logo

ESNAF İÇİN ‘GERİ ÖDEMESİZ NAKDİ DESTEK’ İSTEDİ

İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, hükümet tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında esnaf ve ticaret erbabına verilen desteklerin yeterli olmadığını savundu ve “Yaşanan pandemi sürecinden en fazla etkilenen ticari sicile sahip sektördeki firma, esnaf ve sanatkârın kredi ve borçlarının sıfirlanması ve geri ödemesiz nakdi destek talepleri en doğal haklarıdır.” dedi.


İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, pandemi sürecinde ticaretle uğraşanların zor durumda kaldıklarına dikkat çekerek yeterli desteğin verilmediğini savundu. Ticaretin durma noktasına geldiğini belirten Balbaloğlu, “ekonomik mağduriyet yaşanmaktadır.” dedi.

Açıklanan desteklerin ticaret erbabı ve işletmeler açısından yeterli olmadığını belirten Balbaloğlu yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı :

Ekonominin bel kemiği olan ticaret erbaplarının yaşadığı ve büyük olasılıkla salgın sonrasında da yaşayacağı sıkıntıları ve mağduriyetleri gidermek, sorunlarına çözüm getirmek amacı ile İYİ Parti olarak TBMM ve komisyonlarda dile getirdiğimiz tüm öneriler reddedilmiştir.

“ERTELEME ÇÖZÜM DEĞİL”

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021- 30 Haziran 2021arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelenecektir.” müjdesi mevcut soruna çözüm üretmek değil, sorun üzerinden popülizm üretmekten başka birşey değildir.
Taksitler ertelenecek, ertelenen taksitlerin üzerine faiz yükü binecek süre bitiminde aynı mağduriyet tekrar yaşanacaktır.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulünde Cumhurbaşkanı Sn.RecepTayyip Erdoğan, Türkiye’de pandemi döneminde dükkanların, şirketlerin kapanmadığını ifade etmesine rağmen Halkbank’ın neden kredi ertelenmesi kararı aldığıda farklı bir soru işaretidir ?

“ÇELİŞKİYİ NASIL YORUMLAYACAĞIZ?”

Tunus’a verilen 5 milyon dolarlık hibe, Somali’nin 3.5 milyon dolarlık IMF borcunun ödenmesi, 165 ülkeye yapılan Covid-19 yardımları ve TBMM Başkanı Sn.Mustafa Şentop’un “Dünyanın en zengin ülkesi olmayabiliriz ancak dünyanın en cömert ülkesi olmakla gurur duyuyoruz” sözüne atfen; Esnafın kepenk kapattığı, tüm dünyayı etkileyen salgın sürecinde Türkiye’nin diğer ülkelere nakdi yardımları 13,4 milyon doları aşıyorken; Ekonominin bel kemiği başta esnaf ve sanatkârlar dahil olmak üzere ticari işletmelere taksit ertelemeyi ve düşük faizli krediler sunmayı nasıl yorumlayacağız ? Dünya’nın en cömert ülkesi olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bu cömertlikten faydalanmaya hakkı yok mudur ?

“SOSYAL DEVLET” HATIRLATMASI YAPTI

Yaşanan pandemi sürecinden en fazla etkilenen ticari sicile sahip sektördeki firma, esnaf ve sanatkârın kredi ve borçlarının sıfirlanması ve geri ödemesiz nakdi destek talepleri en doğal haklarıdır.

Yaşanan salgın tüm dünyada sosyal devlet anlayışının ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan “Sosyal Devlet” ilkesinin amaçlarından ‘Milli gelirin arttırılması ve milli gelirin adil dağılımının sağlanması’na yönelik reformların düzenlenerek bir an önce hayata geçirilmesi İYİ Parti olarak öncelikli hedefimizdir.

Etiketler: »
Share
620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ