logo

ERTUĞRUL’DAN ‘HOCALI KATLİAMI’ MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Hocalı Katliamı’nın 28. yıl dönümü için yazılı bir açıklama yayımladı.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Hocalı Katliamı’nın 28. yıl dönümü için yazılı bir açıklama yayımladı. Ertuğrul’un mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın Azerbaycan’ın Hocalı kentinde 1992’de yaşanan; aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin katledildiği vahşetin üzerinden tam 28 yıl geçti. Katledilen soydaşlarımızın acısını bugün bile yüreğimizde hissediyoruz. Dünyada büyük yankı uyandıran ve tepki çeken bu toplu katliam tarihte kara leke olarak yerini almıştır. Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenleri bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaşayan sivilleri katlettiği olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen katliam dün gibi akıllarda.

Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayı olarak bilinen bu olayda Ermeni güçleri bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 soydaşımızı öldürmüş 487 kişiyi ağır yaralanmıştı. Bin 275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise aradan geçen 28 yıla rağmen bulunamadı. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görüldü. Hamile kadınlar ve çocukların da şiddete maruz kaldığı tespit edildi.

İşgalden önce de 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalanmıştı. Hocalı’dan çıkmış mültecilerin İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne söylediklerine göre, bazı durumlarda bombardımanlar açıkça sivil hedeflere karşı yönlendirilmiş, saldırı öncesi, birkaç aydır kasaba elektrik ve gazdan yoksun bırakılmıştı. Bugün bile o saldırıda yitirdiğimiz canların acısı yüreklerimizi dağlamaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan’ın 28 yıldır her 26 Şubat günü yaşadığı derin matem bizim de matemimizdir. Bu duygularla 26 Şubat 19092 tarihinde yitirdiğimiz canlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Dünya var oldukça Türk Dünyası’nın kardeşliği ve birlik-bütünlüğü devam edecektir.”

Share
290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ