logo

“ESNAF BU FAİZLERİ NASIL ÖDEYECEK?.. KARARDAN DÖNÜLSÜN”

  • Milletvekili Ertuğrul, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, esnaf kredilerinin faiz güncellenmesi kararına tepki göstererek “Borcunu borçla kapatan, sattığını yerine koyamayan, borç yükü altında ezilen, aldığı kredilerle işletmesini döndürmeye çalışan esnaf bu faizleri nasıl ödeyecek?” diye sordu.

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, TBMM Genel Kurulu’nda borç yükü altındaki esnafın sorunlarını gündeme getirdiği bildirildi.

Ertuğrul’un basın bürosundan verilen bilgiye göre kredi geri ödeme faizlerinin güncelleme kararından dönülmesini isteyen Ertuğrul, konuşmasında şunları ifada etti:

“ESNAFIN İFLASINI İSTEMEKTİR”

“Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik kriz nedeniyle yüzbinlerce esnaf, işletmesinin kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Resmi verilere göre 2018-2024 döneminde 551 bin 998 esnaf iflas etti. 2024 yılının henüz ilk çeyreğinde kepenk indirmek zorunda kalan esnaf sayısı ise kayıtlara 30 bin 711 olarak geçti.  40 yıl prim ödeyen esnafımızdan 7 bin lira BAĞ-KUR primi alınıyor. Emekli oluyor, 10 bin lira emekli maaşı alıyor! Esnafımız BAĞ-KUR prim gün sayısının 7.200’e  düşürülmesini beklerken faiz güncellemesi ile bir darbe daha vuruldu. Borcunu borçla kapatan, sattığını yerine koyamayan, borç yükü altında ezilen, aldığı kredilerle işletmesini döndürmeye çalışan esnaf bu faizleri nasıl ödeyecek? Yapılan bu faiz güncellemesi hamlesi esnafın iflasını istemektir. İktidarın ve kooperatif yöneticilerinin bu karardan dönmesi gerekir!”

Paylaşın:
175 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ