyle bir ortamda yaşamayı ise bireylerin temel hakkı olarak kabul eden ve bu doğrultuda çevre politikamızı yayınlayan bir Partiyiz..

Çevre hakkı artık evrensel insan hakları kapsamına girmiştir. Ekolojik dengeleri gözetmeyen kalkınma çabaları tıkanmaya mahkumdur. Bu nedenle, üretim, büyüme, sanayileşme, kentleşme uğraş ve politikaları, ne pahasına olursa olsun anlayışı ile değil, çevreyi ve doğayı kirletip tahrip etmeden yürütülmelidir. Ülkemizde hızla artmakta olan toprak erozyonunu önlemek, yeşil örtünün ve canlı yaşamın birlikte oluşturduğu ekolojik dengenin bize sunduğu doğal zenginliklerin, tarım arazilerimizin bilinçsizce kullanılıp geri dönüşsüz yitimine izin vermemek zorundayız.

İnsanı ve doğayı bir bütün gören, gelecek kuşaklara sağlıklı yaşam koşullarını temin edecek bir çevre bırakmak anlayışı ile herkesi ranta karşı doğa haklarını savunmaya davet ediyor Biyoçeşitlilik temalı 5 Haziran 2020 Dünya Çevre günün kutluyorum.”

Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ